چگونه معروف و محبوب شویم؟

بهترین راههای افزایش محبوبیت

راههای افزایش محبوبیت را بیابید و خیلی زود در میان دوستان و آشنایان به فردی محبوب تبدیل شوید.

یک فرد محبوب شخصی است که توسط همسالان خود مورد تحسین واقع شود و دوستش داشته باشند. فرد محبوب کسی است که دیگران می‌خواهند با او ارتباط داشته باشند و او دوستان زیادی دارد.

یک فرد محبوب معمولاً در گروه همسالان خود از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار است.

در این مطلب از مجله آلامتو آنچه را می‌توانید در جهت تبدیل شدن به یک فرد محبوب‌تر در زندگی، محل کار یا مدرسه انجام دهید، با شما به اشتراک می‌گذاریم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


چرا بعضی از مردم این‌قدر محبوب هستند؟

برخی محبوب هستند زیرا فردی دوست داشتنی اند. ممکن است اطرافیان این شخص به دلیل ویژگی‌های شخصیتی مانند مثبت بودن، امانت داری، صمیمی بودن یا… از بودن در کنار این شخص لذت ببرند.

از طرف دیگر، دلیل محبوبیت برخی از افراد داشتن موقعیت اجتماعی بالا است. گاهی نیز محبوب بودن یک شخص می‌تواند به دلیل ظاهر، موفقیت یا ثروت باشد.


چگونه محبوب‌تر باشیم؟

در قسمت زیر به برخی اقداماتی که باید در زمینه محبوب‌تر شدن انجام دهید، اشاره می‌کنیم:


 1. ضمن حفظ ارزش اجتماعی بالا، به دیگران کمک کنید

چگونه معروف شویم

افراد محبوب به دیگران کمک می‌کنند چرا که در کارهایی که انجام می‌دهند تبحر دارند و می‌توانند کارهایی را انجام دهند که دیگران نمی‌توانند. با این حال باید به نوع کمکی که قرار است بکنید توجه کنید. بیایید دو سناریو را در نظر بگیریم:

 • شما در حل مشکلات مربوط به رایانه مهارت دارید و به فردی کمک می‌کنید که خودش نمی‌تواند آن را حل کند.
 • شما در نوشتن گزارش به کسی کمک می‌کنید در حالی که او خودش قادر به این کار هست اما این کار را به این امید انجام می‌دهید که او از شما درخواست کند با او وقت بگذرانید.

در سناریوی اول، کمک شما ارزشمند است، چون به کسی کمک می‌کنید که انجام این کار از او ساخته نیست.

در سناریوی دوم، شما در حال انجام کاری هستید که طرف مقابل می‌توانست با همان تلاش شما خودش آن را انجام دهد.

شما این کار را نه به این دلیل که فکر می‌کنید او واقعا به کمک شما نیاز دارد، بلکه به این دلیل که از او در مقابل چیزی مانند یک دوستی می‌خواهید، انجام می‌دهید. این نوع کمک کردن ارزش زیادی ندارد. این نوع پیشنهاد می‌تواند منجر به دو نتیجه منفی بالقوه شود:

 • فرد تصور می‌کند شما بیشتر از خودش توانایی نوشتن گزارش را دارید و ممکن است به این دلیل آزرده خاطر شود.
 • فرد تصور می‌کند که وقت شما خیلی باارزش نیست (یعنی شما کاری بهتر برای انجام دادن ندارید) و ممکن است سعی کند در آینده از شما استفاده کند.

قصد پشت پیشنهاد شماست که تعیین می‌کند این کمک ارزش اجتماعی بالایی دارد یا خیر؟


 1. چسب حلقه اجتماعی خود باشید

محبوب‌ترین افراد اغلب چسبی هستند که دوستانشان را به هم نزدیک می‌کند.

وقتی قصد دارید برای یک گردش اجتماعی با گروهی از دوستانتان ملاقات کنید کسی را دعوت کنید که هنوز همه افراد گروه را ملاقات نکرده است. (اما حتماً ابتدا با میزبان این رویداد مشورت کنید!).

