درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

از علل بروز تا درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

بروز بیماری زگیل ‌تناسلی در دختر‌ مجرد می تواند از طریق روابط‌ جنسی پرخطر و نا مشروع، استفاده از لباس زیر مشترک، مکان های عمومی مثل دستشویی ‌فرنگی و استخر باشد، اما علت هر چه که باشد، باید به فکر درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد بود.

علل ابتلا به زگیل تناسلی در دختر مجرد

 • داشتن هر نوعی از روابط‌ جنسی پر خطر و کنترل نشده، اعم از:
 • داشتن رابطه جنسی از راه مقعد
 • داشتن رابطه جنسی با فرد مونث دیگر
 • داشتن رابطه جنسی ناشی از تجاوز
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • داشتن رابطه جنسی از راه دهان بدون وسایل محافظتی
 • آغاز رابطه جنسی از سن کم

علاوه بر رفتارهای جنسی پرخطر، علل دیگری نیز منجر به بروز زگیل تناسلی در دختر مجرد می شوند، مثل:

 • مصرف دخانیات و الکل
 • ضعف سیستم ایمنی ناشی از ابتلا به HIV یا مصرف کورتونها
 • وضعیت بهداشتی نامناسب
 • ابتلا به انواع عفونت ‌ها

راه انتقال بیماری زگیل تناسلی در دختر مجرد چگونه است؟

لازمه انتقال این ویروس، تماس با زگیل حاوی ویروس است که رایج‌ترین راه آن روابط جنسی‌ پر خطر و کنترل نشده می باشد، علاوه بر آن تماس با ترشحات حاوی ویروس، لباس زیر آلوده و از طریق مادر به بچه در بدو تولد امکان انتقال وجود دارد.

شاید تصور عمومی این باشد که تنها راه ابتلا به زگیل تناسلی در دختر مجرد، داشتن روابط جنسی است اما از آنجایی که ویروس عامل بروز زگیل تناسلی است از طریق تماس پوستی هم منتقل می‌شود، انجام اپیلاسیون در مراکز نامعتبر، استفاده از تیغ مشترک و آلوده، حضور در استخر و استفاده از دست‌شویی های فرنگی عمومی که به نوعی باعث تماس مستقیم با ویروس می شوند، از دیگر علل بروز زگیل تناسلی در دختر‌ مجرد می باشند.

علائم ‌بالینی زگیل‌ تناسلی در دختر‌ مجرد

علایم این بیماری باعث ناراحتی در فرد می شوند، مثل درد و ترشحات که بصورت موضعی خود را نمایان می کنند، محل های مستعد شامل بافت های مخاطی و جاهایی از پوست هستند که دچار آسیب و خراش شده اند. پس از ورود، ویروس به سلول ها و هسته سلولی حمله کرده و در آنجا تکثیر پیدا می کند.

همچنین بخوانید: همه چیز در مورد جراحی زیبایی واژن ،عمل لابیاپلاستی و جوانسازی واژن

درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

مبتلایان به زگیل تناسلی با چه علائمی به پزشک مراجعه می کنند؟

علایم اولیه شامل پدید آمدن ضایعات گوشتی اضافه در اطراف مقعد و دستگاه تناسلی است و بیشترین علامتی که باعث مراجعه به پزشک می شود، دیدن ضایعات پوستی خال مانند در قسمت دستگاه تناسلی است که ظهور ناگهانی دارد و بنظر می‌رسد تعدادشان بصورت روزانه در حال افزایش است و یا اندازه آنها در حال بزرگتر شدن می باشد.

از آنجایی که این بیماری در بسیاری از دختران مجرد، بدون بر جای گذاشتن هیچ علامتی بصورت خود به خودی بهبود پیدا می‌کند، احتمال دارد فرد آلوده بدون آنکه خودش متوجه باشد ناقل بیماری بوده و باعث انتقال بیماری به سایرین شود.

درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد بستگی به اندازه زگیل‌ها دارد، در صورتی که ضایعات کوچک باشند و فرد از سیستم ایمنی ‌قوی و خوبی برخوردار باشد ضایعات بصورت خود به خودی و بدون هیچ گونه اقدام درمانی از بین می‌روند، اما از این نکته غافل نشوید که زگیل‌ تناسلی می‌تواند ریسک ابتلا به بدخیمی‌ها را افزایش دهد، علاوه ‌بر‌ آن احتمال بروز مجدد آن وجود دارد، پس حتما باید درمان شود.

