روش جدید تست سرطان روده در منزل

چگونه سرطان روده را در خانه تست کنیم؟

ColorectalCancer

روش جدید تست سرطان روده در منزل که به دنبال جهش DNA در مدفوع است بسیار کارآمدتر از روشهای قبلی آزمایش مدفوع برای پی بردن به سرطان روده است. اما این روش جدید نیز نمی تواند جای کولونوسکوپی را بگیرد.

جیمز لین می گوید “این آزمایش جدید که کولوگارد نامیده می شود اسلحه جدیدی در انبار برای تشخیص دادن سرطان روده است”. جیمز لین استادیار دانشگاه در رشته بیماریهای روده و معده در comprehensive cancer center است.

پیتر گلیر استاد مرکز پزشکی UCLA در سانتا مونیکا می گوید “کولونوسکوپی هنوز هم استاندارد طلایی ما است”. در کولونوسکوپی یک لوله روشن و انعطاف پذیر برای آزمایش روده و راست روده استفاده می شود.

گالیر می گوید سوالی که در مورد کولونوگارد باید پاسخ داده شود این است که آیا با وجود هزینه 599 دلاری آن، روش موثری برای تشخیص سرطان است یا نه؟

WebMD از هر دوی این متخصصان -که در ساخت کولونوگارد دخیل نبوده اند – و همچنین از بعضی از تست کننده گان این روش جدید سوالاتی را پرسید.

بر طبق آمار American cancer society امسال در حدود 137.000 مورد بیمار سرطان روده کوچک و بزرگ با این روش شناسایی شده اند. تشخیص زود هنگام احتمال زنده ماندن بیماران را افزایش می دهد.

این روش جدید چگونه کار می کند؟

کولونوگارد به دنبال جهش هایی می گردد که در ارتباط با سرطان روده هستند و در خون رخ داده اند و یا DNA سلولهایی که وارد مدفوع شده اند.

با این روش دیگر مجبور نیستید که رژیم غذایی سختی داشته باشید و یا قبل از آزمایش مقدار خیلی زیادی آب بنوشید.

در این آزمایش دو کیت برای تست دو نمونه از مدفوع به شما داده می شود که یکی برای تست DNA و دیگری برای تست خون است. این نمونه ها سپس برای پردازش و آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند و حدود 2 هفته به طول می انجامد. دکتر شما نتایج آزمایش را می بیند.

فرق این روش با دیگر روشهای آزمایش مدفوع در چیست؟

دیگر روشهای آزمایش مدفوع شامل تست خون مخفی در مدفوع (FIT) و تست ایمن شیمیایی مدفوع است. در این دو روش مقادیر بسیار کوچک خون موجود در مدفوع که می توان از طریق آنها سرطان روده را تشخیص داد مورد آزمایش قرار می گیرند. این روشها کاری به آزمایش DNA ندارند.

بر طبق گزارش FDA، در مطالعه ای که 1000 نفر در آن شرکت داشتند، کولونوگارد نسبت به FIT موارد بیشتری از سرطان را تشخیص داد – %92 در مقابل %74. کولونوگارد همچنین نسبت به FIT موارد بیشتری از رشد سلولهلی سرطانی را تشخیص داد. تشخیص کولونوگارد %42 بود در حالیکه FIT فقط %24 از موارد را تشخیص داد.

یکی از نکات ضعف کولونوگارد در ارائه نتایج درست آزمایش به بیماران است(نتیجه منفی آزمایش). در مقایسه، درستی نتایج آزمایش با FIT مقدار %95 به %87 است.

آیا این روش جدید جایگزین روشهای قبلی می شود و یا کمکی به روشهای دیگر است؟

این روش ها جایگزین روشهای قبلی نمی شود بلکه فقط روش دیگر آزمایش است. اگر نتیجه آزمایش در کولونوگارد مثبت باشد بیمار به کولونوسکوپی فرستاده می شود.

شرکت تولید کننده می گوید این روش جدید برای کسانی که احتمال ابتلا به سرطان در آنها وجود دارد مفید است. یعنی کسانی که در تاریخچه خانوادگیشان افرادی مبتلا به سرطان روده داشته اند.

متخصصان US.Preventive Service Task به افراد بین سنین 50 تا 75 سال که احتمال ابتلا به سرطان روده در آنها متوسط است پیشنهاد می کنند که از روشهای FOB و یا سیگمویدوسکوپی استفاده کنند.

فواصل زمانی پیشنهاد شده برای آزمایش اینگونه است: هر 5 سال سیگمویدوسکوپی و هر 10 سال کولونوسکوپی باید انجام شود.

سوال دیگر در مورد کولونوسکوپی این است که هر چند وقت یکبار باید آزمایش را انجام داد؟ سازنده گان این روش جدید هنوز به این سوال پاسخی نداده اند.


نظر خود را بیان کنید