چگونه دوستانمان را نگه داریم و دوستی را محکم کنیم؟

با رعایت این 25 نکته دوستی‌های قوی‌تری داشته باشید!

Friendship

آیا راهی وجود دارد که بتوانیم رابطه های دوست خود را تقویت کنیم؟ در این مقاله با ما همراه شوید:

هر دوست نمایانگر دنیایی در ماست، دنیایی که تا رسیدن دوست، متولد نشده است. ” Anais Nin”

رابطه های دوستی یکی از مهم ترین قسمت های زندگی هر فرد محسوب می شود و از این لحاظ اهمیت ویژه ای دارد. دوستان ما می توانند در بسیاری از تصمیمات ما از جایی که زندگی می کنیم گرفته تا آنچه می خوریم و می خریم، نقش داشته باشند.

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید: “دوستان گل های باغ زندگی هستند.”

این ضرب المثل به خوبی گویای این است که رابطه های دوستی نیز، مانند گل های درون باغچه، به مراقبت و توجه نیاز دارند.

در این مطلب از مجله آلامتو میخواهیم به 25 راهکاری که می تواند پیوند دوستی های ما را قوی تر کند، بپردازیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. دوستان تان را عاقلانه انتخاب کنید

دوستانی را انتخاب کنید که روز به روز باعث بالندگی و پیشرفت شما باشند نه اینکه روز به روز شما را ضعیف تر کنند. شما نمی توانید خانواده ای را که در آن متولد شده اید انتخاب کنید، اما می توانید دوستان خود را انتخاب کنید. پس اولین قدم، انتخاب دوستانی شایسته و قدم بعد تلاش برای تقویت پیوندهای دوستی است.


 1. گوش بدهید

زمانی که دوست تان در حال صحبت است خوب به حرف هایش گوش کنید، نیاز نیست حتما با بیان کلمات این گوش فرا دادن را نشان دهید، تماس چشمی و زبان بدن نیز روش های مهمی برای نشان دادن این است که در حال گوش دادن به او هستید.


 1. با دقت واکنش نشان دهید

قبل از صحبت کردن فکر کنید، به خصوص اگر عصبانی هستید. لحظه ای فکر کردن در مورد آنچه می خواهید بگویید، شما را از گفتن هرگونه حرف های ناراحت کننده یا واکنش های نامناسب حفظ می کند. به یاد داشته باشید که با واکنش درست، می توانید اعتماد دوستان تان را به خوبی جلب کنید و باعث شوید آن ها، شما را بسیار نزدیک به خود حس کنند. بسیار مهم است که کلمات خود را با دقت انتخاب کنید.


 1. از مشاوره دادن مداوم یا تلاش برای رفع همه مشکلات دوست خود خودداری کنید.

گاهی دوستان ما گرفتار شرایط خاصی هستند، در زندگی شان گرفتار مشکل خاصی شده اند و یا در یک رابطه در حال دست و پا زدن هستند و در این شرایط از ما کمک می خواهند. اگر دوست تان از شما هم فکری یا کمک خواست، حتما به شیوه ای درست به او کمک کنید. اما به یاد داشته باشید که پیگیری های مداوم شما برای کمک به دوست تان، در زمانی که او کمک نخواسته، می تواند برایش آزاردهنده باشد. به او فرصت دهید تا امور را پردازش و تصمیماتش را خودش بگیرد.


 1. عادلانه بازی کنید

از تلاش برای نشان دادن برتری خود نسبت به دوستان تان دست بردارید چرا که این کار به مرور پیوندهای دوستی شما را سست و سست تر خواهد کرد. عادلانه پیش بروید و خود واقعی تان را نشان دهید.