برای همه دوستان خود میهمانی‌های مکرر ترتیب دهید. اگر هنگام گذراندن وقت با دوست دیگر با شخصی که می‌شناسید روبرو شدید، یادتان باشد که آن‌ها را به یکدیگر معرفی کنید. در غیر این صورت، دوست شما ساکت خواهد ماند و شما از نظر اجتماعی بی‌مهارت به نظر خواهید رسید.

دوستان شما نه تنها از فرصت ملاقات با افراد جدید قدردانی می‌کنند، بلکه از شما بعنوان یک فرد اجتماعی‌تر یاد خواهند کرد.


 1. خالصانه و واقعی خوب باشید

چطور معروف باشیم

«خوب بودن» موضوعی مشکل است، زیرا به نظر می‌رسد که افراد «خوب» اغلب دوستان زیادی ندارند، در حالی که افراد «باحال» یا «افراد بد» محبوب هستند. چگونه این اتفاق می‌افتد؟

پاسخ این است که ما اغلب افرادی که از درگیری می‌ترسند را «خوب» توصیف می‌کنیم.

به عنوان مثال، شخصی را تصور کنید که متوجه شده که دوستش بیش از حد الکل می‌نوشد اما نمی‌خواهد موضوع را مطرح کند. بنابراین، او اجازه می‌دهد تا نوشیدن ادامه دهد، در نتیجه سلامتی دوست خود را به خطر می‌اندازد. این یک عمل مهربانانه نیست، بلکه یک عمل انفعالی مضر است که ناشی از ترس از درگیری است.

اگر می‌خواهید محبوب باشید باید خالصانه خوب باشید. تصمیمات زندگی شما باید بر اساس درک درستی باشد که بیشترین سود را برای اطرافیان‌تان داشته باشد.

 • یک آدم خوب، فقط به این دلیل که فردی «خوب» به نظر برسد، همه کارهایی را که مردم از او می‌خواهند را انجام نمی‌دهد.
 • یک آدم خوب از گفتگوهای سخت اجتناب نمی‌کند. مانند مثال بالا، چشم بستن بر روی یک مشکل جدی که ممکن است منجر به آسیب رساندن به کسی شود، خوب نیست.
 • یک آدم خوب از مخالفت ب دیگران هراسی ندارد. هیچ مشکلی در رابطه با به اشتراک گذاشتن نظرات‌تان وجود ندارد. قطعا روش‌های بی‌ادبانه‌ای برای مخالفت وجود دارد، اماعدم توافق و موافق نبودن با یک فرد، ذاتا کار بی‌ادبانه یا خشنی نیست.
 • یک آدم خوب واقعاً خوب گوش می‌دهد. مردم می‌خواهند با افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهند وقت بگذرانند و این همدلی و نگرانی برای داشتن یک فرد محبوب کلیدی است. گوش دادن به مواردی که اطرافیانتان با شما به اشتراک می‌گذارند و توجه به آن‌ها مولفه‌های اساسی خوب بودن هستند.

در نهایت، بزرگترین تفاوت بین یک فرد خوب واقعی و یک فرد خوب جعلی، انگیزه پشت خوب بودن اوست. اگر با کسی خوب هستید به این دلیل که واقعاً به او اهمیت می‌دهید، پس واقعاً خوب هستید.

با این حال، اگر مدام سعی می‌کنید خوب رفتار کنید زیرا می‌خواهید مردم شما را دوست داشته باشند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید.


 1. سخت نگیرید

یک راه برای اطمینان از اینکه دوستانتان از گذراندن وقت با شما لذت می‌برند (در نتیجه باعث افزایش محبوبیت شما می‌شود)، راحت و آسان گیر بودن است. داشتن نگرش مثبت و جلوگیری از شکایت مداوم دو مورد مهم در این زمینه هستند.

به اشتراک گذاشتن مشکلات خود با دیگران چیز خوبی است، در واقع یک گام اساسی در ایجاد روابط با دوستان صمیمی است. اما زمان و مکانی برای انجام این بحث‌های جدی وجود دارد.

