علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

بارداری و زایمان می‌تواند تغییرات ناخوشایندی در بدن ایجاد کند. علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین نیز تغییرات در بافت شکم است. در ادامه به روش‌های سفت شدن شکم بعد از سزارین می‌پردازیم.

علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

سزارین برای بدن شما عملی بسیار سخت است. این عمل آسیب بسیار زیادی به عضلات شکم و کف لگن شما وارد می‌کنند. بسیاری از زنان از بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین شکایت دارند و تمایل به بازگشت آن به حالت عادی دارند.

شش تا هشت هفته طول می‌کشد تا رحم شما به اندازه طبیعی خود بازگردد، اما برای برخی از مادران ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا شکم بعد از بارداری به حالت عادی برگردد.

در اینجا به علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین می‌پردازیم:

  1. بزرگ شدن رحم علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

این اندام شگفت انگیز از اندازه یک لیموی بزرگ تا اندازه یک هندوانه تغییر اندازه می‌دهد. هنگامی که کودک از طریق سزارین خارج می‌شود، رحم منقبض شده و کوچک می‌شود تا به تدریج به اندازه خود کاهش یابد. این فرآیند کامل 6 هفته طول می‌کشد. بنابراین، شما بایدکمی صبور باشید.

  1. احتباس مایعات علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

از میانگین افزایش وزنی 30%، حدود 8% مربوط به جنین، 8% مربوط به رحم و جفت، 8% آن مایعات و 6% مربوط به افزایش چربی/وزن است. بسیاری از این مایعات به همراه کودک خارج می‌شود، اما بخش زیادی نیز برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند. مادران سزارین به دلیل مایعاتی که در حین جراحی داده می‌شوند، مایعات بیشتری احتباس می‌کنند. همچنین نیز به دلیل جراحی که در ناحیه شکم انجام می‌دهند، مقداری تورم در ناحیه شکم خواهند داشت. در این مورد هم با گذشت زمان از بزرگی شکم کاسته می‌شود.

  1. دیاستاز شکمی

بارداری در برخی زنان باعث دو تکه شدن عضلات راست شکمی می‌شود. در نتیجه شکم نمی‌تواند حالت طبیعی خود را حتی پس از زایمان حفظ کند.

  1. تجمع چربی علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

بخشی از بزرگی شکم ناشی از افزایش وزن و چربی ذخیره شده است که پس از سزارین نیز تا مدتی باقی می‌ماند.مدتی  پس از زایمان، چربی اضافی ذخیره شده در بدن برای تغذیه کودک شروع به سوزاندن می کند، به خصوص زمانی که شروع به تمرینات ورزشی پس از زایمان می کنید، هرچند مدتی طول می‌کشد تا نتایج آن نمایان شود.

همچنین بخوانید: فواید و عوارض زایمان طبیعی نسبت به سزارین برای زنان و نوزاد چیست

علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین

افتادگی شکم بعد از سزارین

افتادگی شکم بعد از سزارین در اغلب زنانی که به تحت این جراحی قرار گرفته‌اند مشاهده می‌شود. در واقع افتادگی شکم لایه قابل مشاهده پوست و چربی اضافی است که روی جای زخم ناشی از سزارین آویزان می‌شود. افتادگی شکم نتیجه تغییرات لایه‌های زیر است که بدن شما در طول بارداری متحمل می‌شود. این تغییرات شامل، افزایش سطح پوست با بزرگ شدن شکم؛ کشش عضلات؛ و نازک شدن پوست به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییرات منجر به افزایش شل شدن و افتادگی در پوست و عضلات دیواره شکم می‌شود.

در حالی که افتادگی شکم در بین همه زنان باردار رایج است، اما آنهایی که زایمان سزارین کرده اند احتمالاً بعد از زایمان شکم آویزان قابل توجهی خواهند داشت.  به این دلیل که جای زخم برش سزارین اثری شبیه به یک نوار تنگ در پایین شکم ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود پوست شل و عضلات شکم روی سفتی جای زخم آویزان شوند.