راهکار اصلی درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

خبر ناخوشایند این است که برای درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد هیچ راهکار قطعی وجود ندارد اما بیشتر عفونت ‌های ویروسی به وسیله سیستم دفاعی بدن درمان شده یا آنقدر ضعیف می شوند که نمی تواند برای فرد خطرناک باشد. عفونت ویروسی موجود در بدن فرد، اگر فعال نباشد ممکن است به دلایل دیگری مانند ضعف سیستم ایمنی ناشی از مصرف کورتون یا ابتلا به انواع سرطان‌ها به صورت فعال درآید.

همچنین بخوانید: درمان انواع زگیل با سرکه سیب

روش های درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

انتخاب روش درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد توسط پزشک متخصص براساس شدت بیماری و اندازه زگیل ها تعیین می شود اما متاسفانه امکان عود مجدد موجود دارد.

درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

منجمد کردن زگیل یا کرایوتراپی

این درمان برای زگیل‌هایی در اندازه های کوچک استفاده می شود که با درد همراه است و امکان عود ضایعات بالاست. نیاز به بستری در بیمارستان نیست و از اولین روش های درمانی انتخابی به شمار می رود.

استعمال محلول پودوفیلین بصورت موضعی

در رفع ضایعات با اندازه‌ کوچک و تعداد پایین استفاده می شود، امکان عود آن نسبت به کرایوتراپی کمتر است، اما برای بیمار دردآور است و ممکن است پوست سالم هم صدمه ببیند.

استفاده از کرم هایی مانند ایمی کیمود یا آلدرا

بصورت موضعی استفاده شده و باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شود و حداقل برای مدت حدود 200 روز باید استفاده شود. کاربرد آن معمولاً مربوط به دوره های بعد از لیزر تراپی است اما اگر ضایعات از نوع انتشار یافته و اندازه های خیلی کوچک باشند، می تواند جز درمان های اولیه باشد.

 لیزر کردن زگیل ها با CO2

بنظر می رسد لیزرتراپی از بین درمان هایی که تا کنون نام برده شد، بیشترین کارایی را دارد و در درمان انواع ضایعات با اندازه های کوچک و بزرگ استفاده می شود. احتمال بروز درد و خونریزی کردن زیاد نیست، امکان عود مجدد پایین است و با خود عارضه ای به همراه ندارد و جای زخم باقی نمی ماند.

همچنین بخوانید: اهمیت روابط جنسی در زندگی زناشویی

استفاده از روش الکتروسرجری

درصورتی که ضایعات به روش های قبلی درمان جواب ندهند و یا بزرگ باشند، از روش الکتروسرجری استفاده می شود. این روش باعث سوزاندن ضایعات می شود اما جای ضایعات باقی مانده و برای بیمار احساس درد ایجاد می کند.

درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد

انجام رادیوفرکانسی برای رفع زگیل تناسلی

این روش درمانی برای ضایعاتی که ابعاد بزرگی دارند اما از نظر تعداد کم باشند استفاده می شود. جای زخم به میزان کمی باقی می ماند و درد کمی برای بیمار ایجاد می کند.

دلیل عود ضایعات زگیل چیست؟

ویروس پدید آورنده زگیل تناسلی یا همان پاپیلوما ویروس ها ممکن است در بافت باقی بمانند و مجدداً از طریق بروز ضایعات خود را نشان دهند.

دوره درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد چقدر است؟

ماهیت این بیماری به گونه ای است که معمولاً با دوره های عود همراه است. اغلب در اولین مرتبه ابتلا به زگیل تناسلی، بروز ضایعات بیشتر و طول مدت درمان طولانی تر است و در صورت عود مجدد، بسته به اینکه سیستم ایمنی بدن چقدر قوی است و از چه درمان و داروهایی استفاده شده، دوره درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد و فواصل عود ضایعات می تواند متفاوت باشد.

کلام پایانی

اگر فردی به زگیل تناسلی مبتلا شده است و نگران این است که چگونه با آن کنار بیاید، باید بداند که همه متخصصین به اصل حریم خصوصی بیمار واقف هستند و بدون قضاوت روی درمان تمرکز می کنند، پس بدون ترس باید در اسرع وقت برای درمان به پزشک مراجعه کرد.


نظر خود را بیان کنید