رژیم غذایی یویو چیست؟

رژیم های غذایی یویو چه کاری با بدن و فیزیکمان می کنند؟

Yo-Yo Dieting

رژیم های غذایی زیادی وجود دارد و هرکدام از آنها با روشهای خاص خود باعث کنترل وزن میشود. در ادامه با ما همراه شوید تا یکی از این رژیم ها را بررسی کنیم.

رژیم غذایی یو یو که به آن “چرخه وزن” نیز گفته می شود، الگوی غذایی برای کاهش وزن است. نکته منفی در مورد این رژیم غذایی این است که وزن از دست داده شده دوباره برمی گردد. به همین خاطر است که وزن شما دائماً در حال نوسان است.

در حالی که مردم فکر می کنند کاهش وزن ناشی ازدنبال کردن این رژیم غذایی سالم است، رژیم یو یو می تواند به سلامتی شما آسیب برساند و با گذشت زمان منجر به بیماری قلبی، فشار خون بالا و BMI بالاتر شود.


چگونه این رژیم غذایی را متوقف کنیم؟

دکتر Jean-Pierre Montani، استاد دانشگاه فریبورگ و متخصص چاقی و چرخه وزن، می گوید: ” اگر به این خاطر که نمی توانید وزن تان را در طولانی مدت پایدار نگه دارید، با رژیم غذایی یویو دست و پنجه نرم می کنید، اقدامات مشخصی وجود دارد که می توانید برای شکستن چرخه انجام دهید

Montani  می‌گوید که کلید ایجاد تغییر وزن پایدار، نزدیک شدن به رژیم غذایی به عنوان یک فرآیند تدریجی است و اهداف کاهش وزن باید برای مدت طولانی برنامه ریزی شوند، نه برای سه ماه آینده.”

Montani در قسمت زیر چند تغییر پیشنهاد داده که می تواند به شما کمک کند رژیم غذایی خود را متوقف کنید و وزن خود را به شیوه‌ای پایدار از دست بدهید:

  • به جای تهیه غذای آماده و فست فود، غذا پختن را آغاز کنید. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که این کار را انجام می دهند به طور طبیعی به سمت غذاهایی می روند که توسظ رژیم غذایی مدیترانه ای یا DASH پشتیبانی می شوند.
  • از مصرف غذاهای فرآوری شده و قندهای تصفیه شده خودداری کنید، زیرا آنها با BMI بالاتر مرتبط هستند.
  • قبل از غذا یک لیوان بزرگ آب بنوشید و از خوردن نوشابه پرهیز کنید.
  • میزان سبزیجات مصرفی خود را افزایش دهید و آن ها را در ابتدای غذا میل کنید تا اشتهایتان کم شود. در این صورت احتمال خوردن غذاهایی مانند گوشت و مواد نشاسته ای بسیار کاهش می یابد.

به یاد داشته باشید که “این انسان است که سعی می کند در طی 2 ماه وزنی را که یکی طی دو سال به دست آورده کاهش دهد، اما حقیقت این است که بدن اصلاحات سریع را دوست ندارد.”

نکته اصلی این است که با کاهش وزن سوخت و ساز بدن شما کند می شود. با این حال، ممکن است هورمون هایی که اشتهای شما را تنظیم می کنند به سرعت وزن تان تغییر نکنند. به همین دلیل حفظ کردن وزنی پایدار، ممکن است دشوار باشد.


چه موقع می توانیم رویکردی متفاوتی نسبت به رژیم غذایی یویو داشته باشیم؟

رژیم یویو با اختلال پرخوری مرتبط است، یعنی وضعیتی که افراد در یک زمان، مقدار زیادی غذا می خورند و احساس می کنند قادر به کنترل رفتار خود نیستند.

در حقیقت، یک مطالعه انجام شده در سال 2013 نشان داد افرادی که از طریق چندین برنامه رژیم غذایی پیش می‌روند به احتمال زیاد از اختلال پرخوری رنج می ‌برند. با این حال، مشخص نیست که رژیم غذایی شما واقعا باعث رفتارهای پرخوری می‌شود یا خیر.

اگر با اختلال پرخوری یا یک اختلال غذایی دیگر مانند بی اشتهایی دست و پنجه نرم می کنید و می خواهید دنبال کردن رژیم غذایی یو یو را متوقف کنید، باید روش دیگری متفاوت از آنچه در این مقاله توصیف شده است را در پیش بگیرید.

کریستا کاسازا، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه آلاباما در بیرمنگام می گوید: ” هر اختلال غذایی، لزوما مربوط به غذا نیست، بلکه زمینه ساز نگرانی های بهداشت روان است.”


چرا مهم است که شما رژیم یویو را متوقف کنید؟

تغییر در وزن می تواند به طور خاص برای قلب شما مضر باشد. مطالعه ای که در سال 2007 در Circulation منتشر شد، نشان داد که در بین بیش از 2500 زن و مرد، کسانی که وزن ثابتی داشتند نسبت به افرادی که وزنشان در نوسان بود، از نشانگرهای سلامت قلب بهتری برخوردار بودند. این مسئله حتی در افراد چاق با وزن پایدار نیز صادق بود.

مونتانی می گوید: وقتی وزن کم می کنید، فشار خون، ضربان قلب، قند خون و عملکرد کلیه بهتر می شود. اما وقتی به سرعت وزن از دست داده شده برمی گردد، این می تواند به ضرر بدن باشد و در صورتی که این تکرارها بارها تکرار شود، می تواند آسیب جدی به بدن وارد کند. این کاهش و افزایش وزن در طولانی مدت می تواند به قلب و کلیه شما آسیب برساند.

اگرچه در صورتی که فردی چاق یا دارای اضافه وزن باشید، از دست دادن وزن می تواند برای سلامتی شما مفید باشد، اما رژیم غذایی که برای این هدف در نظرمی گیرید اهمیت بسیار زیادی دارد. برای ایجاد تغییر وزن پایدار، یک رویکرد تدریجی را در نظر بگیرید و تغییرات واقعی در سبک زندگی ایجاد کنید.


نظر خود را بیان کنید