چگونه کمتر ناراحت شویم؟

چگونه می توانیم کاری کنیم که از چیزهای کوچک کمتر ناراحت شویم؟

هفته ی پیش بعد از این که پس از تمام شدن یک سال کاری سخت داشتم از آفتاب گرم میامی لذت می بردم، دختری را دیدم که به خاطر یک کامنت ناجور که در زیر عکس هایش در اینستاگرام نوشته شده بود بسیار عصبانی بود. او اول به مادرش زنگ زد و در مورد این موضوع صحبت نمود و پس از آن با یکی از دوستانش تماس گرفت. آن ها بیش از 45 دقیقه با هم صحبت کردند. پس از آن او با عصبانیت تمام ساحل را بالا و پایین رفت و بعد هم وسایلش را جمع کرد و آنجا را ترک نمود. آیا امروز واقعا به یک روز تفریحی در کنار ساحل برای او تبدیل خواهد شد؟!

من می خواستم به آن دختر نزدیک شوم، او را در آغوش بگیرم و بگویم انقدر عصبانی نباش. همه چیز مرتب است.! این اتفاق که فقط برای شما نیفتاده. می خواستم به او بگویم هر کسی که به شما توهین کرده شخصیت خودش را نشان می دهد و چیزی از شخصیت شما کم نمی شود. من نمی توانم به شما در این رابطه کمکی کنم اما فقط اندکی به انرژی هدر رفته و ساعات رنج آوری که سپری کردی فکر کن و دیگر هرگز اجازه نده که کسی تو را این چنین بر آشفته کند.

چگونه کمتر ناراحت شویم

حفظ آرامش و دوری از ناراحتی های بی مورد

آیا به نظر شما واقعا چنین عکس العملی درست است؟ این که بخواهید انرژی و زمان محدود و با ارزش خود را صرف چیزهای بی معنی ای کنید که شاید فرداها دیگر هیچ ارزشی برایتان نداشته باشند؟ در اینجا من قصد دارم به برخی از مواردی که نباید به خاطرشان خودتان را ناراحت کنید اشاره نمایم. پس بهتر است که شما هم آن ها را مطالعه کنید چرا که دانستنشان خالی از لطف نیست.


  1. یک کامنت بی معنی و ناشی از بخل و حسودی

یکی از قدیمی ترین مشکلاتی که شاید ما را بر آشفته کند به اینستاگرام مربوط می شود. شما مطلبی را پست می کنید و نفرات متفاوتی در اینستاگرام آن را می خوانند. یک مطلب ممکن است از دید یک نفر توهین آمیز باشد ولی فرد دیگر آن را خنده دار و لذت بخش بداند. شاید یکی از دیگری شادتر باشد و شاید یک نفر آن قدر افسرده و ناراحت باشد که مطلب شما را بد استنباط نماید.
خب بیایید به این موضوع فکر کنیم که چقدر در وقت و انرژی مان صرفه جویی می شود، اگر به راحتی هیچ کسی را مجازات نکنیم و یا به چنین مواردی واکنش نشان ندهیم؟ این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید که وقت و انرژی شما از اهمیت زیادی برخوردار هستند پس سعی کنید آن ها را به خاطر مطالب پیش پا افتاده و یا افراد اشتباه هدر ندهید.


  1. افراد کپی کننده مطالب وب سایت

نوشته های یکی از دوستانم که نویسنده ی دوست داشتنی ای است اخیرا توسط یک نفر کپی شد و این موضوع او را به حدی ناراحت کرد که نویسندگی را کنار گذاشت. او از من پرسید که آیا بهتر نیست این جریان را با پلیس در میان بگذارد؟ پاسخ بسیاری از مردم به این سوال مثبت است اما من تنها به او گفتم که خود را به خاطر این چیزها ناراحت نکند و با رفتن به نزد پلیس استرس هایش را بیشتر نکند مگر این که این کار کسب و کارش را تحت تاثیر قرار داده باشد. زیرا همان طور که اسکار وایلد گفته است، “تقلید نشان دهنده چاپلوسی و تملق است. این کار گرچه آزار دهنده است اما می تواند نکته ی مهمی را به شما یادآور شود و آن این است که مطلب شما ارزش کپی شدن را داشته. آیا شما مطالب کسی را که وب سایتس هیچ بازدیدی ندارد و مطالبش ارزش خواندن را ندارند کپی خواهید کرد ؟ قطعا خیر. پس اگر پای خسارت مادی در میان نیست به خود بگویید که حتما مطالب من ارزش کپی شدن داشته اند.


