چگونه یک عادت را از بین ببریم؟

راهکارهایی برای شکستن چرخه ی عادت ها

از بین بردن عادت

آیا چیزی هست که شما فقط آن را دوست داشته باشید و نتوانید انجام روزانه آن را ترک کنید و برایتان عادت شده باشد؟

مثل اینکه حتما باید روزتان را با نوشیدن یک قهوه آغاز کنید و در غیر اینصورت قادر به کار کردن نیستید.

یا عادت به اینکه هر شب برای دویدن بروید.

برخی این عادت ها چیزی بسیار ظریف و زیرکانه است، مثل اینکه هروقت درحال تفکر عمیق هستید، موهایتان را می پیچانید. یا هروقت احساس بی قراری می کنید به انگشت هایتان ضربه می زنید.

حالا کمی زمان صرف کنید تا در مورد چیزی خاص فکر کنید که در تمام مدت انجام می‌ دهید. این عادت چگونه شکل گرفت؟

آیا این چیزی است که شما می‌ خواهید به انجام آن ادامه دهید، یا این چیزی است که ترجیح می‌ دهید با آن کنار بیایید؟

و مهم‌ تر از همه اینکه چطور این عادت بر زندگی شما تاثیر می‌ گذارد؟

وقتی نوبت به عادت ‌ها و روال عادی می ‌رسد، بیشتر مردم می‌ خواهند یاد بگیرند چطور کنترل آن‌ ها را در دست بگیرند. چه در حال تلاش برای ترک سیگار، حفظ رژیم غذایی سالم و یا زود رفتن به رختخواب باشید، کنترل عادت ‌ها می‌ تواند مشکل باشد.

عادت ها واقعا بسیار موذیانه هستند زیرا رفتارهایی هستند که به طور ناخودآگاه ایجاد شده و توسعه می ‌یابند؛ با این حال آن ‌ها بیش‌ ترین تاثیر را در نتیجه موفقیت ‌ها دارند، چه شما متوجه این تاثیرگذاری بشوید و چه متوجه نشوید.


عادت ها بر زندگی شما حکومت  می کنند!

بسیاری از مردم عادت را به عنوان عامل کلیدی موفقیت شخصی خود را در نظر نمی‌ گیرند، زیرا آن‌ ها عادت را یک روال عادی می ‌دانند.

بیشتر افراد عادت ها را عاملی بر تاثیر گذاری موفقیت ها و یا شکست هایشان نمی دانند. این به این دلیل است که بسیاری از مردم هنگامی که به موفقیت نگاه می‌ کنند، بر عوامل خارجی تاکید می ‌کنند. آن ‌ها ممکن است در هنگام تعیین موفقیت، سابقه تحصیلی، آموزشی  یا خانوادگی را در نظر بگیرند. با اینکه این عادت ‌ها تا حد زیادی داخلی هستند اما اغلب نادیده گرفته می‌ شوند.

حقیقت این است که عادات یک عامل اصلی هستند که تقریبا هر جنبه از زندگی ما را اداره می‌ کنند.

آن‌ ها بخش اعظم فعالیت‌ های ما را به صورت روزانه از بزرگ به کوچک در نظر می ‌گیرند:

روال عادی هر روز صبح شما، جایی که معمولا ناهار می خورید، یا حتی مسیری که برای رفتن به محل کار و بازگشت به خانه طی می کنید، همه این ها عادت های ما هستند.

اگر کسی هستید که قدرت اراده قوی یا یک آستانه بالا از نظم و انضباط دارد، پس عالی است! ممکن است متوجه شوید که شکستن یک عادت بد و یا چسبیدن به یک عادت خوب جدید خیلی سخت نیست. اما برای اکثریت قریب به اتفاق ما، این مساله می ‌تواند یک مساله واقعی باشد.

خوشبختانه، عادت ‌ها فقط به اراده یک فرد تکیه نمی ‌کنند. افراد موفق می ‌توانند به طور فعال عادات خود را هدایت کنند و از آن‌ ها به عنوان ابزاری برای ایجاد ورودی‌ های هماهنگ و یا اقدامات اصولی در قبال خروجی یا نتیجه‌ ای که می ‌خواهند به دست آورند استفاده کنند.


پس چگونه یک عادت را از بین ببریم؟

خوشبختانه، عادت ‌ها می‌ توانند کنترل شوند و اگر کنترل کامل بر روی آن‌ ها داشته باشید، احتمال واقعی آن ‌ها در هدایت زندگی شما به سمت موفقیت و پیشرفت بیشتر را درک خواهید کرد.

