طرز تهیه کیک یزدی
کیک یزدی یکی از انواع کیک های بسیار خوشمزه و سنتی است که متعلق به شهر زیبای یزد بوده و در میان ایرانیان بسیار طرفدار داشته و به عنوان میان وعده ای بسیار خوشمزه و سالم می توانید آن را تهیه و میل کنید. این کیک یکی از انواع کیک های بسیار محبوب است که یکی از دلایل محبوبیت آن این است که این کیک را با مواد ساده ای می توانید تهیه کنید و درست کردن آن نیز خیلی مشکل نیست. خوردن کیک یزدی در کنار چایی و یا شیر لذت خوردن این کیک خوشمزه را دو چندان می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک یزدی اصل حانگی ساده با ماست و آرد سفید در فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک یزدی اصل

 • آرد سفید 2/5 لیوان
 • ماست 3/4 لیوان
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • پودر هل 1 ق چایی خوری
 • بیکینگ پودر 1ق غذا خوری
 • عسل 1ق غذا خوری
 • گلاب 1/3 لیوان
 • تخم مرغ 3 عدد
 • شکر 1 لیوان
 • کپسول های مقوایی به مقدار لازم
 • کنجد به مقدار لازم
 • وانیل به مقدار لازم

طرز تهیه کیک یزدی با ماست و آرد سفید در فر

مرحله اول: آماده سازی تخم مرغ ها

ابتدا ظرف نسبتاً بزرگی را برداشته و تخم مرغ ها را درون ظرف بشکنید و به آن ها شکر و وانیل را نیز اضافه کنید و ترکیب بدست آمده را با همزن برقی به مدت 5 دقیقه به خوبی مخلوط کنید تا ترکیبی کرم یا سفید رنگ و کشداری بدست آید.

مرحله دوم: اضافه کردن روغن و ماست

سپس نوبت اضافه کردن روغن به مواد است پس یک لیوان روغن را نیز به ترکیب درون ظرف اضافه کنید و آن را نیز به وسیله همزن برقی به مدت 1 دقیقه دیگر با مواد ترکیب کنید و بعد ماست را هم به مواد اضافه کنید و مجدد آن را نیز با همزن برقی هم بزنید. دقت داشته باشید ماستی را که به مواد اضافه می کنید نباید شل و یا آبکی باشد.

مرحله سوم: اضافه کردن هل، عسل و گلاب

در این مرحله به ترتیب پودر هل، گلاب و عسل را نیز به ترکیب داخل ظرف اضافه کنید و آن ها را نیز با همزن برقی مانند بالا به خوبی با مواد مخلوط کنید تا در همه جای مواد پخش شوند. دقت داشته باشید که مایه بدست آمده باید دارای بافتی یکدست باشد.

مرحله چهارم: آماده سازی آرد

آرد را ابتدا درون ظرفی با بیکینگ پودر بریزید و آن ها را با یکدیگر خوب مخلوط کنید سپس ترکیب آن دو را درون الک بریزید و سه مرتبه با یکدیگر الک کنید تا آرد به خوبی هوادهی شده و یکدست شود و بافت کیک هنگام پخت نرم تر و لطیف تر شود.

مرحله پنجم: اضافه کردن آرد به مایه

آردی که با بیکینگ پودر الک کرده بودید را آرام آرام و طی سه مرحله به مواد اضافه کنید و آن را با لیسک با مواد مخلوط کنید به طوری که آرد به خوبی با مواد ترکیب شود و به صورت گوله گوله درون مواد باقی نماند و مایه بدست آمده به غلظت مورد نظر برسد.

مرحله ششم: آماده سازی کپسول ها

کپسول های مقوایی را درون سینی فر بچینید و مقداری از مایه بدست آمده را درون آن ها با قاشق بریزید تا دو سوم کپسول ها پر شوند سپس درون ظرفی مقدار کمی روغن بریزید و چاقویی را آغشته به روغن کنید و به وسیله آن به آرامی برشی به شکل ضربدری روی تمام کیک یزدی های درون کپسول ها بزنید و در نهایت مقداری کنجد نیز برای تزیین روی مایه هر کپسول بپاشید.

مرحله هفتم: پخت کیک یزدی ها

فر را ابتدا به مدت یک ربع با دمای 190 درجه سانتی گراد قرار دهید تا به خوبی داخل آن گرم شود سپس حرارت بالای فر را روشن کنید و کیک یزدی ها را به مدت 10 دقیقه با دمای 190 درجه سانتی گراذ قرار دهید تا به خوبی کیک یزدی ها قله ای شوند و سپس بعد از 10 دقیقه حرارت بالای فر را خاموش کنید و حرارت پایین فر را روشن کنید و 10 دقیقه دیگر نیز به آن ها زمان دهید تا کیک ها به طور کامل به خوبی بپزند. بعد از آن کیک یزدی شما آماده سرو است فر را خاموش کنید و آن ها را داخل ظرف مورد نظر برای سرو قرار دهید. نوش جان

طرز تهیه کیک یزدی


نکات کلیدی در تهیه کیک یزدی خانگی

 1. در صورت تمایل برای تزیین کیک یزدی ها می توانید به جای کنجد از پودر پسته نیز استفاده کنید.
 2. در صورتی که از کپسول عادی برای پر کردن مایه کیک یزدی ها استفاده می کنید برای آن که کپسول ها درون فر وا نروند باید کپسول ها را ابتدا درون قالب قرار دهید و بعد آن ها را پر کنید.
 3. خوردن کیک یزدی در کنار شیر گرم و یا چایی و انواع نوشیدنی ها بسیار لذت بخش است.
 4. برای درست کردن کیک یزدی درون فر های برقی و یا توستر دما را 20 درجه کاهش دهید.

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک یزدی حانگی ساده و خوشمزه با ماست و آرد سفید در فر»

در صورت تمایل برای تزیین کیک یزدی ها می توانید به جای کنجد از پودر پسته نیز استفاده کنید.


نظرات بسته اند