خواص چای ماچا

خواص چای ماچا

چای ماچا از گذشته های دور در چین کشت شده و مورد استفاده قرار می گرفته است. پای ماچا از جمله چای های بسیار معزوف آسیای شرقی است که توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن آورده شد. امروز چای ماچا به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ژاپن به شمار می رود. گفته می شود چای ماچا از پودر کردن چای تنچا بدست می آید که دارای خواص فراوانی برای سلامتی، بارداری، لاغری و بسیاری از بیماری ها دارد. امروز در آلامتو خواص چای ماچا و تاثیر آن در بهبود و درمان کبد چرب، تیروئید و دیابت را تهیه و تنظیم نموده ایم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: خواص چای سبز برای زنان، پوست، کیست و لاغری شکم و پهلو

خواص چای ماچا برای لاغری

چای ماچا از بسیاری جهات برای لاغری و کاهش وزن مورد توجه قرار می گیرد. چای ماچا بسیار کم کالری و دارای فیبر فراوان است. بنابراین فرد را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد. مواد اضافی را از بدن خارج می کند و سوخت و ساز بدن را بالا می برد. علاوه بر آن چای ماچا سطح قند خون را کاهش می دهد و دارای خاصیت چربی سوزی نیز می باشد. همچنین چای ماچا خاصیت آرامبخشی دارد که از زیاده خواری در افراد جلوگیری می نماید. تمام این عوامل که با چای ماچا میسر می گردد در نهایت کاهش وزن و لاغری را در پی دارد.

خواص چای ماچا برای لاغری

خواص چای ماچا برای کبد چرب

خواص چای ماچا از دو جهت برای کبد چرب مفید است. اول آنکه چای ماچا خاصیت سم زدایی و آنتی اکسیدانی دارد و باعث سم زدایی کلیه می گردد و از کبد در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نماید. دوم آنکه چای ماچا قادر است با تنظیم قند خون و جلوگیری از افزایش سطح قند خون سلامت کبد را تضمین نماید.

خواص چای ماچا برای دیابت

همانطور که در بالا گفته شد؛ چای ماچا قادر است سطح قند خون را تنظیم نماید. این چای بی نظیر دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که تری گلیسیرید و کلسترول بد خون را کاهش می دهد و برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم بسیار مفید و موثر واقع می شود.

همچنین بخوانید: خواص چای به برای دیابت، پوست، معده، لاغری و زن باردار

خواص چای ماچا برای دیابت

خواص چای ماچا برای تیروئید

چای ماچا در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بهتر است که با احتیاط مصرف گردد. زیرا این چای می تواند در جذب لووتیروکسین اختلال به وجود آورد. بهتر است این افراد چای ماچا را بیشتر از یک ساعت پس از مصرف قرص لووتیروکسین بنوشند.

خواص چای ماچا برای پوست

آنتی اکسیدان های موجود در چای ماچا از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نماید. بنابراین در کاهش و از بین بردن چین و چروک پوست صورت بسیار موثر است. علاوه بر نوشیدن چای ماچا که می تواند در سلامت و زیبایی پوست موثر باشد.؛ استفاده موضعی از ماست ماچا نیز موجب رفع سیاهی دور چشم، بستن منافذ پوست، کاهش التهاب و خشکی پوست و از بین بردن سلول های مرده خواهد شد.

خواص چای ماچا برای پوست

خواص چای ماچا در بارداری

چای ماچا به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد؛ می تواند برای زنان باردار مفید باشد. ولیکن نکته ای که بسیار حائز اهمیت است آن است که مصرف بیش از حد کافئین برای زنان باردار می تواند مضر باشد. بنابراین تعادل در مصرف چای ماچا برای زنان باردار می تواند مقید باشد.

خواص چای ماچا برای مو

علاوه بر نوشیدن چای ماچا می توان با استفاده موضعی از آن برای تقویت فولیکول های مو بهره برد. چای ماچا سرشار از ویتامین B و دکسپانتنول است که موجب تقویت و افزایش رشد مو می شود. برای این منظور می توان چای ماچا را بر روی پوست سر ماساژ داده و پس از نیم ساعت بشویید.

همچنین بخوانید: خواص مریم گلی برای لاغری، دیابت، کبد چرب، رحم و عفونت زنان

خواص چای ماچا برای مو

بهترین زمان مصرف چای ماچا

بهترین زمان مصرف چای ماچا می تواند بین دو وعده صبحانه و ناهار و یا به عنوان یک نوشیدنی عصرگاهی باشد. زیرا نوشیدن چای ماچا در وعده صبحانه با معده خالی توصیه نمی گردد و باعث سوزش معده می شود. نوشیدن آن پس از ناهار نیز جذب آهن را با اختلال روبرو می سازد. بهتر است نوشیدن چای ماچا را به آخر شب نیز موکول ننمایید چرا که ممکن است خواب را با مشکل مواجه سازد.

طریقه مصرف چای ماچا

طرز تهیه چای ماچا بسیار راحت است. برای این کار کافی است یک قاشق پودر چای ماچا را در یک لیوان آبجوش بریزید و هم بزنید. تا اینکه روی لیوان حباب هایی ایجاد شود و چای ماچا حالت فومی به خود بگیرد. به همین راحتی چای ماچا شما آماده است.


نظر خود را بیان کنید