طرز تهیه کیک یزدی زعفرانی خانگی

دستور پخت کیک یزدی خوشمزه با شیر

طرز تهیه کیک یزدی

یکی از شیرینی های خوشمزه ی یزدی که معمولا آن را به عنوان نذری نیز استفاده می کنند، کیک یزدی است که بسیار پرطرفدار است.

در تهیه کیک یزدی، از تخم مرغ، شیر، آرد، گلاب و… استفاده می شود. برای طرز تهیه کیک یزدی، با آشپزی آلامتو همراه باشید.

مواد لازم برای 4 نفر
روغن مایع۲/۳ لیوان
زعفران دم کردهبه اندازه دلخواه
تخم مرغ۲ عدد
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
شیرنصف لیوان
پودر هل¼ قاشق مرباخوری
شکر۲/۳ لیوان
گلاب۲ قاشق غذاخوری
آرد۱٫۵ لیوان

طرز تهیه کیک یزدی

طرز تهیه کیک یزدی

برای تهیه کیک یزدی، ابتدا شیر را در شیرجوش می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا جوش بیاید و بعد کنار می گذاریم تا خنک شود.

سپس فر را روشن می کنیم و سینی آن را بیرون می آوریم و حرارت را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا گرم شود.

تخم مرغ ها را جداگانه در پیاله ای می شکنیم و اگر سالم بودن در کاسه ای بزرگ می ریزیم و با همزن خوب هم می زنیم تا یک دست شود و در حین هم زدن شکر را کم کم اضافه می کنیم و هم می زنیم تا رنگ آنها کرم رنگ شود.

آن وقت شیر خنک شده را همراه با روغن مایع و گلاب به مواد اضافه می کنیم و خوب با همزن مواد را مخلوط می کنیم و در حین همزدن مایه کیک، آرد را نیز کم کم به آن اضافه می کنیم و با همزن هم می زنیم تا آرد در مایه گلوله نشود و مایه یک دست و منسجمی داشته باشیم.

پس از افزودن آرد، زعفران را به همراه بکینگ پودر و پودر هل اضافه می کنیم و مجددا مواد را با همزن هم می زنیم تا به خورد یکدیگر بروند و کیک یک دست شود.

قالب های کیک را در سینی فر می چینیم و دو سوم حجم قالب ها را با قاشق یا ملاقه از مایع کیک می ریزیم (بعد از پخت کیک ها پف می کنند پس نیاز به فضای خالی دارند) و سینی را داخل فر قرار می دهیم تا به مدت ۱۵ دقیقه بعد کیک ها طلایی و پخته شوند.

سپس سینی را از فر بیرون می آوریم و اجازه می دهیم تا کیک یزدی ها کمی خنک شوند و بعد در ظرف می چینیم.

نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه قطاب یزدی

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک یزدی زعفرانی خانگی»

اگر مشاهده کردید که اطراف کیک ها پف کرده و پخته شده است، ولی وسط آنها پف نکرده است، دلیل آن یا این است که مایه کیک پس از آماده شدن، زمان زیادی منتظر مانده تا داخل فر برود (باید سریعا پس از افزودن مواد و مخلوط شدن آنها، مایه کیک را در قالب بریزید و داخل فر قرار دهید) و یا اینکه در فر را چند مرتبه باز و بسته کرده اید یا زود باز کرده اید. پس به این نکات در پخت حتما دقت کنید تا کیک خوبی داشته باشید.