طرز تهیه زیتون پرورده

زیتون پرورده یکی از معروف ترین ها و خوشمزه ترین انواع چاشنی ها و دورچین های ایرانی است که متعلق به شمال کشور بوده و میان ایرانی ها بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. این چاشنی بسیار خوشمزه را در شهر های مختلف با مواد متنوعی تهیه می کنند و شما می توانید آن را به عنوان یک چاشنی مجلسی برای انواع مراسم ها و مهمانی های خود در کنار انواع غذا ها استفاده کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نکته ای که در خصوص تهیه زیتون پرورده وجود دارد آن است که نحوه تهیه آن و نوع موادی که در آن مصرف می شود در طعم و مزه آن خیلی موثر است و در صورتی که آن را در منزل خود تهیه کنید هم از بهداشتی بودن آن و هم از مرغوب بودن مواد داخل آن مطمئن تر خواهید بود و هم بسیار مقرون به صرفه تر از نمونه های داخل بازار است. پس امروز در آلامتو طرز تهیه زیتون پرورده عالی رستورانی ساده و فوری به روش شمالی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه زیتون پرورده خانگی

 • زیتون بدون هسته نیم کیلو
 • انار ترش 2 عدد متوسط
 • گردو 150 گرم
 • سبزی خشک چوچاق، خالواش و نعنا از هر کدام 1 ق غذا خوری
 • سبزی تازه چوچاق، خالواش از هر کدام 100 گرم
 • آب انار نصف پیمانه
 • رب انار 2 ق غذا خوری
 • دلار 1 ق غذا خوری
 • گلپر 1 ق غذا خوری
 • سیر 3 حبه
 • فلفل سبز 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی کلم قرمز سریع و آسان با سرکه سفید به سبک رستورانی

طرز تهیه زیتون پرورده خانگی ساده به روش شمالی

مرحله اول: آماده سازی سبزی ها، انار، گردو، سیر و فلفل

ابتدا انار ها را به خوبی با آب بشویید و سر آن ها را بزنید و برش دهید و کاملاً انار ها را دان کنید سپس سیر ها را نیز پس از شستن پوست بگیرید و کنار بگذارید مغز گردو ها را نیز از پوست آن ها جدا کنید و سبزی های تازه را هم پس از شستن با آب به خوبی پاک کنید و فلفل سبز را هم با آب شسته و کنار بگذارید سپس دستگاه مخلوط کن و یا دستگاه آسیاب را برداشته و درون آن دانه های انار و مغز گردو ها را به همراه حبه های سیر و سبزیجات تازه و فلفل سبز بریزید و خوب آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید. دقت داشته باشید در صورت دسترسی نداشتن به مخلوط کن می توانید تمامی این مواد را به وسیله سنگ تمیزی به نام مشت سنگ و یا درون هاونگ بسابید و له کنید تا به طور کامل نرم و یکدست شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن رب انار و دلار به همراه سبزی های خشک و گلپر

پس از آن که تمامی مواد به شکل پوره ای و یکدست شدند نوبت به اضافه کردن رب انار و دلار است پس آن ها را نیز به مواد خود اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد هم سبزی های خشک را به همراه گلپر اضافه کنید و مجدد دوباره هم بزنید تا تمامی مواد با هم خوب ترکیب شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن زیتون ها و آماده سازی نهایی زیتون پرورده

در این مرحله نوبت به اضافه کردن زیتون ها به مواد است پس آن ها را نیز به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تمام مواد زیتون پرورده به خوبی به خورد زیتون ها برود و برای آن که مقداری از سفتی مواد خود کم کنید آرام آرام و کم کم آب انار را نیز به آن ها اضافه کنید و هم بزنید تا تمامی مواد به خوبی با بافتی نرم به خورد تمام زیتون ها بروند و خوب با زیتون ها ترکیب شوند و پس از آن که خوب تمام مواد با هم ترکیب شدند زیتون پرورده خود را درون ظرفی درب دار قرار دهید و چند ساعتی به آن درون یخچال زمان دهید تا به خوبی خودش را بگیرد و مزه ها به خورد هم بروند و بعد از آن هم زیتون پرورده شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر ساده و خوشمزه با هویج و سرکه سفید

طرز تهیه زیتون پرورده رستورانی


نکات کلیدی در تهیه زیتون پرورده رستورانی فوری

 1. در صورت نبود سبزی های تازه می توانید میزان سبزیجات خشک را 2 برابر کنید.
 2. در صورت نبود میوه انار می توانید میزان رب و آب انار را بیشتر کنید.
 3. استفاده از دلار سلیقه ای است اما طعم خیلی بهتری به زیتون پرورده شما می دهد.
 4. در صورت نبود زیتون بدون هسته می توانید از زیتون هسته دار نیز استفاده کنید اما به طور کلی برای تهیه زیتون پرورده بهتر است که از زیتون بدون هسته استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس و خوشمزه به روشی آسان

♨ نکات مهم «طرز تهیه زیتون پرورده عالی رستورانی ساده و فوری به روش شمالی»

در صورت نبود سبزی های تازه می توانید میزان سبزیجات خشک را 2 برابر کنید.


نظر خود را بیان کنید