ترکاندن حباب ها

اخیرا صاحبان کارخانجات تولید پوشش‌های پلاستیکی حباب‌دار( پکیج‌های اعتیادآور)، اعلام کرده‌اند قرار است محصول‌شان را دوباره طراحی کنند؛ مدل جدید horror که دیگر قرار نیست بترکد!

به گفته جیمی فولر در Daily Intelligencer، محصول جدید به نام iBubble Wrap خواهد بود، که ملودی شبیه صدای کریسپی برنج آن، با حباب‌هایی جایگزین می‌شود که هوا را بین خودشان منتقل می‌کنند و بنابراین هرگز خالی نشده و نمی‌ترکند.

و اما سوال مهمی که اینجا مطرح می‌شود : دقیقا به چه دلیلی ترکاندن این حباب‌ها همیشه لذت بخش بوده و هستند؟ کتلین ام دیلون، استاد روانشناسی در دانشکده نیوانگلند غربی، در اوایل دهه 1990 تحقیقی را در مجله Psychological Reports منتشر کرده است.

او در گزارشش با نقل قول از کتابی چند جلدی به نام نیروی آرامشبخش لمس و تماس، با چند اصل شگفت انگیز از پژوهشش دفاع می‌کند : “در یونان باستان، مرسوم بود و هنوز در بخش‌های زیادی از آسیا هم رایج است که سنگی با سطح نرم یا کهربا، یا یشم، که گاهی به آن “قطعه انگشتی” می‌گویند با خود حمل کنند. چنین تسبیحی، با حس خوشایندش، تاثیری آرامبخش دارد. دیلون می‌گوید، مشغول کردن دست‌ها با چیزهای کوچک مانند سوزن دوزی، آرامشبخش بوده و ترکاندن صفحه‌ای از حباب‌ها، می‌تواند تاثیری مشابه داشته باشد.

ضمنا، تحقیقات دیلون نشان می‌دهد، دانشجویان مورد ازمایشی که دو صفحه حباب دار را ترکانده بودند، به یکباره آرام‌تر شده و بعد از این کار، هشیارتر از قبل از ترکاندن بوده‌اند؛ همچنین نسبت به گروهی که از مزایای حباب ترکاندن بهره نبرده بودند، به میزان بالاتری از آرامش و هشیاری رسیده بودند.

دیلون، با استناد به تئوری‌های رابرت ایی تایر، روانشناسی که تفاسیر بیولوژیکی حس و حال را مورد مطالعه قرار داده بود، گمان می‌کند ترکاندن حباب‌های پوشش حباب‌دار، ارتباط زیادی با واکنش بسیار طبیعی بشر نسبت به استرس دارد: مثلا اگر به دلیل ترس زیاد، توقف و شوک ناگهانی رخ دهد، این‌کار می‌تواند مفید باشد چون به شما فرصت می‌دهد تا تصمیم بگیرید چه کار کنید، بهتر است بمانید و بجنگید یا فرار کنید؟

وقتی افراد نگران یا استرسی باشند هم، این کار مفید است و می‌تواند مانند حرکات کوچک عصبی مثل با انگشت نواختن و تق تق زدن یا تکان دادن پا عمل کند. همه این‌ها راه‌های رها کردن عضله از تنش هستند که به کاهش احساس استرس کمک می‌کنند.

یا شاید هم شنیدن صدای ترکیدن این کوچولوها واقعا و حقیقتا لذت بخش است!

دیلون به نیویورک تایمز گفته: این‌کار مسحور کننده است، دیده‌ام که منشی‌ها بر سر آن می‌جنگند: بده به من ! واضح است که ترکاندن حباب‌ها، تاحدودی، حرکتی خواستنی، محبوب و اعتیادآور می‌باشد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره تسبیح

❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید