طرز تهیه بستنی سنتی با خامه و ثعلب

بستنی سنتی یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین میان وعده و یا دسر های ایرانی است که از زمان قاجار در ایران این نوع بستنی وجود داشته و به دلیل طعم و مزه بسیار دلچسب و خوبی که داشته تا کنون هنوز هم یکی از پر طرفدارترین انواع بستنی ها در میان مردم ایران محسوب می شود که آن را هم به صورت ساده و هم به صورت ترکیب شده با فالوده سرو می کنند. این نوع بستنی بسیار خوشمزه در اکثر مراسم ها و مجالس ها به عنوان دسر و یا میان وعده ای مجلسی سرو می شود و می توان آن را به عنوان یکی از مجلسی ترین انواع بستنی نیز شناخت که در آن از زعفران دم کرده در کنار انواع مغزیجاتی مانند پسته و گردو و بادام نیز استفاده می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه بستنی سنتی خانگی زعفرانی مخصوص با خامه و ثعلب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای بستنی سنتی خانگی

  • ثعلب 1 ق غذا خوری
  • شیر پر چرب  2 لیوان
  • شکر 2/3 لیوان
  • زعفران دم کرده غلیظ 2 ق غذا خوری
  • خامه صبحانه 1 بسته
  • خلال پسته به مقدار لازم
  • گلاب 2/5 ق غذا خوری سر پر
همچنین بخوانید: کیک بستنی، خوشمزه و خنک

طرز تهیه بستنی سنتی خانگی زعفرانی با خامه و ثعلب

مرحله اول: آماده سازی شیر، ثعلب و شکر

ابتدا قابلمه ای را برداشته و درون آن شیر پرچرب را بریزید سپس قابلمه را روی حرارت ملایم گاز قرار داده و فرصت دهید تا شیر به آرامی شروع به ریز جوشیدن کند و بعد از آن که شیر از اطراف قابلمه شروع به ریز ریز جوشیدن کرد ثعلب و شکر را نیز به یکدیگر اضافه کنید و سپس آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد ترکیب شکر و ثعلب را به آرامی و کم کم به شیر اضافه کنید و سپس آن ها را به وسیله همزن دستی شروع به هم زدن و مخلوط کردن کنید تا شکر و ثعلب به طور کامل در شیر حل و ترکیب شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن زعفران دم کرده، گلاب و خامه صبحانه

بعد از آن که مواد روی حرارت گاز با یکدیگر مقداری غلیظ و جمع شدند قابلمه را از روی حرارت برداشته و سپس به آن ها زعفران دم کرده غلیظ را نیز به همراه گلاب اضافه کنید و مجدد آن ها را هم به وسیله همزن دستی با مواد هم بزنید و مخلوط کنید. برای آماده سازی خامه هم باید ابتدا خامه صبحانه را داخل ظرفی بریزید و آن را به طور مداوم هم بزنید تا خامه مقداری رقیق شود و بعد سینی را برداشته و کف آن سلفون بکشید سپس خامه رقیق شده را کف سینی بریزید و آن را داخل سینی صاف و پهن کنید و بعد آن را داخل فریزر قرار دهید تا خامه ببندد و سفت شود.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی بستنی سنتی خانگی

زمانی که مواد بستنی خنک شد آن را داخل ظرفی فلزی بریزید و سپس روی آن سلفون بکشید و بعد آن را داخل فریزر قرار دهید و به آن 60 دقیقه ای زمان دهید تا بستنی مقداری خودش را بگیرد و بعد از گذشت 60 دقیقه آن را از فریزر خارج کنید و سپس آن را خوب هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد روی ظرف را با سلفون بپوشانید و آن را به مدت 60 دقیقه دیگر نیز داخل فریزر قرار دهید و این کار را 3 بار و هر بار به مدت 60 دقیقه انجام دهید تا بستنی شما خودش را به طور کامل بگیرد و آماده شود و بعد از گذشت زمان گفته شده بستنی را از فریزر خارج کنید و آن را داخل ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید قرار دهید و روی آن مقداری خلال پسته بریزید و سپس خامه را هم از فریزر خارج کرده و آن را به وسیله چاقو خرد کرده و به تمام بستنی اضافه کنید و بعد روی تمامی ظرف ها را مجدد بپوشانید و آن ها را به مدت 24 ساعت دیگر داخل فریزر قرار دهید تا به طور کامل آماده شود و بعد از آن هم بستنی های سنتی و خوشمزه شما آماده سرو هستند آن ها را از فریزر خارج کنید و به آن ها 3 تا 4 دقیقه ای خارج از فریزر زمان دهید تا کمی از یخی بیفتند و سپس می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه بستنی طالبی رژیمی

طرز تهیه بستنی سنتی خانگی


نکات کلیدی در تهیه بستنی سنتی خانگی با خامه و ثعلب

  1. در میزان ثعلبی که گفته شد حتماً دقت داشته باشید زیرا در صورت کم و زیاد بودن آن ممکن است بستنی سنتی شما در پایان کار اصلاً بافت خوبی پیدا نکند.
  2. در صورت تمایل می توانید از سایر خلال ها مانند خلال بادام و خلال گردو و… نیز داخل بستنی سنتی خود استفاده کنید.
  3. مواد بستنی را حتماً داخل ظرف فلزی و یا رویی بریزید تا بستنی شما داخل فریزر به خوبی خودش را ببندد و آماده شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه بستنی انبه و ماست خانگی

♨ نکات مهم «طرز تهیه بستنی سنتی خانگی زعفرانی مخصوص با خامه و ثعلب»

در میزان ثعلبی که گفته شد حتماً دقت داشته باشید زیرا در صورت کم و زیاد بودن آن ممکن است بستنی شما در پایان کار اصلاً بافت خوبی پیدا نکند.


نظر خود را بیان کنید