زنده ماندن در شرایط سخت

21 واقعیت نجات دهنده زندگی که هر کسی باید بداند

زنده ماندن در شرایط سخت

آیا تا به حال به نجات دادن جان تان در مواقع بحرانی فکر کرده اید؟ همه ما با یک سری از باید و نبایدهایی که می توانند از سلامت ما محافظت کنند آشنا هستیم، به عنوان مثال می دانیم که پیغام دادن در هنگام رانندگی کاری به شدت خطرناک است، اما آیا می دانستید که در صورت نبود آب اگر جایی گیر افتادید، نباید برف بخورید؟ شاید تعجب کنید اما اگر در این زمان بحرانی برف بخورید، به طور قابل توجهی انرژی بدن تان کم می شود و این می تواند از حرارت بدن نیز بکاهد.

موقعیت هایی که می توانند ما را در شرایطی که از قبل پیش بینی نکرده ایم، غافلگیر کنند بسیار زیاد هستند و در این بین کسی پیروز است که بتواند پاسخی سریع و مفید برای هر کدام از این موقعیت ها داشته باشد. در این مطلب جذاب از مجله آلامتو می خواهیم به 21 موقعیتی که لازم است آن ها را بشناسید تا بتوانید در مواقع نیاز واکنش درستی نشان دهید را به شما معرفی می کنیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. مغز شما قادر به مدیریت همزمان راه رفتن و استفاده از تلفن همراه نیست

Murali Krishnan می گوید راه رفتن و استفاده از تلفن همراه به طور همزمان، به تلاش شناختی زیادی نیاز دارد. در نتیجه شما قادر نخواهید بود بر روی هر دو این کارها به طور کامل تمرکز کنید. کریشنان معتقد است که این شرایطی است که “کوری ناشی از بی توجهی” نام دارد، شرایطی که ممکن است جسمی راکه در حال نزدیک شدن به شما است را ببینید اما نتوانید تشخیص بدهید که آن شی ماشینی با سرعت بسیار بالا است.


 1. با تنظیم صحیح آینه ها، نقاط کور ماشین خود را رفع کنید

کریستن راش می گوید، نقاط کور در همه وسایل نقلیه موضوعی اجتناب ناپذیر است.

حال سوالی که مطرح می شود این است که چگونه باید آینه ها را به درستی تنظیم کنیم؟ آینه را به گونه ای تنظیم کنید که لبه های ماشین به سختی دیده شود، به این صورت قادر خواهید بود نقاط کور بغل خودرو را به طوری موثر، رفع کنید. آینه‌ی جلو که نمای عقب خودرو را نشان می دهد نیز باید بتواند هر خودرویی که پشت شما قرار دارد را به درستی مشخص کند. شاید تنظیم آینه ها فقط چند ثانیه از وقت شما را بگیرد، اما قطعا از سوانحی که ممکن است به دلیل تنظیم نادرست آینه ها پیش بیاید پیشگیری خواهد کرد.


 1. انتقال گرما از طریق مایع سریع تر از گاز است

مهندس Ian Lavoie می گوید: بین خیس بودن و سرما خوردن ارتباط مستقیمی وجود دارد. برای جلوگیری از پایین آمدن سریع درجه حرارت بدن در فصول سرد سال، به جای لباس های نخی و پنبه‌ای، لباس های پشمی بپوشید. آنها رطوبت بیشتری را به خود جذب می کنند تا رطوبت روی پوست شما نماند و نکته دیگر اینکه برای اینکه گرمای بدن تان را به خوبی حفظ کنید، لازم است که پوست خود را خشک نگه دارید.


 1. در صورت نبود آب و برای رفع تشنگی تان هرگز برف نخورید مگر اینکه کاملاً مجبور شوید.

لاووی می گوید بدن شما انرژی زیادی را برای تبدیل ماده از یک حالت به حالت دیگر استفاده می کند.

به همین دلیل است که وی می گوید شما فقط زمانی می توانید برف را به عنوان جایگزین آب بخورید که چاره دیگری نداشته باشید. چرا که همانطور که در قسمت ابتدایی مطلب گفتیم، این کار انرژی بدن شما و در نتیجه حرارت بدن شما را کاهش خواهد داد.


 1. اگر مجبور شدید روی آب فرود بیایید، در برابر تحریک به استفاده سریع از جلیقه نجات مقاومت کنید

Alvin Yip در برابر وسوسه به استفاده سریع از جلیقه نجات به محض فرود روی آب، هشدار می دهد و می گوید اگر به محض فرود جلیقه نجات تان را باد کنید، در صورت پر شدن کابین هواپیما با آب، حرکت شما بسیار سخت خواهد بود و از این رو این کار می تواند بسیار خطرناک باشد. شما می توانید استفاده از جلیقه نجات را به زمانی که به در خروجی رسیدید موکول کنید.