 1. قابل اعتماد باشید

اصل اساسی در هر رابطه دوستی، صادق بودن و قابل اعتماد بودن است. در رابطه با دوستان تان، خودتان باشید. صادق باشید. نقش بازی نکنید. اگر کسی نمی ‌تواند شما را به خاطر چیزی که هستید بپذیرد، ادامه آن ارتباط، کار درستی نخواهد بود و مسلما چالش های مخصوص به خودش را خواهد داشت. با انکار باورها، ارزش‌ها و نقطه ‌نظرات خود، خودتان را فریب ندهید. قبول کنید که این کار خودتان را هم بسیار آزار خواهد داد.


 1. صریح و صادقانه ارتباط برقرار کنید

توسعه ارتباط با یک شخص و اعتماد متقابل، می تواند زمان ببرد! دوستان ما، صمیمی ترین افراد زندگی ما هستند، پس لازم است که ارتباط با آن ها، ارتباطی صریح و صادقانه باشد.

از دوستان خود بپرسید چه کاری می توانید برای آنها انجام دهید و خودتان نیز در صورت نیاز به کمک از دوستان تان بخواهید به شما کمک کنند.

از اینکه نیازهایتان را با دوستان تان در میان بگذارید، نترسید. به یاد داشته باشید که در یک رابطه صریح و صمیمانه، در مواقع بروز مشکل، دوستان صمیمی به خوبی هوای یکدیگر را دارند.

همچنین بخوانید: تاثیر دوست خوب در زندگی

 1. دوستان خود را همان گونه که هستند بپذیرید

همان قدر که نیاز است در ارتباط با دوستان مان خودمان باشیم و نقش بازی نکنیم، پذیرفتن خود واقعی دوستان مان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همه ما افرادی را می خواهیم که ما را همان گونه که هستیم دوست داشته باشند. بدیهی است که دوستان ما نیز همین خواسته را از ما داشته باشند.


 1. به انتخاب های دوستان تان احترام بگذارید

اگر دوست شما تصمیمی گرفته و از نظر شما این تصمیم او، آسیبی به او نخواهد رساند، مخالفت نکنید و به او اجازه بدهید کار خودش را انجام دهد.

اگر از نظر شما کاری که می خواهد بکند کار درستی نیست و با وجود ابراز مخالفت های شما، او همچنان مصمم به انجام آن است، بهتر است به انتخاب او احترام بگذارید.

کاری که دوست شما انجام می دهد ممکن است برای زندگی او مناسب باشد اما از نظرشما درست نباشد، در این شرایط بهتر است انتخاب را به خود او واگذار کنید.

در صورتی که اشتباه کند و شکست بخورد، این برایش تجربه ای خواهد شد و باعث می شود در موقعیت های مشابه، بهتر تصمیم بگیرد.

همچنین بخوانید: دوستیابی و حفظ دوستان خوب

 1. همان دوستی باشید که دوست دارید دیگران برای شما باشند

طبیعتا شما دوستانی می خواهید که صادق، مهربان، دلسوز، منصف، مورد اعتماد و باهوش باشند. در قدم اول بسیار مهم است که خودتان نیز این ویژگی ها را در رابطه با دوستان تان داشته باشید.


 1. همدل باشید

تلاش برای درک موضوعات از دیدگاه دوست تان، می تواند به شما در برقراری ارتباط و درک بهتر یکدیگر کمک کند.


 1. تحسین کنید

با تعریف از خصوصیات خوب یا کارهای خوبی که دوستان تان انجام داده اند، علاقه خود را به آن ها ابراز کنید. آیا دوست تان به تازگی کار خوبی کرده که شایسته تحسین است؟ بسیار خب، این را به زبان بیاورید و به او بگویید. شاید خودتان متوجه نباشید، اما با تعریف و تحسین انگیزه زیادی به او خواهید داد.


 1. حق شناس باشید

به دوست خود بگویید که برای این ارتباط دوستانه ارزش قائل هستید. با کارهایی که او را خوشحال می کند نشان دهید که قدردان وجود ارزشمند او هستید. با دعوت دوست تان برای ناهار یا شام در یکی از مکانهای مورد علاقه او، غافلگیرش کنید.