روشی که در آن یک عادت شکل می ‌گیرد را می توان به عنوان یک حلقه عادت توصیف کرد. این یک چرخه است که نشان می ‌دهد چگونه هر عادت شکل می ‌گیرد و عمل می ‌کند.

این شامل سه جزء کلیدی است:

  • نشانه
  • روال یا روتین
  • پاداش

نشانه

یک نشانه چیزی است که عادت شما را تحریک می ‌کند. این ممکن است یک رویداد، یک عمل، یک احساس، مردم و یا حتی یک وضعیت احساسی باشد.

روتین

یک روتین رفتاری است که بعد از این که عادت شما برانگیخته شد، ادامه دارد. یک روتین معمولا همان دنباله ای از کارهایی است که هر بار انجام می ‌شود.

پاداش

پاداش تقویت مثبت مغز شما را با روال معمولی که قبلا گرفته اید، شناسایی می کند. این کار، روتین را با نشانه مرتبط می ‌کند؛ بنابراین، مغز شما به یاد می ‌آورد که دوباره رفتار را تکرار کند تا همان پاداش را در آینده به دست آورد.

با نگاه به این حلقه ساده می ‌توانید مشاهده کنید که مقصر هر گونه عادت بدی از نشانه شروع می‌ شود. این چیزی است که شروع حلقه را تحریک می ‌کند.


بیایید از یک مثال معروف از یک عادت بد استفاده کنیم: سیگار کشیدن.

شاید بعد از یک جلسه طولانی ممکن است احساس تنش (نشانه) داشته باشید؛ تصمیم می‌ گیرید کمی استراحت کنید و یک سیگار را روشن کنید (روتین). هنگام کشیدن سیگار، شما آرام می شوید و از هجوم نیکوتین احساس آرامش می ‌کنید و احساس رضایت فیزیکی (پاداش) به شما دست می‌ دهد.

در نتیجه، هر بار که احساس می ‌کنید استرس دارید و یا می‌ خواهید انرژی از دست رفته تان را به دست آورید، با این برنامه روتین خود ادامه می‌ دهید.

در اینجا می ‌توانید ببینید که هر بار که از یک حلقه عادت عبور می ‌کنید، نشانه‌ های شروع نقطه شروع هستند.

به لحاظ تئوری، بدون نشانه برای تحریک کردن عادت، روتین و یا رفتار شما دنبال نمی‌ شود و پاداش به دست نخواهد آمد.

زمانی که هر بخش از حلقه عادت خراب می ‌شود، این نقطه ای است، که می ‌توانید از آن برای کمک به ترک عادت خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: چگونه یک عادت بد را ترک کنیم؟

زمان آن رسیده که کنترل نشانه‌ هایتان را به دست بگیرید:

این به این معنی است که اولین قدم برای کنترل عادت هایمان کنترل آن است.

به عادت خاصی که از شما خواستم در ابتدا فکر کنید برگردید. آیا شما می توانید نشانه ای را که عادت شما را شروع می کند شناسایی کنید؟

حالا به یک عادت دیگر فکر کنید. از ۲ عاداتی که شما شناسایی کردید، کدام یک از آن‌ ها در زندگی روزمره تان برجسته تر است؟

حال دو نشانه بالقوه برای هر عادت را مقایسه کنید. آیا ماهیت آن ها متفاوت است؟

از آنجا که برای جرقه یک عادت نشانه هایی خاص وجود دارد، یکی از دلایل اصلی عادت های نابرابر این است که هر کدام از آن ها کیفیت های مختلفی دارند.

برخی از نشانه ها فقط نسبت به دیگران موثر هستند. هر چه یک نشانه دقیق ‌تر باشد، به احتمال زیادتر این عادت شکل می ‌گیرد.

یک نشانه دقیق  ‌تر این است که به ندرت تحت ‌تاثیر عوامل خارجی قرار می‌ گیرد. تکرار عادتی بیش از یک هفته نشان از تاثیر پذیری و موثر بودن آن دارد.


آماده اید که حلقه عادت را بشکنید؟

در وهله اول خوب است بدانید که هر عنصر در حلقه عادت عنصر دیگر را تقویت می کند و در نهایت یک گلوله بسیار موثر را به وجود می آورد.

وقتی بار دیگر عادت را تکرار می ‌کنید، آن عادت قوی ‌تر می‌ شود.

با درک و مقابله با بخش اول حلقه، یعنی نشانه، یک گام به کنترل عادت تان نزدیک تر می شوید.


چرا باید عادت جدیدتان را در صبح شروع کنید؟!

