جایزه گرمی

جایزه گرمی

جایزه گرمی یا گرامافون تندیسی دست ساز به شکل گرامافون است که توسط بیلینگز آرت ورکز ساخته شده و به هنرمندان رشته های مختلف موسیقی اهدا می گردد. سر آغاز اهدا این جایزه افتخاری در سال 1959 میلادی بوده و در سال 2021 به شصت و دومین دوره خود رسید. جایزه گرمی تندیسی از جنس طلا می باشد که توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط امریکا به منتخبین در صنعت موسیقی اهدا شده و به یادگار می ماند. امروز در این مطلب از آلامتو به بررسی جایزه گرمی و ایرانیان برنده جایزه گرمی خواهیم پرداخت. امید است مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و مفید و موثر واقع گردد.

جایزه گرمی چیست و ایرانیان برنده جایزه گرمی چه کسانی هستند؟

جایزه گرمی مهمترین و ارزشمندترین جایزه صنعت موسیقی بوده و شهرت جهانی دارد بنابراین دریافت آن افتخاری عظیم برای افراد برگزیده در این جشنواره خواهد بود. این جایزه که به رسم یادبود اهدا می گردد فاقد ارزش مادی، ولیکن از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار بوده و طبق تحقیقات صورت گرفته درآمد افراد برگزیده در این جشنواره به دوبرابر مبلغ گذشته ارتقا یافته است. ارزش معنوی جایزه گرمی مانند جایزه اسکار در صنعت فیلمسازی، جایزه تونی در تاتر و جایزه امی در تلویزیون می باشد. این مراسم  هر ساله در ماه فوریه برگزار شده و هنرمندان ممتاز و برجسته از سراسر دنیا به اجرای موسیقی می پردازند. در نهایت جایزه گرمی به رسم یادبود به برندگان و برگزیدگان مراسم اهدا خواهد شد. این مراسم دارای 12 داور بوده که اغلب از موزیسین های برجسته دنیا و از برندگان جایزه گرمی در سال های گذشته هستند. در مراسم اهدای جایزه گرمی به 9 هنرمند تندیس گرامافون طلا، به 100 نفر تندیس نقره و به 50 نفر تندیس برنز اهدا خواهد شد.

هنرمندان ایرانی برگزیده در جایزه گرمی سینا علم برای نوازندگی منحصر به فردش در آلبوم “کمانه رو” و احمد میر معصومی با آهنگسازی آلبوم “نوازش لحظه ها” تندیس نقره گرمی را دریافت نموده و حامد حفظی با تکنوازی سنتور برای آلبوم “از برگ ها” و همچنین شاهین یوسف زمانی با آهنگسازی قطعه “صبح” موفق به دریافت جایزه برنز گرمی شده اند.

ارزش جایزه گرمی چقدر است؟

ارزش جایزه گرمی که از بزرگترین و مهمترین جوایز در عرصه موسیقی می باشد از نقطه نظر مستقیم مالی دارای ارزش چندانی نبوده و ارزش آن با افزایش 50 تا 100 درصدی درآمد برگزیدگان این مراسم پس از دریافت جایزه گرمی مشخص می گردد. اگر چه تندیس گرامافون مراسم گرمی دارای ارزش مادی نبوده و به نوعی فروش آن نیز عملی غیر قانون محسوب می شود؛ ولیکن هنرمندان با برچسب “برنده جایزه گرمی” در کارنامه خویش شهرت جهانی یافته و با افزایش درآمد چشمگیری مواجه خواهند شد. بر اساس اطلاعات مندرج در نشریه فوربس فروش بلیط کنسرت های برگزیدگان جایزه گرمی با رشد 55 درصدی پس از دریافت تندیس گرمی همراه خواهد بود. طبق تحقیقات صورت گرفته درآمد سالانه “دیوید بنر” تهیه کننده و خواننده امریکایی که در سال 2009 موفق به دریافت جایزه گرمی شد با افزایش 50 درصدی همراه بوده است. شایان ذکر است دریافت جایزه گرمی بیشتر برای هنرمندانی که در پشت صحنه فعالیت دارند چشمگیر خواهد بود چرا که طی بیانات “دیوید روسو” کارگردان موزیک ویدئو، درآمد تهیه کنندگان و ترانه سراها پس از کسب جایزه گرمی 100 تا 150 درصد افزایش می یابد.

ایرانیان برنده جایزه گرمی چه کسانی هستند

جایزه گرمی شروین‌حاجی‌پور چقدر ارزش دارد؟

شروین حاجی پور برنده جایزه گرمی در سال 2022  یکی از افتخارات ایران است که موفق به دریافت تندیس گرامافون از بزرگترین مراسم موسیقی جهان شد. با آن که دریافت این جایزه فاقد ارزش مادی بوده ولیکن از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.


نظر خود را بیان کنید