  1. زمستان سرد

تعطیلات تمام شده و جشن سال نو نیز سپری شده است و با این حال هنوز هم سرما همچنان ادامه دارد. روزهای کوتاه و شب های بلند ممکن است هر فردی را خسته و عصبانی کنند. واقعا دیوانگی است که به خاطر چیزی ناراحت باشید که نمی توانید آن را تغییر دهید. سوالی که می خواهم از شما بپرسم این است که آیا می توانید دمای شهرتان را 10 درجه گرم تر کنید؟ مسلما خیر. پس از چه چیزی ناراحت هستید؟ از چیزی که نمی توانید تغییرش دهید؟. نه تنها شما نمی توانید دمای بیرون را 10 درجه گرم تر کنید بلکه نمی توانید آن را 10 درجه هم سردتر نمایید. در واقع این چیزی است که از کنترل شما خارج است. پس به جای غر و لند کردن و عصبانی بودن می توانید زمان بیشتری را در خانه صرف کنید و فرنی یا لازانیا بپزید و از خوردنشان لذت ببرید. در واقع هم اکنون فرصتی پیدا کرده اید تا به کارهایی که دوست داشتید بپردازید و بر روی طرح ها و یا ایده هایتان تمرکز کنید. به جای غر زدن چیزی برای گرم کردن پاهایتان مهیا کنید. سعی کنید عاشق فصل ها باشید و یا حتی اگر عاشق فصلی نیستید لااقل عصبانیتتان را کنترل کنید زیرا با بی توجهی، فصل ها زودتر سپری خواهند شد و شما زودتر به فصلی که دوست دارید می رسید.


  1. اخبار

خبرهای مختلف همواره با دروغ و حقه در هم آمیخته هستند و همین موضوع می تواند شما را عصبانی کند. اما راهکار شما چیست؟ به نظر من قبل از ناهار هرگز اخبار نگاه نکنید و مطالعه ی اخبار را به بعد از صرف ناهار موکول نمایید. علاوه بر این هرگز قبل از خواب، به اخبار مختلف گوش ندهید زیرا بر کیفیت خوابتان تاثیر خواهد گذاشت. من به خوبی می دانم که شما دوست دارید از جهان اطرافتان آگاه باشید اما بهتر است این کار را در زمان هایی از روز انجام دهید که غذایتان را میل کرده اید و استراحت کافی نیز داشته اید چرا که این امر باعث می شود چندان دچار استرس نشوید. سعی کنید خودتان را چندان درگیر شنیدن خبرهای دست اول نکنید و بیشتر با چیزهای دیگر سرگرم شوید. درگیر شدن در خبرها و اتفاقات محلی و یا تماس با یک دوست قدیمی، می تواند بسیار مفیدتر باشد و از بروز خشم و عصبانیت در شما نیز جلوگیری نماید. تصور کنید که اگر همه ی ما انسان ها این کارها را انجام می دادیم چقدر آرام تر بودیم و قطعا این آرامش بر روی روابطمان نیز تاثیر می گذاشتند.


  1. افرادی که نقش پر رنگی در زندگیتان ندارند

با عرض پوزش، اگر بخواهید وقتتان را برای این گونه افراد هدر بدهید به یک بازنده ی بزرگ تبدیل خواهید شد و شخصیتتان نیز زیر سوال خواهد رفت چرا که اینگونه افراد به هیچ وجه ارزش هدر دادن وقت و انرژیتان را ندارند


  1. فاصله ی بین آنچه می خواهید باشید و آن چیزی که هستید

سوالی که می خواهم برای شروع این بخش از شما بپرسم این است که اگر به جای اینکه از فاصله ی بین آن چه هستید و آن چه می خواهید باشید خسته و افسرده شوید، آن را به موضوعی برای الهام گرفتن و پر قدرت تر شدن تبدیل می کردید زندگیتان چه فرقی می کرد ؟ مسئله ای که وجود دارد این است که همیشه فاصله ای در بین این دو وجود دارد. زیرا تا به یکی از اهدافتان دست پیدا کنید به سرعت یک هدف دیکر سر بر می آورد و حالا شما باید تلاش کنید تا بدان نیز دست یابید. به همین دلیل ما زنده هستیم. همین میل به پیشرفت و جلو رفتن در زندگی است که ما را زنده نگاه می دارد و به ما انرژی می دهد. همه ی ما این فاصله را با تمام وجودمان لمس کرده ایم. با خود فکر کنید که دقیقا همین الان از زندگیتان چه می خواهید؟ یک آپارتمان لوکس؟ یک لباس زیبا با قیمت باور نکردنی؟ رابطه ای که خیلی بهتر از روابط قبلیتان باشد؟ به عقب برگردید و بگوئید که قبلا از زندگیتان چه می خواستید؟ اندکی استراحت یا چیز دیگر؟ اگر دقت کنید خواهید دید که همیشه این فاصله وجود داشته پس لازم نیست خودتان را زیاد برای آن نگران کنید و بهتر است آرامشتان را حفظ نمایید.این جمله را به خاطر داشته باشید که انرژی تان از همه چیز مهم تر است. پس آن را صرف چیزهای بیهوده نکنید.


نظر خود را بیان کنید