علت پوست پوست شدن کف دست

اگر به دنبال علت پوست پوست شدن کف دست هستید، این پست از آلامتو را دنبال کنید.

علت پوست پوست شدن کف دست کمبود چه ویتامینی است؟

پوست پوست شدن کف دست تجربه نخوشایندی است که با سوزش همراه است و می تواند هر کسی را دچار کند. دستها مهمترین قسمت بدن ما هستند که بیشتر امور مهم روزانه با آنها انجام می شوند. پس لازم است مراقبت از آنها را جدی بگیریم. به طور کلی به دلیل تغییر آب و هوا، کمبود ویتامین ها، پوست حساس، نوعی حساسیت یا کمبود رطوبت در پوست (پوست خشک) موجب این اتفاق است. در این مقاله علل علت پوست پوست شدن کف دست کمبود چه ویتامینی است؟ و راه حل های رفع پوست پوسته شدن دست را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث چه میشود؟ چه بیماری علائم کمبود b12 است؟

پوست پوست شدن کف دست کمبود ویتامین B3

چه کمبود یا بیش از حد ویتامین ها باشد، هر دو شرایط می توانند باعث پوست پوست شدن کف دست شوند. ویتامین B-3 (نیاسین)، که به طور طبیعی در بدن شما یافت می‌شود و همچنین از غذاهای خاص به دست می‌آید، برای سلامت پوست ضروری است. نیاسین تضمین می کند که سلول های شما وظایف خود را به درستی انجام می دهند. به هیدراتاسیون پوست کمک می کند و به بهبود عملکردهای سد پوست کمک می کند. کمبود این ویتامین ممکن است باعث لایه برداری پوست شما شود. یک رژیم غذایی غنی از نیاسین باید شامل مقدار زیادی کنسرو ماهی تن سفید، بادام زمینی، سالمون و نخود سبز باشد.

پوسته شدن کف دست به علت کمبود ویتامین B7

کمبود ویتامین B7 (بیوتین) نیز ممکن است به لایه برداری پوست کف دست و نزدیک نوک انگشتان شما کمک کند. این کمبود نادر است و ممکن است منجر به درماتیت، تیرگی پوست و ریزش مو شود . بیوتین یا ویتامین B-7 نیز یک ویتامین ضروری برای سلامت پوست شما است. کمبود بیوتین می تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست شود. با پیشرفت کمبود، درماتیت برجسته تر می شود و منجر به التهاب، ریزش مو و پوسته های تیره می شود. کمبود بیوتین همچنین می تواند علائم اگزما و پسوریازیس را بدتر کند که به نوبه خود می تواند منجر به لایه برداری بیشتر پوست شود.

پوسته شدن کف دست به علت ویتامین A بیش از حد

از طرف دیگر، ویتامین A بیش از حد می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث ایجاد احساس خارش و پوسته پوسته شدن در کف دست و به خصوص نوک انگشتان شود. وقتی صحبت از ویتامین A به میان می آید، مقدار زیاد – نه خیلی کم – می تواند باعث لایه برداری پوست شود. به گفته متخصصان پوست، این اتفاق زمانی رخ می دهد که ویتامین A را به صورت کرم یا ژل به صورت موضعی استفاده می کنید، اما اگر دوزهای زیادی از ویتامین A را به صورت خوراکی مصرف کنید نیز اتفاق می افتد.

پوسته شدن کف دست به علت پسوزیاریس و کمبود ویتامین D

پسوزیاریس یکی از بیماری هایی است که پوسته شدن و لایه برداری پوست در قسمت های مختلف بدن همراه است. این اختلال پوستی خود ایمنی باعث ایجاد لکه های قرمز و برجسته پوست می شود. این همچنین ممکن است به پوست پوست شدن کف دست و انگشتان منجر شود. گفته می شود که پسوریازیس در اثر استرس ایجاد می شود. با این حال، موارد دیگری که ممکن است باعث واکنش پوستی شوند که یکی از آنها کمبود ویتامین D است که می تواند موجب تشدید این بیماری شده و پوست پوست شدن کف دست منتهی شود.

همچنین بخوانید: علت ریزش ناگهانی آب از واژن

درمان پوست پوست شدن کف دست با ویتامین ها

درمان پوست پوست شدن کف دست با ویتامین ها

از آنجایی که نیاسین در بدن ذخیره نمی شود، باید غذاهای غنی از آن مصرف کنید. بسته به سن و جنس شما باید در مقادیر مناسب مصرف شود. بنابراین در حالی که نوزادان 0 تا 6 ماهه به 2 میلی گرم در روز نیاز دارند، زنان باردار به 18 میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان بسته به سن خود به 6 تا 12 میلی گرم در روز نیاز دارند، در حالی که مردان و زنان بالای 14 سال به ترتیب به 16 و 14 میلی گرم در روز نیاز دارند. اگر مطمئن نیستید، قبل از مصرف مکمل های ویتامین B با پزشک مشورت کنید.

ماساژ روغن ویتامین  E برای پوسته شدن کف دست

دستان خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی آب گرم خیس کنید و سپس آنها را خشک کنید. از یک پارچه نرم برای خشک کردن دست ها استفاده کنید و سپس از روغن ویتامین E برای ماساژ دست ها استفاده کنید.ویتامین E دستان شما را مرطوب نگه می داردبرای مدت طولانی. می توانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید. همچنین به روشی طبیعی رطوبت شما را حفظ می کند.

همچنین بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث گزگز دست و پا می شود؟

سخن آخر

هر گونه کمبود ویتامین که منجر به خشکی پوست شود می تواند در نهایت منجر پوست پوست شدن کف دست شما شود. با این حال، در بیشتر موارد، قبل از شروع تجربه چنین علائمی، کمبود باید شدید باشد. اگر یک بیماری خودایمنی یا التهابی دارید، که برخی از آنها می توانند باعث لایه برداری پوست شوند، قبل از مصرف مکمل های ویتامین با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر داروی تجویزی مصرف می کنید.


نظر خود را بیان کنید