در حالی که حرف زدن زیاد در مورد مشکلاتی که اطرافیان از قبل می‌دانند ممکن است تأثیر منفی بر روی روابط شما بگذارد. منفی نگری مداوم لذت بردن از وقت گذراندن با شما را برای دوستانتان دشوار می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های یک فرد راحت و آسان گیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن شوخ طبعی خوب؛ به راحتی از شوخی آزرده نمی‌شوید
 • تمایل به امتحان چیزهای جدید؛ اصرار نکردن بر رعایت برنامه‌های معمول و همیشگی
 • انعطاف‌پذیری در برنامه ریزی‌ها (و تغییر برنامه ها!)
 • سرگرم کننده بودن

 1. یاد بگیرید شنونده خوبی باشید

اکثر ما آنقدر مشغول فکر کردن در مورد نحوه پاسخگویی هستیم که در واقع به آنچه گفته می‌شود توجهی نمی‌کنیم. به طور خلاصه، ما خودخواهانه رفتار می‌کنیم، بیشتر از گوش دادن و تمرکز بر روی گفته‌های طرف مقابل بر روی پاسخی که قرار است بدهیم تمرکز می‌کنیم.

وقتی ذهن شما جای دیگری است، واقعا نمی‌توانید چیزی از گفته‌های فرد متوجه شوید. حتی بدتر از آن، برخی از افراد زمانی که طرف مقابل در حال صحبت است شروع به صحبت می‌کنند و حرف او را قطع می‌کنند. این باعث می‌شود افراد نادیده گرفته شوند و رفتاری است که می‌تواند به روابط آسیب بزند.

اگر متوجه شده‌اید که اینگونه رفتار می‌کنید اشکالی ندارد؛ این شما را به یک شخص بد یا یک دوست بد تبدیل نمی‌کند. بلکه گویای این است که شما باید مهارت‌های گوش دادن اجتماعی خود را ارتقا دهید.

توجه کردن به گفته‌های فرد اولین قدم است. وقتی گوش می‌دهید، با تکان دادن سر و اظهار نظرهای تأییدی مانند «بله»، «درست میگی»، «وای» و… به او نشان دهید که در حال گوش دادن به حرف‌هایش هستید.

از حالت‌های صورت خود برای نشان دادن واکنش‌های خود در هنگام صحبت شخصی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر چیز بدی به شما گفتند، اخم کنید، اگر چیزی خوب به شما گفت، لبخند بزنید، اگر چیزی خنده دار است بخندید و… این به شخص دیگر نشان می‌دهد که شما واقعاً به او گوش می‌دهید و تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن موضوعات با شما پیدا می‌کند.

روش دیگر برای نشان دادن توجه شما هنگام صحبت یک شخص، پیگیری مواردی است که او در مکالمات قبلی به شما گفته است.

به عنوان مثال، اگر دوست شما هفته گذشته به شما گفت که پایبرادرزاده شکسته است، دفعه بعدی که او را می‌بینید، از او بپرسید «برادرزاده‌ات چطور است؟»

این نه تنها نشان می‌دهد که شما در آخرین مکالمه خود به او توجه داشته‌اید، بلکه نشان می‌دهد که شما واقعاً به او اهمیت می‌دهید.


 1. مهارت خاصی بیاموزید

اگرچه داشتن یک استعداد خاص به طور خودکار شما را محبوب نمی‌کند، اما افراد بسیار ماهر به خوبی توجه سایرین را به خود جلب می‌کنند.

مالکوم گلدول، نویسنده‌ای است که می‌گوید چیزی به نام «بدون مهارت به دنیا آمدن» وجود ندارد. با این حال، شما برای تبدیل شدن به یک متخصص بسیار ماهر در زمینه انتخابی خود، به هزاران ساعت تمرین نیاز دارد. وقتی کاری را که دوست دارید انجام دهید شناسایی کنید و فکر می‌کنید می‌توانید در آن مهارت داشته باشید، برای بهتر شدن در آن وقت بگذارید.

