خواص رازیانه برای زنان        

خواص رازیانه برای زنان در بهبود دردهای قاعدگی و شیردهی در طب سنتی شناخته شده است. در این مقاله به دیگر خواص رازیانه و مضرات آن می‌پردازیم.

خواص رازیانه برای زنان

رازیانه به عنوان یک گیاه دارویی شناخته می‌شود و خواص رازیانه برای زنان بسیار قابل توجه است. این خواص ناشی از ترکیبات تشکیل دهنده قسمت‌های مختلف آن از جمله دانه ها است.

رازیانه با داشتن ویتامین های A، ویتامین های گروه B، ویتامین های C و D و همچنین مواد معدنی مانند فیبر، پتاسیم، منگنز، روی، آهن و کلسیم، بر بهبود سلامت بدن تاثیر می‌گذارد. دانه های رازیانه که حاوی پلی فنول هایی مانند رزمارینیک اسید، کورستین، اسید کلروژنیک و آپیژنین هستند، به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی خود، نقش حمایتی در درمان دارند.

خواص رازیانه برای زنان بی شمار است از جمله:

 • خواص رازیانه فشار خون را بهبود می بخشد و در نتیجه در جریان خون رسانی به رحم کمک می کند.
 • مصرف رازیانه درد قاعدگی را تسکین می دهد و به این ترتیب درد انقباضات رحم را تسکین می دهد.
 • هورمون زنانه استروژن ترشح می‌کند که برای بارداری مهم است.
 • میل جنسی زنان را افزایش می دهد و در نتیجه احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.
 • با تنظیم میزان هورمون ها برای تنظیم چرخه قاعدگی موثر عمل می کند.
 • انقباضات رحم را آرام می کند و عضلات آن را شل می کند.
 • برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک موثر عمل می کند.
 • تخمدان ها را تحریک و احیا می کند.
 • برای تسکین درد قبل از یائسگی موثر عمل می کند.
 • خواص رازیانه به درمان خشکی واژن کمک می کند.
 • مصرف رازیانه رحم را تقویت می کند.
 • به درمان کاهش میل جنسی یا اختلال برانگیختگی جنسی کمک می‌کند.
 • با داشتن ترکیباتی رادیکال‌های آزاد را از بین برده و به درمان سرطان سینه کمک می‌کند.
همچنین بخوانید: خواص پنیرک برای رحم، قاعدگی، کیست تخمدان

خواص رازیانه برای رحم و تخمدان

خواص رازیانه برای رحم و تخمدان به این علت است که هورمون استروژن موجود در آن، در تنظیم چرخه تولید مثل زنان نقش عمده ای دارد و همچنین می تواند باروری را تقویت کند.

همچنین ثابت شده است که رازیانه در تقویت و افزایش هورمون استروژن نقش دارد زیرا دانه های رازیانه حاوی فیتواستروژن هستند. این به نوبه خود موجب تقویت رحم و تخمدان ها می‌شود. هورمون زنانه استروژن به احیای چرخه قاعدگی و تنظیم آن کمک می کند که به نوبه خود در سطح باروری منعکس می شود.

با این حال مصرف زیاد رازیانه منجر به تحریک برخی از بیماری ها مانند سرطان رحم، فیبروم رحم، سرطان تخمدان و سینه و غیره می شود. بنابراین، توصیه می شود قبل از استفاده از رازیانه با یک متخصص مشورت کنید، زیرا باعث تحریک برخی از بیماری‌های جدی سلامتی می شود.

خواص رازیانه برای زنان یائسه

خواص رازیانه برای زنان یائسه موجب کاهش علائم یائسگی که ناشی از تنظیم هورمون‌های زنانه است. زنان با نزدیک شدن به یائسگی با تغییرات زیادی مواجه می شوند و برخی از زنان در طول این دوره از رازیانه برای کاهش علائم مرتبط با یائسگی استفاده می کنند.

خواص رازیانه برای زنان باردار

خواص رازیانه برای زنان باردار ناشی از تاثیر بر هورمون‌ها است که می‌تواند روند زایمان را تحریک کرده و تسهیل کند، اما مانند سایر داروهای گیاهی، چای رازیانه نیز باید تحت نظر پزشک استفاده شود. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که بی‌خطر بودن استفاده از چای رازیانه در دوران بارداری را تایید کند، زیرا در صورت مصرف زودهنگام در دوران بارداری می‌تواند باعث زایمان زودرس شود.

همچنین چای رازیانه همچنین ممکن است از جفت عبور کرده و سیستم غدد درون ریز جنین را مختل کند، بنابراین مراقب مصرف چای رازیانه در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک باشید.

همچنین بخوانید: خواص سمنو برای تنبلی تخمدان

خواص رازیانه برای زنان شیرده

خواص رازیانه برای زنان شیرده

خواص رازیانه برای زنان شیرده ناشی از تحریک هورمون پرولاکتین است که به طور تخصصی در تولید شیر در مادران فعالیت می کند.

با این حال روغن رازیانه حاوی یک جزء ارگانیک به نام ترانس آنتول است و باعث تولید استروژن می شود و اگرچه برای مادران شیرده مفید است، اما برای زنان باردار و زنان مبتلا به سرطان سینه یا رحم مضر است، زیرا استروژن اضافی علت اصلی آن است.

