خواص شاه توت

خواص شاه توت

شاه توت از میوه های خوشمزه و خوشرنگ تابستانی است. این میوه به شکل دانه های قرمز مایل به بنفش و سیاه است که دارای طعم شیرین می باشد. شاه توت سرشار از آهن، فیبر، ویتامین های c، E، A و K است. همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با رادیکال آزاد می پردازد. به این ترتیب در بهبود سلامت بدن نقش بسزایی دارد و آسیب سلول ها جلوگیری می نماید. فیبر موجود در شاه توت موجب عملکرد صحیح روده ها می شود و عمل هضم غذا را تسریع می بخشد. از خواص شاه توت می تواند به تاثیر آن برای بهبود کبد، کم خونی، رحم، فشار خون، کلیه، زخم معده و بسیاری از بیماری های دیگر اشاره نمود. در این مطلب از آلامتو به خواص شاه توت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: خواص گوجه سبز برای کبد

خواص شاه توت برای کبد

خواص شاه توت برای کبد به دلیل آهن موجود در آن است که کبد را تقویت می کند. همچنین سلامتی کبد را تضمین می نماید. کبد عمل دفع سموم از بدن و تجزیه چربی ها را انجام می دهد و شاه توت در بهبود عملکرد آن نقش بسزایی دارد. شاه توت به عنوان یک تصفیه کننده کبد برای افراد مبتلا به کبد چرب نیز بسیار مفید است. با مصرف منظم و روزانه شاه توت میزان گرید کبد چرب کاهش خواهد یافت.

خواص شاه توت برای دیابت

شاه توت از جمله میوه هایی است که مصرف آن برای مبتلایان به دیابت ممنوع نمی باشد. زیرا شاه توت حاوی فروکتوز یا قند طبیعی است که مصرف به اندازه و در حد تعادل آن برای بیماران دیابتی توصیه شده است. این میوه پرخاصیت جایگزین بسیار خوبی برای قند می باشد.

خواص شاه توت برای لاغری

یکی دیگر از خواص شاه توت برای لاغری و کاهش وزن است. فیبر موجود در شاه توت روده ها را پاکسازی می کند و همچنین در کننترل اشتها بسیار موثر است. از آن گذشته شاه توت به عنوان یک میوه کم کالری و در عین حال بسیار مقوی شناخته می شود. به این ترتیب می توان گفت شاه توت منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بدن است و برای لاغری و کاهش وزن نیز موثر و مفید است.

همچنین بخوانید: خواص کره بادام زمینی برای لاغری

خواص شاه توت برای لاغری

خواص شاه توت برای صفرا

شاه توت و صفرا رابطه ای نزدیک و مستقیم دارند. به این صورت که فیبر موجود در شاه توت موجب می شود که کبد صفرا بیشتری تولید نماید. با افزایش صفرا در بدن که برای هضم و گوارش غذا بسیار مفید است؛ عملکرد دستگاه گوارش در بدن بهبود می یابد.

خواص شاه توت برای کلیه

شاه توت سرشار از پتاسیم است در صورتی که به صورت متعادل مصرف شود؛ می تواند نقش بسزایی در سلامت کلیه داشته باشد. شاه توت به پاکسازی کلیه و دفع راحت سموم از بدن کمک می نماید.

خواص شاه توت برای بارداری

شاه توت در دوران بارداری بایستی با احتیاط مصرف گردد. متخصصین حوزه طب سنتی مصرف شاه توت را برای زنان باردار توصیه نمی کنند. زیرا موجب ایجاد حساسیت در جنین خواهد شد. بهتر است زنان باردار پیش از مصرف شاه توت با پزشک خود مشورت نمایند.

همچنین بخوانید: خواص بومادران برای رحم

خواص شاه توت برای بارداری

خواص شاه توت برای رحم

شاه توت سرشار از رزوراترول و آنتوسیانین است که خاصیت ضد سرطانی دارد. به این ترتیب می توان گفت شاه توت برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار موثر است. همچنین شاه توت موجب تقویت رحم و به عنوان یک قابض در قطع و کاهش خونریزی نقش مهمی ایفا می کند.

خواص شاه توت برای کم خونی

از خواص مهم شاه توت جلوگیری از فقر آهن است. زیرا شاه توت علاوه بر اینکه حاوی مقادیر زیادی آهن است و برای تامین آهن بدن بسیار مفید است؛ سرشار از ویتامین C می باشد که برای در جذب آهن بسیار مفید است. شاه توت به عنوان یک گیاه دارویی برای افراد مبتلا به فقر آهن به شمار می رود. توصیه متخصصین طب سنتی مصرف منظم شاه توت برای افراد کم خون می باشد.

خواص شاه توت برای قند خون

شاه توت دارای مقادیر زیادی فروکتوز است که به قند طبی عی معروف می باشد. افرادی سطح قند خون بالایی دارند می توانند این میوه پر خاصیت را جایگزین قند و شیرین کننده های دیگر نمایند.

خواص شاه توت برای اسپرم

خواص شاه توت برای اسپرم به دلیل ویتامین C موجود در آن است. ویتامین C تحرکات اسپرم را افزایش می دهد و موجب زنده ماندن ان خواهد شد. همچنین شاه توت اسپرم ها را تقویت می نماید و در بهبود اختلالات جنسی، زود انزالی و نعوذ تاثیر بسزایی دارد.

خواص شاه توت برای فشار خون

خاصیت آنتی اکسیدانی شاه توت و پتاسیم موجود در آن موجب کاهش سطح فشار خون می شود. همچنین شاه توت حاوی مقادیر زیادی پلی فنول است که برای رگ های خونی بسیار مفید می باشد.

همچنین بخوانید: خواص انبه برای مردان و زنان، کمر، رحم، پوست، اعصاب و زود انزالی

خواص شاه توت برای فشار خون

خواص شاه توت برای زخم معده

از آنجایی که شاه توت را ماده ای موثر برای بهبود زخم روده و زخم های گلو و دهان معرفی نموده اند. لذا می توان نتیجه گرفت شاه توت در درمان زخم معده نیز می تواند موثر باشد.


نظر خود را بیان کنید