گاهی اوقات شناسایی نقاط قوت ممکن است دشوار باشد. از افرادی که به آن‌ها نزدیک هستید نظر بخواهید. وقتی تصمیم گرفتید که می‌خواهید کدام مهارت را بهبود ببخشید، منابع زیر می‌توانند بسیار مفید باشند:

 • کتاب‌هایی در ارتباط با چیزی که به دنبال بهبود آن هستید
 • کار با مربی که در زمینه مورد علاقه شما متخصص است
 • کلاسهای محلی یا آنلاین
 • تدریس خصوصی یا کلاس‌های محلی
 • پیوستن به یک گروه مربوط به مهارت یا علاقه شما

نه تنها مهارت‌ها، استعدادها و سرگرمی‌های شما محبوبیت شما را در حوزه اجتماعی افزایش می‌دهد، بلکه بهبود توانایی‌های مربوط به شغل شما محبوبیت شما را در محل کارتان نیز بهبود می‌بخشد.

با توجه به یک مطالعه، دانش و مهارت‌های مرتبط با کار کارمندان مستقیما با محبوبیت آن‌ها در محیط کار ارتباط دارد که به طور مستقیم با رضایتمندی شغلی آن‌ها نیز مرتبط است.


 1. مثبت اندیش بودن را تمرین کنید

چجوری معروف شویم

افراد محبوب به ندرت نیازمند هستند. آن‌ها برای خوشحال بودن از دیگران چیزی نمی‌خواهند. کسانی که از زندگی شکایت دارند و بدبین ترند دوستان کمتری دارند. حتی از آنجایی که افراد تمایل دارند وقت خود را با افرادی شبیه به خودشان بگذرانند، دوستانی که دارند نیز معمولاً بدبین هستند.

به عنوان یک قاعده کلی، تا زمانی که حداقل پنج نکته مثبت را نگفته اید، سعی کنید هیچ چیز منفی نگویید. این می‌تواند به شما کمک کند دیگران شما را به عنوان یک فرد بدبین به شمار نیاورند.


 1. درمورد افراد پشت سرشان صحبت نکنید

افراد محبوب می‌فهمند که صحبت کردن پشت سر مردم باعث می‌شود دوستان خود را به سرعت از دست بدهند. وقتی پشت سر کسی حرف می‌زنید، شخصی که با او صحبت می‌کنید نیز تصور می‌کند که در صورت‌عدم حضور در آنجا پشت سر او هم حرف می‌زنید.

مهم است که دوستانتان راحت به شما اعتماد کنند بدون اینکه نگران باشند پشت سرشان با دیگران در مورد آن‌ها صحبت کنید.

بسیاری از افراد سعی می‌کنند رفتار خود را با گفتن این جمله که «من پشت سر کسی صحبت نمی‌کنم، من فقط حقیقت را می‌گویم.» توجیه کنند. اگرچه ممکن است اینگونه باشد، اما هنوز بهانه قابل قبولی نیست. برخی از موضوعات باید با شخص مورد نظر و فقط با خود آن شخص حل شود.


 1. قبل از اظهارات تحقیرآمیز، خوب فکر کنید

افراد منفی نگری که در مورد همه چیز انتقاد می‌کنند معمولاً محبوب نیستند. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با کسی مخالف باشید، اما به این معنی است که اختلاف شما باید محترمانه باشد. به عنوان مثال، گفتن، «من طرفدار این برنامه نیستم» روشی محترمانه برای مخالفت است، در حالی که گفتن «این نمایش بسیار احمقانه است. من نمی‌دانم که چگونه کسی می‌تواند آن را تماشا کند» روش انتقاد به شیوه توهین‌آمیز است.

به عنوان یک قاعده کلی، از ابراز عقاید منفی در مورد افرادی که اخیراً ملاقات کرده‌اید خودداری کنید. به این صورت افراد کمتری را آزرده خواهید کرد و ایجاد روابط راحت‌تر است.

هنگامی که در کنار نزدیکترین دوستان خود هستید، هر زمان که احساس نیاز کردید باید خود را ابراز کنید. با این حال، اگر در این کار زیاده روی کنید، حتی بهترین دوستانتان را خسته می‌کنید. یک ترس معمول این است که اگر نظرات منفی ابراز نکنید، یک انسان زنده بدون نظر محسوب می‌شوید. با این حال، واقعیت کاملا متفاوت است.