همچنین بخوانید: چگونه دوست واقعی خود را بشناسیم

 1. بپذیرید و عذرخواهی کنید

وقتی کاری اشتباه انجام دادید، آن را بپذیرید. عذرخواهی را یاد بگیرید. گاهی اوقات ممکن است یکی از دوستان شما از شما ناراحت شده باشد و تنها چیزی که بخواهد از شما بشنود این باشد: “متاسفم”

عذرخواهی شما، نشان می دهد که شما اشتباه خود را درک کرده اید و سعی می کنید که دوباره همان اشتباه را تکرار نکنید.


 1. گاهی لازم است رها کنید

آیا دوست تان کاری انجام داده که به شما آسیب برساند؟ آیا در مورد این موضوع صحبت کرده اید؟ آیا دوست تان عذر خواهی کرده است؟ پس بحث را رها کنید. اگر این کار را نکنید، باعث خواهد شد که رابطه در مسیر خوبی جریان پیدا نکند. تمام تلاش خود را بکنید تا یک شروع تازه داشته باشید.


 1. برای دوستان خود وقت بگذارید

گاهی در میان برنامه ریزی های روزانه و نوشتن آن ها در تقویم، دیدار با دوست تان را نیز یادداشت کنید.

ممکن است این کار برایتان عجیب به نظر برسد، اما اگر برنامه شلوغی دارید و گرفتاری های روزمره شما به قدری است که گاهی حتی وقت احوال پرسی با دوستان تان را ندارید، لازم است ارتباط با دوستان تان را این گونه به خودتان یادآوری کنید. به دوستان تان نشان دهید می خواهید در کنار آنها باشید.

آیا از دوست تان دور هستید؟ برای او ایمیل بفرستید، از طریق پیام کوتاه با او صحبت کنید یا از طریق تلفن با او تماس بگیرید و برای دیداری در تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی کنید. وقت گذاشتن برای دوستانتان به شما این پیام را می دهد که آنها قسمت مهمی از زندگی شما هستند.


 1. به قول های خود عمل کنید

اگر می دانید نمی توانید به قول و قرارهایتان عمل کنید، سعی کنید به کسی قولی ندهید. اگر قول می دهید تمام تلاش تان را برای عملی کردن آن به کار گیرید و به دوستی که به او قولی داده اید نشان بدهید که برای شما ارزش زیادی دارد.

همچنین بخوانید: ویژگی های یک دوست خوب

 1. مناسبت های مشترک را جشن بگیرید

بیشتر دوستی ها به دلیل برخی از موضوعات مشترک مانند یک ورزش مورد علاقه، عشق به کتاب و … آغاز می شوند. مناسبت های این چنینی را به یاد داشته باشید و با یادآوری آن ها لحظات لذت بخشی برای خودتان و دوستان تان رقم بزنید.


 1. چیزهای جدید را با هم امتحان کنید

چه تجربه های جدیدی را می توانید با دوستان تان امتحان کنید؟ این کار می تواند به سادگی امتحان کردن یک رستوران و یا کافی شاپ جدید یا تجربیات ماجراجویانه مانند بانجی جامپینگ باشد.


 1. با هم تفریح کنید

دوستی ها، مانند هر رابطه دیگر، ممکن است گاهی اوقات دچار دردسر شوند، مخصوصاً اگر تمام کاری که با دوستانتان می کنید این است که هر زمان که یکدیگر را می بینید آخرین شکایات خود را به اشتراک بگذارید.

سعی کنید از این حالت بیرون بیایید، با هم بیرون بروید و کاری سرگرم کننده که هر دو از آن لذت می برید انجام دهید یا به لیست کارهای جدیدی که امتحان کرده اید نگاه کنید و یکی از آنها را انجام دهید.

همچنین بخوانید: داشتن دوست خوب چه مزایایی دارد

 1. در رابطه های دوستانه خود به دنبال تعادل باشید

برقراری رابطه با انگیزه های خودخواهانه و شخصی احتمالا پایان خوشی نخواهد داشت. هیچکس دوست ندارد در این گونه رابطه ها بماند. سعی کنید در رابطه دوستانه تان متعادل باشید و به دوست تان هم اهمیت بدهید.

