چگونه تفکری خلاق داشته باشیم؟

6 راه برای تقویت تفکر خلاق

exercises-to-fuel-creative-thinking

داشتن تفکری خلاق ساده نیست اما آنقدرها هم سخت نخواهد بود اگر شما بخواهید. با ما همراه شوید تا 6 روش به دست آوردن تفکری خلاقانه را بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از inc؛ بسیاری از افراد فکر می کنند داشتن خلاقیت یک چیز ذاتی است. یا شما خلاق به دنیا آمده اید یا از این موهبت برخوردار نیستید. در حالی که من هم عقیده دارم ممکن است برخی افراد نسبت به دیگران خلاقانه تر فکر کنند ، اما فکر می کنم خلاقیت نیز مانند عضلات ماست و لذا ما می توانیم برای تقویت و بهبود آن کارهایی را انجام دهیم.

در اینجا شش روش مختلف ارائه شده که به شما کمک می کنند تفکر خلاق تری داشته باشید.

  1. به هدفی در خارج از محدوده راحتی خود فکر کنید.

همه ما عاشق مطالعه مسائلی در حوزه صنعتی که در آن فعالیت داریم هستیم ، اما معمولا این نوع مطالعات باعث افزایش خلاقیت ما نمی شوند. اگر خوش شانس باشید ، اینگونه مطالعات ممکن است بتوانند به شما انگیزه بدهند یا الهام بخشتان باشند. اما اگر می خواهید واقعا خلاق باشید ، به مطالعه مطالبی بپردازید که معمولا از آنها دوری می کنید. به عنوان مثال به مطالعه مطالب وبلاگ هایی خارج از صنعت خود بپردازید. کتاب هایی را که خارج از ژانر همیشگیتان هستند انتخاب کنید و یا در هنگام ناهار سعی کنید چیز کاملا متفاوتی را تست نمایید.

  1. یک مقاله 500 کلمه ای بنویسید که به هیچ موضوع خاصی نپردازد

این یک تمرین سرگرم کننده است که من همیشه از آن استفاده می کنم و با استفاده از آن می توانم فکرم را متمرکز کنم یا ایده های جالبی در سرم بپرورانم و پس از آن شروع به تایپ می کنم. بدون سرفصل ، بدون عنوان ، ویرایش و از همه مهم تر بدون وجود هیچگونه انتقادی فقط شروع به نوشتن می کنم. من فقط اجازه می دهم انگشتانم شروع به تایپ کنند و به مغزم اجازه می دهم تصمیم بگیرد که چه کلماتی را بر روی کاغذ بنویسد. معمولاً من به چیزهای بسیار عجیب و غریب و دیوانه کننده ای می پردازم که هرگز آنها را با کسی به اشتراک نمی گذارم ، اما همیشه بعد از آن احساس می کنم انرژی خلاقم افزایش یافته است.

همچنین بخوانید: فواید نوشتن
  1. برای دیدن یک فیلم به سینما بروید

فیلم هایی که در یک صفحه بزرگ پخش می شوند یکی از معدود مکان هایی را به وجود می آورند که می توانید در آنجا از داشتن یک تجربه کامل لذت ببرید. صفحه نمایش غول پیکر. صدای فراگیر. بو و طعم پاپ کورن تازه پخته شده و صندلی تا حدودی ناراحت کننده همه و همه به ایجاد حس خلاقیت در شما کمک می کنند. من هر وقت سینما را ترک می کنم ، ذهنم پر از افکار و ایده های جدید می شود.

  1. با شخصی که نمی شناسید تماس بگیرید.

شنیدن داستان زندگی کسی که با او آشنایی قبلی ندارید می تواند یک تجربه منحصر به فرد برایتان باشد. شاید شما بتوانید چیزی از او یاد بگیرید؟ یا شاید او بتواند به شما کمک کند تا جور دیگری به مسایل قبلی نگاه کنید؟ شاید افراد جدید بتوانند طرز تفکر شما را کاملا عوض کنند.

چگونه خلاقانه فکر کنیم؟

  1. غذاهای متفاوتی بخورید.

مطالعات زیادی در مورد چگونگی تأثیر رژیم غذایی بر طرز تفكر انجام شده اند. آیا واقعا می خواهید متفاوت فکر کنید؟ پس سوخت متفاوتی را وارد بدن خود کنید تا بدنی سالم تر داشته باشید. وقتی از رژیم غذایی سالم تری پیروی کنید آن قدر خلاق تر می شوید که حتی خودتان نیز شوکه خواهید شد.

همچنین بخوانید: در مورد خلاقیت
  1. تمرین “طوفان مغزی هیچ ایده ای بد نیست” را انجام دهید.

حداقل یک نفر دیگر را برای شرکت در یک جلسه طوفان مغزی 45-60 دقیقه ای به خانه ی خود دعوت کنید. هیچ فن آوری و انتقادی نباید در کار باشد.

. موضوع یا ایده ای را که برای طوفان مغزی مد نظرتان است ، با او در میان بگذارید و سپس به تحلیل و زیر و رو کردن آن بپردازید. تمام ایده های خود را (بر روی کاغذ) بنویسید و هیچ ایده ای را نقد نکنید. این مهم است که این کار را بصورت حضوری انجام دهید و مطمئن شوید که در طول فرآیند هیچ گونه انرژی و بازخورد منفی وجود نخواهد داشت. شما ممکن است 100 ایده وحشتناک را کنار بگذارید ، اما شرط می بندم همیشه یکی دو ایده ی خوب از میان آنها به دست خواهد آمد. به علاوه ، هر چه بیشتر این کار را انجام دهید مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد.


لازم نیست حتما یک متفکر خلاق باشید تا بتوانید خلاقانه فکر کنید ، فقط باید کارهای بیشتری انجام دهید که باعث تحریک تفکر خلاق شما خواهند شد. حتی خلاق ترین افراد نیز برای الهام گرفتن به انجام این کارها نیاز دارند.

شما چه ایده ای برای تقویت تفکر خلاقانه دارید؟ آنرا با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید