طرز تهیه ملاقورمه مازندرانی

ملاقورمه یکی از انواع غذا های سنتی و محلی ایرانی است که اصل آن متعلق به شمال کشور بوده و برخی آن را به شکل گیاهی و ساده و برخی دیگر نیز آن را با انواع گوشت و مرغ تهیه می کنند اما اصلی ترین مواد اولیه این غذا و خورش خوشمزه ایرانی شامل بادمجان و گوجه فرنگی و سبزیجات معطر می باشد. ملاقورمه به شکل خورشتی تهیه می شود و آن را به طور معمول در کنار برنج سرو می کنند و روی آن 1 عدد تخم مرغ سرخ کرده می شکنند و آن را به این شکل میل می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه ملاقورمه مازندرانی لذیذ و محلی، ساده و بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ملاقورمه

 • بادمجان 7 عدد
 • سیر 4 حبه
 • پیاز 2 عدد
 • گوجه فرنگی 7 عدد متوسط
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • تخم مرغ 2 عدد
 • پودر گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • کره محلی 1/5 ق غذا خوری
 • آبغوره 2 ق غذا خوری
 • نعنا و گشنیز و جعفری 150 گرم
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کال کباب گیلانی اصیل ساده و خوشمزه با گردو و آب انار

طرز تهیه ملاقورمه مازندرانی محلی بدون گوشت

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب سرد بشویید و سپس پوست تمامی آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه مقداری نمک بریزید و سپس تکه های بادمجان را داخل آب و نمک بریزید و 20 دقیقه ای به آن ها زمان دهید تا تلخی بادمجان ها گرفته شوند و سپس ماهیتابه ای را برداشت و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد تکه های بادمجان را داخل روغن داغ بریزید و سرخ کنید تا تمامی بادمجان ها سرخ و طلایی شوند و بعد آن را از ماهیتابه برداشته و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز و گوجه فرنگی

پیاز ها را نیز با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست برش دهید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مجدد مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز های خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن را سرخ کنید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه اضافه کنید و آن را نیز 1 دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید تا عطر آن بلند شود و بعد سیر ها را هم با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز ریز خرد کنید و کمی سیر ها را نیز با مواد تفت دهید و سپس گوجه فرنگی ها را نیز در این حین با آب بشویید و آن ها را رنده کنید و سپس به پیاز و سیر داخل ماهیتابه گوجه فرنگی ها را نیز اضافه کرده و آن ها را هم مقداری با مواد تفت دهید.

مرحله سوم: اضافه کردن ادویه، کره و سبزی های معطر

بعد از آن که گوجه فرنگی ها نیز مقداری با مواد تفت خوردند نوبت اضافه کردن پودر گوجه و مقداری فلفل سیاه و کمی نمک به مواد است پس آن ها را نیز به مواد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا مزه دار شوند و بعد کره محلی را هم به مواد اضافه کرده و حرارت گاز را کم کنید و درب ماهیتابه را قرار دهید و اجازه دهید تا گوجه ها به آرامی پخته و نرم شوند و آب آن ها نیز مقداری کشیده شود. بعد از کشیده شدن آب گوجه ها نوبت اضافه کردن سبزی های معطر به مواد است پس سبزی ها را نیز با آب سرد بشویید و سپس آن ها را پاک کنید و به شکل ساطوری شده آن ها را خرد کرده و به مواد اضافه کنید و کمی با مواد آن ها را نیز تفت دهید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی ملاقورمه مازندرانی

بعد از آن که سبزی ها با مواد تفت خوردن نوبت اضافه کردن بادمجان های سرخ شده به مواد است پس آن ها را نیز به همراه آبغوره به مواد اضافه کنید و خوب با مواد با یکدیگر مخلوط کنید و تفت دهید تا تمامی مزه ها به خورد هم دیگر روند و در آخر نیز درب ماهیتابه را قرار دهید و اجازه دهید تا مواد به طور کامل با یکدیگر پخته شوند و روغن بیاندازند و 5 دقیقه نهایی پخت نیز تخم مرغ ها را به طور کامل روی مواد بشکنید و مجدد درب ماهیتابه را قرار دهید و اجازه دهید تا تخم مرغ ها خودشان را بگیرند و بعد از آن هم ملاقورمه خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه باقلا قاتق مجلسی و آسان با لوبیا کشاورزی به روش گیلانی

طرز تهیه ملاقورمه بدون گوشت


نکات کلیدی در تهیه خورش ملاقورمه مازندرانی ساده

 1. برای تهیه این خورش خوشمزه بهتر است که از بادمجان های قلمی که تخم کمتری دارند استفاده کنید.
 2. میزان سفتی و شلی تخم مرغ ها سلیقه ای می باشد.
 3. در صورت تمایل می توانید این غذای لذیذ را با گوشت یا مرغ هم تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه ملاقورمه مازندرانی لذیذ و محلی، ساده و بدون گوشت»

برای تهیه این خورش خوشمزه بهتر است که از بادمجان های قلمی که تخم کمتری دارند استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید