برای تبخال لب چی خوبه بزنیم تا زود خوب بشه

اگر می خواهید بدانید برای تبخال چی خوبه بزنیم و درمان خانگی تبخال لب چیست، این پست را تا انتها دنبال کنید.

برای تبخال لب چی خوبه بزنیم?

تبخال – که به عنوان تبخال دهانی یا تاول تب نیز شناخته می شود – تاول های کوچک پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف آن ظاهر می شوند. آنها توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) ایجاد می شوند که از طریق تماس پوست به پوست یا قرار گرفتن در معرض بزاق گسترش می یابد.

متأسفانه، هنگامی که این عفونت ویروسی را دارید، آن را برای مادام العمر حمل می کنید. این ویروس برای هفته ها یا ماه ها غیرفعال می ماند و تنها در طول شیوع یا تشدید دوباره ظاهر می شود. اگرچه تبخال قابل درمان نیست، اما چندین گزینه درمانی برای کاهش علائم و تسریع روند بهبود در دسترس هستند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی سوزش قسمت بیرونی واژن

برای تبخال لب چی خوبه بزنیم تا زود خوب بشه؟

برای تبخال لب بالم لب با SPF بزنیم

قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید می تواند شما را دچار تبخال شود. این به احتمال زیاد به این دلیل است که اشعه ماوراء بنفش باعث آسیب به پوست می شود که می تواند برای فعال کردن ویروس و ایجاد تبخال کافی باشد. 2 از بالم لب با طیف وسیع (محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB) حداقل SPF 15 استفاده کنید. این کار در تمام طول سال توصیه می شود، اما در هنگام استفاده از نور خورشید بسیار مراقب باشید.

داروهای ضد ویروسی تجویزی

داروهای ضد ویروسی تجویزی موثرترین و کارآمدترین راه برای از بین بردن سریع تبخال است. درمان ضد ویروسی تبخال بلافاصله شروع به کار می کند. اکثر افراد ظرف 2 تا 3 روز پس از شروع درمان، کاهش علائم را تجربه می کنند. با استفاده از داروهای ضد ویروسی تجویزی، تبخال یک روز زودتر از بین می‌رود.

  • آسیکلوویر
  • والاسیکلوویر
  • فامسیکلوویر
  • پنسیکلوویر

داروهای بدون نسخه

اگرچه گزینه های درمانی بدون نسخه (OTC) به اندازه داروهای تجویزی موثر نیستند، اما می توانند به کاهش علائم و تسریع زمان بهبودی کمک کنند. از جمله:

  • دوکوسانول: دوکوسانول دارویی ضد ویروسی است. این دارو به صورت مومیایی کننده لب یا ژل دارویی موجود است. به محض اینکه متوجه علائم شدید دوکوسانول را مصرف کنید. این ضایعات در عرض 2-4 روز بهبود می یابد.
  • لیدوکائین و بنزوکائین:  لیدوکائین و بنزوکائین مسکن های بدون نسخه هستند که به تسکین درد ناشی از ضایعات تبخال کمک می‌کنند. آنها به عنوان مومیایی کننده لب یا مایعات دارویی موجود هستند که می توانند با اپلیکاتور روی زخم‌ها اعمال شوند. شما فوراً تسکین درد را تجربه خواهید کرد، اگرچه زخم ممکن است چندین روز طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.
همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

درمان خانگی تبخال لب

درمان خانگی تبخال لب

درمان خانگی تبخال لب روش های متعددی دارد که می توان با ساده ترین اقلام در منزل انجام داد و نتیجه مطلوب دریافت کرد، از جمله:

1. درمان خانگی تبخال لب با کیسه یخ

مطمئناً یخ ارزان‌ترین درمان طبیعی سرماخوردگی است. برای آرام کردن تورم دردناکی که تبخال می تواند ایجاد کند، یک کیسه یخ (یا کیسه نخود فرنگی یخ زده) بردارید و در یک حوله فلانل یا دستی بپیچید. به مدت چند دقیقه و در طول چند ساعت روی ناحیه دهان بمالید. این می تواند به کاهش التهاب در تبخال و کاهش اندازه آن کمک کند.

2. درمان تبخال لب با کمپرس شیر

یک قاشق غذاخوری شیر بر روی یک پد پنبه ای که در برابر تبخال دردناک نگه داشته شده است، در هر گونه خارش یا سوزش اثر خنک کنندگی خواهد داشت. برخی افراد بر این باورند که آنتی بادی های مبارزه کننده با ویروس لاکتیک موجود در شیر به نام ایمونوگلوبولین نیز می توانند خروج تبخال را تسریع کنند، اگرچه این از نظر بالینی ثابت نشده است.

3. درمان تبخال با ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا معمولا برای تسکین پوست تبخال زده توصیه می شود. یک ژل آلوئه ورا، ضد باکتری و ضد قارچ طبیعی، همچنین در آزمایشی در سال 2016 از رشد ویروس HSV-1 جلوگیری کرد، به این معنی که قطعاً ارزش امتحان کردن برای تبخال را دارد.

4. درمان خانگی تبخال با وازلین

استفاده از لوسیون مانع بر پایه مواد معدنی مانند وازلین روی تبخال، رطوبت را مسدود می کند و پوست را در حین بهبود محافظت می کند. بهتر است مقداری از آن را روی مواد قابض مانند روغن درخت چای یا فندق جادوگر بمالید، زیرا این مواد می‌توانند تاول سرماخوردگی شما را خشک کرده و پوست خام و مستعد پوسته پوسته شدن زیر آن باقی بمانند.

5. ریواس و مریم گلی

یک مطالعه قدیمی آلمانی در سال 2001 نشان داد که کرم تهیه شده از عصاره ریشه ریواس و مریم گلی درد و تورم تبخال را به همان اندازه کرم تبخال پیشرو کاهش می دهد.

6. درمان تبخال لب با پنیر پارمزان

پنیر پارمزان غنی از ال لیزین ممکن است یکی از غیرمعمول‌ترین درمان‌ تبخال لب باشد. این اسید آمینه به مبارزه با اسید آمینه آرژنین کمک می کند که به عنوان منبع تغذیه ویروس هایی مانند HSV-1.8,9 L-lysine فعالیت آرژنین را مسدود می کند، به این معنی که با ال-لیزین کافی در بدن، تولید مثل سلول های ویروس کاهش می یابد. غذاهای غنی از ال لیزین عبارتند از: گوشت، پنیر پارمزان، ساردین، سویا و تخم مرغ. به یاد داشته باشید.

همچنین بخوانید: درمان فوری سردی شدید بدن

5. درمان خانگی تبخال با بره موم

بره موم ماده ای رزین مانند است که توسط زنبورهای عسل از جوانه درختان صنوبر یا مخروط دار ساخته می شود. این عصاره دارای خواص ضد ویروسی است که می تواند علائم را کاهش داده و به بهبود تبخال کمک کند. بره موم به صورت کرم، پماد و ژل موجود است.

6. بادرنجبویه برای درمان خانگی تبخال لب

اسانس بادرنجبویه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است با ویروس تبخال مبارزه کند. استفاده از ژل بادرنجبویه یا روغن ضروری برای شیوع بیماری می تواند به تسکین علائم و تشویق به بهبود کمک کند.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو گفتیم برای تبخال لب چی خوبه بزنیم تا زود خوب بشه؟ درمان خانگی تبخال لب را شرح دادیم. درمان تبخال برای همیشه دوام نمی آورد. تبخال در حدود 7 تا 10 روز خود به خود از بین می رود.


نظر خود را بیان کنید