خواص رازیانه برای پریود و قاعدگی

مطالعات روی خواص رازیانه برای پریود و قاعدگی نشان می دهد که رازیانه حاوی ترکیباتی است که به عنوان ضد درد و اسپاسم همراه با چرخه قاعدگی عمل می کند. رازیانه به جلوگیری از انقباض رحم کمک می کند. با کاهش انقباضات رحمی، درد نیز تسکین می یابد.

خواص رازیانه برای عفونت واژن

خواص رازیانه برای عفونت واژن، قارچ عامل عفونت واژن را از بین می‌برد. یکی از کاربردهای رازیانه در طب سنتی مبارزه با عفونت هاست. اسانس رازیانه به عنوان یک آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری های عامل عفونت عمل می کند. بر روی قارچ ها اثر ضد التهابی دارد. همچنین رازیانه به عنوان یک آنتی بیوتیک برای ویروس‌هایی که باعث عفونت می‌شوند عمل می‌کند.

همچنین خواص رازیانه به درمان خشکی واژن کمک می‌کند. علائم و نشانه های آتروفی ولوواژینال به ویژه پس از یائسگی در زنان بسیار شایع است که شامل رنگ پریدگی واژن، خشکی و نازک شدن فرج و افزایش التهاب و عفونت می‌شود. این شرایط با اسیدیته بالای واژن نیز همراه است، اما رازیانه در این امر نقش داشته است. در درمان همه این موارد استفاده از آن به عنوان کرم برای واژن موثر است.

خواص رازیانه برای اندام زنان

خواص رازیانه برای اندام زنان به خاطر ترکیبات موجود در آن است. وقتی صحبت از بزرگ کردن سینه‌ها می‌شود، دانه‌های رازیانه واقعاً موثرند. فیتونوترینت‌ها و فیتواستروژن‌ها در آنها به وفور یافت می‌شود. اینها هورمون‌هایی هستند که مانند مواد شیمیایی عمل می‌کنند و از اعمال استروژن بر روی سینه تقلید می‌کنند. این مواد آلی صرفاً احتباس چربی و مایعات را در سینه‌ها افزایش داده و سینه شما را بزرگتر و حجیم‌تر نشان می‌دهند.

شما می‌تواند از ماساژ روغن دانه رازیانه برای حجیم شدن سینه ها کمک بگیرید. یا آن را به صورت دمنوش از یک قاشق چایخوری رازیانه به یک فنجان آب تهیه کرده و میل کنید. به خاطر داشته باشید که این تاثیر موقتی است و با قطع مصرف رازیانه به شکل و اندازه اولیه خود برمی‌گردد.

همچنین بخوانید: خواص بادرنجبویه برای پوست، تخمدان و عفونت زنان

رازیانه برای چاقی صورت

خواص رازیانه برای پوست

خواص رازیانه برای پوست، به خصوص پوست هایی که در سمت چرب و مستعد آکنه هستند، فوق العاده است. خواص ضد عفونی کننده آن به از بین بردن کثیفی و باکتری هایی که در پشت تجمع و جوش های روغن هستند کمک می‌کند. ترکیبات موجود در رازیانه مانند لیمونن، آنتول و میرسن به درمان آکنه کمک می کند.

در واقع رازیانه خام منبع عالی ویتامین C است که منبع اصلی سنتز کلاژن است که برای محافظت از پوست در برابر چین و چروک و طراوت آن عمل می کند و همچنین برای جلوگیری از آسیب آفتاب به پوست عمل می کند.

فواید رازیانه برای پوست با له کردن دانه‌های رازیانه و مخلوط کردن با آب و مالیدن روی پوست و جلوگیری از بروز چروک‌ها و علائم پیری بدست می‌آید. اجازه دهید این مخلوط را خشک شود، سپس پوست را با آب بشویید.

خواص رازیانه برای لاغری شکم

خواص رازیانه برای لاغری شکم موثر است. دمنوش رازیانه از متابولیسم برای تسریع چربی سوزی با تسهیل حرکات گوارشی پشتیبانی می کند. در حالی که با فیبر بالایی که دارد شما را سیر نگه می دارد، از پرخوری نیز جلوگیری می کند.

مصرف یک فنجان چای رازیانه قبل از غذا می‌تواند از احساس گرسنگی جلوگیری کند. چای رازیانه به عنوان یک ادرارآور خوب، با دفع سموم از بدن به دفع مایعات اضافی به لاغری شکم کمک می کند. بنابراین، می تواند به تلاش برای کاهش وزن کمک کند.

همچنین بخوانید: خواص جوز هندی برای رحم و ناباروری

خواص رازیانه برای لاغری شکم

خواص رازیانه برای چاقی صورت

خواص رازیانه برای چاقی صورت با مصرف عرق آن به همراه عسل بدست می‌آید. اگر قصد دارید برای چاقی صورت رازیانه مصرف کنید بهتر است عرق آن را قبل از غذا میل کنید.

سخن آخر

در پایان پس از آگاهی از خواص رازیانه برای زنان و همچنین عوارض آن باید در میزان مصرف آن مراقب باشید، به خصوص زنان باردار. در صورت داشتن سوال بیشتر در خصوص مصرف رازیانه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.


نظر خود را بیان کنید