نحوه برخورد با افراد بی منطق

20 راهکار کنار آمدن با آدم های غیر منطقی؛

Handling Unreasonable & Difficult People

آیا شماهم با یک فرد غیرمنطقی درگیر هستید و راهی جزء سازش ندارید؟ برخورد با افراد غیرمنطقی نیازمند داشتن تکنیک های خاصی است که در این مقاله به بررسی آنها میپردازیم.

20 تاکتیک تخصصی برای مقابله با افراد سرسخت

همه ی ما گاهی اوقات سعی کرده ایم با شخصیت های فوق العاده سر سخت یا غیر منطقی مواجه شده یا با آن ها کنار بیاییم. این وضعیت ناامید کننده، دیوانه کننده و گاهی اوقات حتی ترسناک است.

حقیقت این است که شما نمی توانید با اشخاص غیر منطقی کنار بیایید زیرا آن ها مدام حرف خود را می زنند. با این حال، تکنیک های اثبات شده ای برای مدیریت چنین موقعیت هایی بغرنجی وجود دارد.

چند سالی که در بیمارستان های مختلف کار می کردم، تکنیکی را فرا گرفتم که از لحاظ فنی “محدودسازی یا اصلاح کلامی” نامیده می شد. هر ساله ما تحت آموزش هایی قرار می گرفتیم که به ما چگونگی خنثی کردن یا اصلاح موقعیت های دشوار و بغرنجی را که در آن یک بیمار، اعضای خانواده یا حتی یک کارمند دیگر بسیار عصبانی بود و ظاهرا از کنترل خارج شده بود یاد می داد.

چگونگی استفاده از تیم های مداخله ای در بحران های حرفه ای به شرح زیر است و شما می توانید مطالب جدیدی را از نحوه ی عملکرد این تیم ها در شرایط حساس بیاموزید.

شما می توانید از این تکنیک ها در هنگام ارتباط با رئیس خود، یک مشتری، یکی از اعضای خانواده و حتی یک غریبه استفاده کنید.

در ذهن داشته باشید: داشتن ارتباط نزدیک تر با فرد، دانش بیشتری را در مورد انجام بهترین کار لازم برای آرام کردن ان ها در اختیارتان قرار می دهد.

این راهنمایی ها ممکن است در ابتدا غیر طبیعی به نظر بیایند. هنگامی که شما با شخصی که به نحوی غیر منطقی رفتار می کند مواجه شوید، مرکز پاسخ ترس در مغز شما (یعنی بخش مبارزه – پرواز-انجماد) به سرعت فعال خواهد شد. این بخشی از مغز نمی تواند بین یک مشتری که مدام بر سر شما فریاد می زند و یک سگ شرور که می خواهد به شما حمله کند تمایز قایل شود. و لذا این به شما باز می گردد که ذهن خود را برای برطرف کردن شرایط و بازگرداندن همه چیز به حالت عادی، چگونه وارد عمل کنید.

برخی از این نکات ، پیشنهاد می کنند که فرد باید به پرورش ذهنیت و افکار خود بپردازد. دیگر نظریات به شما توصیه می کنند که به انجام کار خاصی بپردازید.