افرادی که در تأثیرگذاری بر دیگران موفق هستند، تمایل دارند بدون افزودن نظر خود، در مورد تجربیات خود داستان بگویند. آن‌ها اجازه می‌دهند مردم تصمیم خودشان را بگیرند.

هرگز نمی‌توانید کسی را مجبور کنید که با شما موافقت کند. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به آن‌ها اطلاعاتی بدهید تا به نتیجه گیری‌های خود برسند.


 1. روابطی در محل کار و مدرسه ایجاد کنید

بسیاری از افراد این اشتباه را انجام می‌دهند که از ایجاد روابط اجتماعی در مدرسه یا محل کار خود اجتناب می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند این مکان‌ها برای کار است، نه معاشرت. با این حال، این طرز فکر می‌تواند مضر باشد.

اکنون مردم بیشتر از هر زمان دیگری وقتشان را در محل کار و تحصیل خود می‌گذرانند. امتناع از ایجاد روابط با افرادی که به مدت چهل ساعت یا بیشتر در هفته می‌بینید، تجارب مفید اجتماعی را از شما می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه در مدرسه یا محل کار محبوبیت بیشتری داشته باشید، هنگام حضور در آنجا شادتر خواهید بود. علاوه بر این، افرادی که دارای روابط اجتماعی سالم در مدرسه و کار هستند، احتمال عملکرد بهتر و موفقیت بیشتری دارند.


 1. به جای جلوگیری از درگیری‌ها و تعارضات با آن‌ها کنار بیایید

افراد محبوب به جای ترس از رویارویی با تعارضات، با درگیری رو به رو می‌شوند. اگرچه رویارویی اغلب با پرخاشگری و قلدری همراه است، اما اگر به روش صحیح انجام شود، این یک قسمت مهم در تشکیل و حفظ دوستی‌های سالم و پایدار است.

شما باید یک صلح‌آور باشید، نه یک حافظ صلح. دانستن تفاوت این دو بسیار مهم است.

حفظ صلح به معنای نادیده گرفتن هر مسئله‌ای است که پیش می‌آید تا در حد امکان از درگیری جلوگیری شود. اما مشکل حفظ صلح این است که هرگز نمی‌تواند یک استراتژی بلند مدت باشد.

اغلب آنچه شما «صلح» می‌دانید در واقع آشفتگی است که در زیر پوشش انفعال پنهان شده است. سرانجام، همه چیزهای کوچک (و بزرگی) که نادیده می‌گیرید، به یکباره جمع می‌شوند و یک یا هر دو نفر از افراد درگیر منفجر می‌شوند.

صلح آوری یا صلح طلبی نیاز به اقدام دارد. این شامل برقراری صلح است. برخلاف حفظ صلح، صلح آوری منجر به انفجار نمی‌شود.

افراد محبوب می‌دانند که کار بر روی دوستی‌هایشان چقدر مهم است و آن‌ها درک می‌کنند که مقابله و حل تعارضات ضروری است.


 1. معایب خود را بپذیرید

افرادی که خود را می‌پذیرند تمایل به مثبت بودن دارند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و همین باعث می شود که در کنار یکدیگر روابط خوبی داشته باشند. در نتیجه، دیگران می‌خواهند با آنها وقت بگذرانند. سعی کنید در این باره از خود گفتاری مثبت استفاده کنید.


 1. تا جایی که می‌توانید مکالمه‌های کوچک را تمرین کنید

با تمرین مهارت‌های اجتماعی می‌توانید دوست داشتنی بودن را بیاموزید. یک مهارت کلیدی برای یادگیری، گفتگوهای کوتاه است چون این اولین گام به سوی گفتگوهای جالب و دوستانه است.

اگر خجالتی هستید، برای شروع اهداف بسیار کمی تعیین کنید. می‌توانید این کار را باگفتن یک سلام و یا روز به خیر به همکارتان شروع کنید.


1 دیدگاه

 1. سفید

  ایول خیلی خوب بود

نظر خود را بیان کنید