گاهی لازم است به این فکر کنید که چه کاری می توانید برای دوست تان انجام دهید؟ چگونه میتوانید به او کمک کنید؟ چه کاری می توانید برایش انجام دهید تا کمی شرایطش بهتر شود؟


 1. در دوستی مسئولیت پذیر باشید

اگر در رابطه دوستانه تان مشکلی جود دارد شما هم باید به سهم خودتان برای رفع آن تلاش کنید. اگر تمام مشکلات یک دوستی دو طرفه روی دوش یک نفر باشد، آن رابطه دوام زیادی نخواهد داشت.


 1. تشویق کننده باشید

دوستان تان را دلگرم کنید. اگر یکی از دوستان شما برای شروع کاری یا رفع مشکلی مردد است به او بگویید که پشتش خواهید بود و انگیزه لازم را به او بدهید. قطعا این یکی از بهترین کارهایی است که هر دوستی می تواند برای دوستش انجام دهد.


 1. رازنگه دار باشید

اطلاعات شخصی دوستان تان را پیش خودتان نگه دارید. هرچه روابط بیشتر پیش می رود، معمولاً دوستان اطلاعات محرمانه بیشتری را با هم به اشتراک می گذارند.

اگر دوست تان به شما رازی می گوید دلیل آن این است که به شما اعتماد دارد و معتقد است که آنچه را که به شما گفته پیش کسی بازگو نخواهید کرد.

با به اشتراک گذاشتن رازهای دوست خود به دیگران، به او خیانت نکنید. چه بسیار رابطه هایی که به خاطر این موضوع از بین رفته اند.


 1. حقیقت را قبول کنید

دوستی ها رشد می کنند و تغییر می کنند. معمولا افراد در طولانی مدت تغییراتی می کنند، بیایید قبول کنیم که با گذشت زمان و همینطور که بزرگتر می شویم، نظرمان راجع به مسائل عوض می شود.

دوستان مان نیز همین روند را طی خواهند کرد. شاید با گذشت زمان و به خاطر علایق مشترک کمتر، رابطه تان با دوست تان کمرنگ و کمرنگ تر شود. این دوست ممکن است در زندگی شما بماند، اما تأثیرگذاری کمتری در زندگی تان خواهد داشت.

گاهی ما تلاش می کنیم که هر طور شده رابطه ای که خیلی کمرنگ شده را حفظ کنیم.

در بسیاری از مواقع، کنار گذاشتن این فرد راهکار سالم تری است. حقیقت را قبول کنید.

همچنین بخوانید: انشا در مورد دوست

7 دیدگاه

 1. ناشناس

  تمام کارایی ک گفتین رو تا ب الان انجام دادم ول انگار دوستام باهم صمیمی ترن تا من

 2. Zahra

  خب چجوری

 3. Saba

  مطالب خوبی بود نیاز داشتم

 4. نیما

  دوستی ساختنی است نه پیدا کردنی

 5. Bahar

  نکات خوبی رو عرضه کردید…ولی من سئوال خودم درمورد دوستانم را در این وب پیدا نکردم…من دوستانی دارم که به شدت بهشون علاقه میورزم و خیلی کارها برایشان کردم…اما بعد از چهار سال دوستی فهمیدم که من اگه تو گروهشون نباشم اونا راحت تر خواهند بود…اما وقتی موضوع جدایی رو مطرح میکنم با من دعوا میکنن انگار که مخالف این قضیه هستن؟؟ من چطور باید از این دوستی کنار بکشم؟؟؟

 6. اترین

  اما چطوری دوست صمیمی خودمونو از دیگران پس بگیریم!!!

  • Esi

   اگه براش بهتر از اون بودی خودش بر میگرده من تجربه کردم

نظر خود را بیان کنید