کشنده ترین سرطانها را بشناسید

انواع سرطان :5 کشنده ترین نوع سرطان در جهان

types-of-cancer

هرچند خواندن این مقاله لذت خاصی ندارد اما شاید دانستن حقایقی در مورد انواع سرطان های کشنده شما را به سمت رعایت یک سبک زندگی سالم سوق دهد.

بررسی انواع سرطان های مرگبار

سلول های سرطانی مدام تقسیم می شوند، رشد می کنند و در سراسر بدن گسترش می یابند. اگر پزشکان قادر به کنترل گسترش یا متاستاز سلول های سرطانی نباشند، مرگ و میر ناشی از سرطان روز به روز افزایش خواهد یافت. عوامل مختلفی نظیر بسیاری از عوامل داخلی و خارجی باعث بروز سرطان می شوند.

عوامل داخلی عبارتند از جهش های ژنتیکی، هورمون ها و شرایط ایمنی. عوامل خارجی عبارتند از سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامنظم و بیماری های عفونی. اغلب، چندین سال طول می کشد تا این عوامل خطرناک به سرطان ختم شوند.

به گفته انجمن ملی سرطان آمریکایی، در سال 2015، انتظار می رود که در حدود 1658،370 میلیون مورد جدید  در آمریکا به سرطان مبتلا شوند و 589،430 نفر از این بیماری فوت کنند.

  1. سرطان ریه

متأسفانه اکثر افراد مبتلا به سرطان ریه در ابتدا با نوع پیشرفته ی این سرطان مواجه شده و در نهایت از این بیماری خواهند مرد. سیگار کشیدن، یکی از عوامل خطرناک به وجود آورنده ی این بیماری و شایع ترین علت ابتلا به سرطان ریه است.

بر اساس معاینه میکروسکوپی، سرطان ریه به دو نوع تقسیم می شود: سرطان ریه ریز سلولی و سرطان ریه غیر سلولی. بستگی به نوع و مرحله سرطان ریه، درمان می تواند شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی باشد.

  1. سرطان روده ی بزرگ

در ابتدا، سرطان روده ی بزرگ دارای نشانه هابی اندکی است و یا هیچ نشانه ای ندارد.اگر این بیماری، زود تشخیص داده شود، معمولا قابل درمان است و دارای احتمال بقای 5 سال می باشد.

برای مثال، میزان بقای برخی افراد مبتلا به سرطان روده ی بزرگ در مرحله اولیه حدود 90 درصد می باشد. با این حال، درمان های ارائه شده برای سرطان روده ی بزرگ، انجام آزمایشاتی مانند کولونوسکوپی است.

متاسفانه، نرخ بقای پنج ساله برای سرطان پیشرفته ی روده ی بزرگ بسیار پایین است. بسته به مرحله و میزان گسترش سرطان روده ی بزرگ، درمان می تواند شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا آمبولیزاسیون باشد

  1. سرطان پستان

سرطان پستان ناشی از رشد بدخیم سلول هایی است که در زیر لوبول ها یا کانال های پستان رشد می کنند. حدود یک درصد از سرطان های سینه در میان مردان قابل مشاهده است. سرطان پستان به وسیله ی کلون یا تک سلول های جهش یافته به وجود می آید.

به طور معمول، زمانی که سلول های کلونال به حالت بدخیم در آمده و وارد مرحله ی متاستاز می شوند، سرطان پستان به وجود می آید. درمان سرطان پستان می تواند بسیار پیچیده بوده و به عوامل بسیاری مرتبط باشد.

به طور کلی، درمان سرطان پستان می تواند به عنوان گسترده (mastecotmy) و یا صدمه به سینه (لوپکتومی) مشخص شود. علاوه بر درمان های مبتنی بر جراحی رایج، درمان افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند به وسیله ی درمان های کمکی یا سیستمیک تکمیل می شود.

چنین درمان های دارویی ممکن است شامل شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. خوشبختانه، با بهبود در توانایی های تشخیصی و درمان، این بیماری در بیشتر افراد مبتلا به سرطان پستان به سرعت تشخیص داده شده و بهبود می یابد.

همچنین بخوانید: علت سرطان پستان
  1. سرطان پانکراس

سرطان پانکراس یکی از انواع سرطان های تهاجمی موجود است. این بیماری به سرعت پیشرفت کرده و بیمار را با علائم متعدد دردناک و خطرناک مانند درد معده، انسداد مجاری صفراوی، خونریزی، اسیت و علائم بیشتر مواجه می سازد. علی رغم انجام تحقیقات گسترده در رابطه با این موضوع، تا کنون هیچ روش یا درمان مناسبی برای سرطان پانکراس کشف نشده است.

  1. سرطان پروستات

پروستات غده ای است که فقط در بدن مردان وجود دارد. این غده در میانه ی لگن، اندکی پایین تر در بین مقعد و مثانه قرار گرفته است. پروستات مایع منی ای را تولید می کند که اسپرم را تغذیه می کند.

سرطان پروستات در سلول های این غدد به وجود می آید و بنابراین یک نوع آدنوکارسینوم است. این بیماری معمولا در مردان مسن به وجود می آید و بیشتر در میان آمریکایی های آفریقایی تبار و افرادی که دارای سابقه ی خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند شایع است.

اکثر سرطان های پروستات به تدریج رشد می کنند و افراد مبتلا به سرطان پروستات فاقد علامت معمولا به درمان های پیشرفته نیازی ندارند. در واقع، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات از علل غیر مرتبط مانند حمله قلبی یا سکته مغزی می میرند. درمان سرطان پروستات شامل جراحی (پروستاتکتومی)، پرتو درمانی به وسیله پرتو درمانی خارجی (پرتودرمانی) و براکی‌تراپی می باشد.

براکی‌تراپی روشی است که در آن ید رادیواکتیو در پروستات کاشته می شود. اگر چه در سال های اخیر، مردان سالمند فاقد علامت تحت ازمایش سرطان پروستات قرار می گیرند و هر دو آزمایش مقعدی دیجیتال و انتی ژن اختصاصی پروستات نیز (PSA) انجام می شود اما باز هم این غربالگری های روزمره توسط بسیاری از متخصصان پزشکی نادیده گرفته می شود.


1 دیدگاه

  1. مصطفی

    سلام
    به نظر شما کسی که در زمان جنگ تحمیلی شیمیایی شده باشه میتونه مواد شیمیایی تو ایجاد سرطان خون نقش داشته باشه و یکی از دلایل اصلیش باشه و بعد 30 سال علاعمش نشون داده بشه

نظر خود را بیان کنید