همچنین بخوانید: روش های خانگی آسان برای لاغر شدن شکم بعد از زایمان

سفت شدن شکم بعد از سزارین

سفت شدن شکم بعد از سزارین

جای سزارین در هر زن به طور متفاوتی بهبود می یابد. هر فرد دارای لایه‌های مختلف بافت چربی و بافت اسکار است، و خاصیت ارتجاعی پوست متفاوتی دارد. همچنین جراحی صورت گرفته روی بدن هر فرد به روش منحصر به فرد انجام می‌شود. برای سفت شدن شکم بعد از سزارین و خلاص شدن از شل بودن آن می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  1. ماساژ شکم برای سفت شدن شکم بعد از سزارین

ماساژ به شکستن چربی شکم و ترشح مایعات از غدد لنفاوی کمک می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن بعد از زایمان کمک زیادی کند. تخلیه لنفاوی می‌تواند تورم را با حذف مایعات و مواد زائد کاهش دهد. ماساژ بدن بعد از سزارین باعث افزایش جریان خون و اکسیژن در بدن شما می‌شود.

  1. شیر دادن به نوزاد

شیر دادن به نوزاد این پتانسیل را دارد که به کاهش وزن و کوچک شدن شکم بلافاصله بعد از بچه‌دار شدن کمک کند. این یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای از بین بردن چربی شکم بعد از سزارین است. شیردهی همچنین باعث ترشح اکسی توسین می شود که به انقباضاتی که باعث کوچک شدن رحم می‌شود کمک می‌کند. در نتیجه رحم شما به اندازه قبل از بارداری خود بازگردد و شیردهی را به یکی از مفیدترین نکات کاهش وزن بعد از سزارین تبدیل می کند.

  1. بستن شکم برای سفت شدن شکم بعد از سزارین

در مقایسه با زایمان واژینال، سزارین مستلزم پاره کردن چندین لایه از بافت و ماهیچه است. بستن شکم در چنین مواردی ابزار مفیدی در طول دوره نقاهت است که به خلاص شدن از شر شکم آویزان بعد از سزارین کمک می‌کند. بستن شکم مستلزم بستن یک پارچه موسلین است که شبیه بانداژ است. این باند وقتی محکم به اطراف پیچیده شود، شکم را در جای خود نگه می‌دارد. همچنین تضمین می کند که جای زخم شما به طور کامل بهبود یابد و یک راه مفید برای از بین بردن چربی شکم پس از سزارین است.

کمربندهای مخصوص پس از زایمان به این منظور طراحی شده اند. اما توجه داشته باشید که فشرده سازی بیش از حد می‌تواند در واقع از بهبودی زخم سزارین جلوگیری کند.

همچنین بخوانید: علت افسردگی بعد از زایمان چیست و از کی شروع می شود + درمان آن

بستن شکم برای سفت شدن شکم بعد از سزارین

  1. یوگا برای سفت شدن شکم بعد از سزارین

تمرین یوگا به سفت شدن شکم بعد از سزارین کمک زیادی می‌کند. برخی از آنها شامل تقویت عضلات شکم است. یوگا همچنین به شما کمک می‌کند تا با استرس ناشی از تغییرات بدنی و احساسی مقابله کنید. با این حال، قبل از شروع یوگا پس از سزارین با پزشک خود مشورت کنید.

  1. سفت شدن شکم بعد از سزارین با ورزش

راه اصلی دیگر برای کاهش افتادگی شکم پس از زایمان ورزش است. شما باید فیبرهای عضلانی را به تدریج کوتاه کنید. بهتر است به آرامی و با کمک یک مربی یا پزشک خود در مورد چگونگی کوتاه کردن و سفت کردن مجدد شکم اقدام کنید. انجام تمرینات صحیح شکم که به طور خاص برای ریکاوری بعد از سزارین انجام می‌شود برای موفقیت در بهبودی اهمیت دارد.

  1. نوشیدن آب برای سفت شدن شکم پس از سزارین

آب به آبرسانی پوست و انعطاف پذیری بیشتر آن کمک می کند. نوشیدن آب به سفت شدن شکم بعد از سزارین می‌کند. با نوشیدن آب به راحتی چربی بسوزاند و احتباس آب در شکم شما را کاهش دهد.

سخن آخر

در این مقاله به شرح علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین، دلیل افتادگی شکم پس از سزارین و راه‌های خانگی سفت شدن شکم بعد از سزارین پرداختیم. برای نتیجه بهتر باید به بدن خود فرصت بدهید تا ترمیم و بازسازی بافت‌ها صورت بگیرد. شما هم می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.


نظر خود را بیان کنید