شروع عادت های جدید در اول صبح

چه چیزی گرم و نرم‌تر و قانع‌کننده‌تر از رختخواب گرم است ؟ بعضی از صبح‌ها به‌نظر می‌رسد کنار زدن پتو دشوارترین کار دنیاست . اما می‌دانید دشوارتر از آن چیست ؟ شروع یک عادت جدید در انتهای روز !

محققان دانشگاه فلوریدا در دو دهه گذشته مشغول تحقیق در مورد پدیده‌ای به نام ” کمبود عزت نفس “ بودند ؛ یک عبارت روانشناسی پنداری در مورد ” احساس تهی بودن و فرسودگی که در اثر سپری کردن روزها و فقط انجام امور روزانه به فرد دست می‌دهد “ .

براساس این تحقیقات ، تصمیم سازی‌ها و مقاومت کردن در برابر وسوسه‌ها هزینه‌ای دارد . نیروی اراده ، منبعی محدود دارد و طبق مطالعات ، هیچ‌چیزی بیشتر از یک خواب خوب شبانه نمی‌تواند این نیرو را شارژ کند .

بیشتر ما هم اکنون برنامه همیشگی صبحگاهی داریم که بدون تفکر، سر وقت و به همان شیوه همیشگی انجام‌شان می‌دهیم که تعریف دقیق ” عادت ” است و کنار گذاشتن عادت فعلی راحت‌تر از شروع یک عادت جدید با زحمت و مشقت است.

بیشتر افراد وقتی که به آنها گفته می‌شود عادت جدید‌شان را از صبح شروع کنند می‌گویند : ” اما من وقت کافی ندارم ! ” که خیلی شبیه این است که بگویند دلیل این‌که نمی‌توانند ماراتون بدوند این است که قبلا 26.2 مایل ندویده‌اند ! و حالا چند نکته که به شروع یک عادت جدید در صبح کمک می‌کند :

1. یک عادت را انتخاب کنید ، عادتی که بتوانید در دوقیقه یا کمتر انجامش دهید .

دیگر هر کسی دو دقیقه وقت را دارد و اگر شما همین دو دقیقه فرصت را هم ندارید ، پس مشکلات بزرگتری دارید که اینجا نمی‌شود برطرف‌شان کرد !

2. موافقت خود را با رفتن به فروشگاه و خرید هرچیزی که برای انجام عادت جدیدتان نیاز دارید ، نشان دهید .

به اندازه کافی نخ دندان بخرید ، به اندازه کافی میوه برای درست کردن انواع اسموتی بخرید ، …آخرین کاری که باید انجام دهید ، کسب تجربه در هفت روز است و سپس تمام !

3. تمام چیزهایی را که لازم دارید آماده کنید تا بتوانید تمام عادت جدیدتان را در کمتراز 120 ثانیه انجام دهید .

میوه‌ها را خُرد کنید ، تخم‌مرغ‌ها را پوست بکنید ، نخ دندان را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید و جایی را که قرار است تمرین شنا رفتن را انجام دهید تمیز و آماده کنید .

4. مسئولیت عادت‌ جدید را به عهده بگیرید

تمام کارهایی را که همیشه انجام می‌دادید انجام دهید و عادت جدید را بعد از آنها بگذارید . چون باید مثل همیشه باشد .

5. ابزار لازم را دم دست بگذارید

اگر قرار است بعد از مسواک ، دندان‌ها را نخ بکشید نخ دندان را در دسترس بگذارید .اگر قرار است بعد از قهوه یک اسموتی درست کنید ، مخلوط کن را پیش قهوه ساز بگذارید .

6. به همه بگویید از این‌که به همه اعلام کنید قرار است این عادت جدید را هر روز انجام دهید ، احساس خوبی دارید .

در اینجا ، مسئول و پاسخگو بودن ، مهم و اساسی است .

7. هر روز این عادت را انجام دهید .

8. به خودتان بگویید که شگفت انگیزید .

با خودتان موافق باشید ، کمی برقصید و هرکاری که لبخند به لب‌تان می‌آورد انجام دهید .

9. انجام عادات روزانه‌تان را ثبت کنید و جلوی چشم بگذارید .

روی آینه یا روی یخچال کاغذ بچسبانید و علامت بزنید . حرف زدن و نوشتن در مورد تجربیات ، خیلی موثر است و دوست دارید و دل‌تان می‌خواهد بعد از چند روز به آنها چیزی اضافه کنید . اما این‌کار را نکنید ! صبر کنید تا این عادت را تا دو هفته انجام دهید و سپس وضعیت را بررسی کنید .


نظر خود را بیان کنید