 1. سعی کنید گوش دهید: گوش دادن یک گام بسیار مهم در برخورد با افراد غیر منطقی است. همه می خواهند شنیده شوند و هیچ پیشرفتی در این زمینه رخ نمی دهد تا این که شخص بفهمد که واقعا در حال شنیده شدن است و به سخنانش اهمیت می دهند. در حالی که شما به سخنان فرد گوش می دهید، واقعا بر روی آن چه که فرد می گوید تمرکز می کنید، نه چیزی که می خواهید یا دوست دارید بشنوید.
 2. آرام باشید: هنگامی که یک موقعیت عاطفی ناگوار رخ می دهد، ممکن است به سرعت آرامش خود را از دست بدهید. تنفس خود را کنترل کنید. سعی کنید چند نفس عمیق و آرام بکشید.
 3. قضاوت نکنید: شما نمی دانید که بر فرد مقابلتان چه گذشته و چه چیزهایی برایش پیش آمده است. ممکن است رفتار غیرعمدی فرد، به نوعی ناشی از آسیب پذیری یا ترس او باشد.
 4. احترام گذاشتن به فرد: همواره سعی کنید احترام فردی را که از کوره در رفته نگاه دارید. مهم نیست که آن شخص چگونه با شما رفتار می کند، تحقیر و کوچک نمودن او عملا نمی تواند هیچ مشکلی را حل کند.
 5. به نیازهای پنهان فرد توجه نمایید: به این موضوع توجه کنید که فرد می خواهد چه چیزهایی به دست آورد. و یا سعی دارد از چه چیزهایی اجتناب نماید.
 6. کمک بخواهید: به دنبال افرادی در اطرافتان باشید که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند. اگر شما در محل کار هستید و یکی از مشتریانتان از کوره در رفته، به سرعت از سایر همکارانتان برای آرام نمودن او کمک بخواهید.
 7. شروع به شکایت کردن نکنید: به عنوان مثال، گفتن جمله ی آرام باش به کسی که واقعا ناراحت است، فقط او را تشویق می کند که عصبانی تر شود. در عوض، از شخص بپرسید که برای چه ناراحت است و از او بخواهید در موردش صحبت کند یا آنجا را ترک نماید.
 8. “من می فهمم”، معمولا باعث می شود همه چیز بدتر شود. در عوض بگویید، اگر امکانش هست در مورد مشکلتان بیشتر توضیح دهید، تا بتوانم شرایط شما را بهتر درک کنم.
 9. از لبخند زدن بپرهیزید: زیرا ممکن است این طور به نظر برسد که می خواهید او را فریب دهید. درست است که، جوک و طنز پردازی گاهی اوقات می تواند باعث تغییر خلق و خوی فرد شود، اما در اغلب اوقات، این کار خطرناک است و ممکن است باعث بدتر شدن رفتار او شود.
 10. حالت دفاعی به خود نگیرید: این کار بسیار سخت است زیرا شما به طور طبیعی از رفتار شخص دیگری که  دائما در حال گفتن چیزهای تند و زننده یا انجام رفتارهای نامربوط است لذت نمی برید. بنابراین شما قطعا می خواهید از خودتان دفاع کنید اما شخص مقابلتان خیلی عصبی است و نمی خواهد به شما کمک کند. به یاد داشته باشید بهتر است که مسئله را شخصی نکنید البته می دانم که انجامش به این سادگی ها هم نیست.
 11. خشم را با خشم پاسخ ندهید: بالا بردن صدایتان، اشاره با انگشت و صحبت کردن با بی احترامی به شخص عصبانی، باعث می شود که عصبانیت فرد مقابل چند برابر شود و به اصطلاح باعث آتش گرفتن او می شود. از صدای ملایم، آرام و حتی یکنواخت استفاده کنید. سعی کنید با شخص به صورت ملایمی صحبت کنید. صبر کن تا شخص نفس بکشد و سپس صحبت خود را ادامه دهید.
 12. از استدلال استفاده نکنید و یا سعی نکنید شخص را در مورد چیزی متقاعد نمایید.
 13. فاصله را رعایت کنید: بر اساس غرایز شما ممکن است سعی کنید شخص دیگری را با قرار دادن دست خود بر روی شانه اش یا انجام سایر حرکات مشابه آرام کنید اما ممکن است این حرکتتان نتیجه ی عکس بدهد. چرا که اگر کسی در حال حاضر ناراحت است، دوست ندارد لمسش کنید و ممکن است این کارتان را اشتباه تفسیر کند.
 14. “من متاسفم” و یا “من قصد دارم این مسئله را حل کنم”، می تواند راه بسیار خوبی برای مقابله با بسیاری از موقعیت ها باشد.
 15. تنظیم محدودیت ها و مرزها: در حالی که بسیاری از نکات فوق نظیر گوش دادن به فرد عصبانی و اجازه ی صحبت دادن به او ممکن است باعث شود که قضیه ختم به خیر گردد، شما حق دارید که حد و مرزهایی بین خودتان و او قایل شوید و بگویید: “لطفا با من این طور صحبت نکنید.”
 16. به غرایز خود اعتماد کنید: اگر غریزه ی شما به شما می گوید که برای اتفاقی آماده باشید بهتر است آن را نادیده نگیرید و خود را آماده کنید. بنابراین از استراتژی های باقی مانده استفاده کنید و سعی کنید امنیتتتان را در وهله ی اول تضمین کنید.
 17. یک پاسخ استاندارد برای همه جواب نمی دهد: شما باید انعطاف پذیر باشید. اگر چه این دستورالعمل ها ممکن است در مواجهه با شرایط بغرنج عملی باشند، هر فرد اخلاق منحصر به فرد خاص خود را دارد و ممکن است برخی از این استراتژی ها برای او جواب ندهند
 18. کسب اطلاعات لازم:  پس از اتمام وضعیت، با کسی درباره آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید.
 19. استرس خود را تخلیه کنید: شما مجبور بودید واکنش های طبیعی تان را برای مدتی سرکوب کنید و به اصطلاح کظم غیظ نمایید. اکنون وقت آن رسیده که آدرنالین تولید شده را از بین ببرید و به گونه ای آن را از بدنتان تخلیه کنید. با سگتان به پیاده روی بروید و یا با دوستانتان وقت بگذرانید و اجازه ندهید این احساسات سرکوب شده در درونتان باقی بمانند.
 20. در مواجهه با یک وضعیت ناراحت کننده سعی کنید اعتبار خود را حفظ نمایید. اگر شخص دیگری رفتار نا شایستی را از خود بروز می دهد، شما سعی کنید مانند او رفتار نکنید.

نظر شما چیست؟ آیا راه دیگری را برای برخورد با افراد غیر منطقی سراغ دارید؟


3 دیدگاه

 1. ناصح

  باعرض سلام ما یه همسایه بی منطق داریم ۲۰ ساله -حالا بعد این مدت سرمسئله ای مزخرف دعوای سنگینی راه انداخت و حتی به همسر بنده چاقو زدند وخدا رحم کرد که اتفاق بدی نیفتادبااین جور افراد چطور با تا کرد که حداقل تا پایان کار دادگاه آرامش خود را حفظ کنیم

 2. ناراحت

  من یه خواهر بزرگتر دارم.. همیشه با نیش و کنایه منو اذیت می کنه و حرفاش واقعا بی منطقه. کافیه یه عیب ازم پیدا کنه همش اونو می گه و تکرار می کنه. بی اعتنایی هم اصلا جواب نمی ده. چون میاد منو میزنه خیلی قویه و اگه هیچ واکنشی نشون ندم محکم تر می زنه از دست خودش هم هیچ کار مفیدی برنمیاد و به دلایلی هم به من حسادت می ورزه. مجبورم باهاش زندگی کنم. چی کار کنم اعصابم خورد نشه.. پدر مادرم هم از دستش خسته شدن…

  • Honey

   ایشون قطعا به رواندرمانگر و روانپزشک نیاز دارند. نیازهای سرکوب شده ای دارند که با خشم، نفرت و حسادت و انتقام از افراد اطرافش داره بروز میکنه

نظر خود را بیان کنید