 1. اگر گم شده باشید، پیاده روی در سراشیبی احتمال یافتن کمک را افزایش می دهد

ارنست آدامز می گوید، مردم اغلب جوامع کوچکی را در اطراف منابع آب ایجاد می کنند و از آنجا که آب به سمت پایین سرازیر می شود، اگر بتوانید در موقع گم شدن در مسیر سراشیبی راه بروید، شانس بیشتری برای کمک پیدا خواهید کرد. آدامز جولیان کویپک (Juliane Koepcke)، تنها بازمانده سانحه سقوط هواپیما را به عنوان مثال برای اثبات این موضوع نام می برد. او کسی بود که بعد از سقوط هواپیما، 9 روز روی آب شناور بود تا بالاخره او را پیدا کردند و نجات دادند.


 1. شما می توانید مانور هایملیک را روی خودتان اجرا کنید

تعداد کمی از افراد می دانند که برای بیرون آوردن یک تکه غذا که در گلویشان گیر کرده، نیاز به شخص دیگری ندارند.

Naman Mitruka نحوه انجام هایملیک بر روی خودتان را این گونه توضیح می دهد:

آن دستی که قدرت بیشتری دارد، را زیر قفسه ‌سینه و درست بالای ناف مشت کنید. کف دست دیگرتان را روی دست مشت شده قرار دهید تا محکم‌ تر فشار وارد شود. سپس مشت خود را به داخل و بالا در ناحیه دیافراگم (بالای معده) بچرخانید و چندین بار تکرار کنید تا شی گیر کرده در گلو، بیرون بیاید.


 1. اگر می خواهید به یک منطقه جدید سفر کنید، حتما آنتی هیستامین قوی را با خود به همراه داشته باشید

به گفته رایان بورک، شما هرگز نمی دانید که در طی سفر به مناطق جدید با چه چیزها و اتفاقاتی روبرو می شوید. ممکن است حساسیت شما، مخصوصاً هنگام کمپینگ یا پیاده روی چیزی باشد که اصلا آن را پیش بینی نکرده باشید. به همین خاطر بهتر است آنتی هیستامین را به همراه داشته باشید تا در صورت وجود حساسیت، آن را مصرف کرده و بهبود یابید.


 1. جویدن آسپرین در هنگام حمله قلبی می تواند لخته شدن خون را به تأخیر بیندازد

Binitha George Mathai به درستی اشاره می کند که جویدن یک قرص آسپرین در هنگام احساس علائم حمله قلبی می تواند باعث به تأخیر انداختن یا جلوگیری از لخته شدن خون شود.

در یك مطالعه از این تئوری، شركت كنندگانی كه 325 میلی گرم آسپرین با معده خالی مصرف کرده بودند، در پنج مورد پاسخ پلاكتی 50٪ آهسته تری نسبت به افرادی كه آسپرین را نجویده بودند، مشاهده كردند. برای افرادی که قرص را کامل بلعیدند، دستیابی به این اثر 12 دقیقه طول کشید.


 1. محدودیت بدن انسان تمایل به پیروی از “قانون سه” دارد

Ruchin Agarwal می گوید، مردم به طور کلی می توانند سه دقیقه بدون هوا، سه ساعت بدون سرپناه در محیط های آب و هوایی نامناسب، سه روز بدون آب و سه هفته بدون غذا زنده بمانند.


 1. اگر روغن پخت و پز آتش گرفت، شعله را خاموش کرده و درب قابلمه را بگذارید

Ruchin Agarwal می گوید افراد باید بدانند که برای خاموش کردن روغنی که آتش گرفته، نباید روی آن آب بریزند. شاید تعجب کنید اما در حقیقت زمانی که این کار را انجام می دهید و روی روغنی که در حال سوختن است آب می ریزید، مولکول های آب در کف ظرف ته نشین شده و سپس به سرعت تبخیر می شوند، این یعنی اینکه با انجام این کار فقط و فقط آتش را بیشتر می کنید. کار درست در این لحظه این است که شعله را خاموش کنید و درب قابلمه را روی آن بگذارید، به این صورت با کاهش حرارت و مسدود کردن مسیر رسیدن اکسیژن به آن، آتش را خاموش خواهید کرد.


 1. اگر توسط یک جسم تیز آسیب دیدید و آن شی وارد بدن تان شد، بلافاصله اقدام به بیرون آوردن آن نکنید

Thomas Mei می گوید بیرون آوردن جسم تیزی که درون بدن شماست، میزان خون ریزی را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد. در عوض، سعی کنید زخم را بپوشانید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا خونریزی را متوقف کنید تا زمانی که به بیمارستان برسید و پزشک اقدام به خارج کردن شی کند.


 1. بیشتر سوانح هواپیمایی طی سه دقیقه پس از پرواز یا هشت دقیقه قبل از فرود رخ می دهد

به گفته Sanket Shah قانون +3/-8 مردم را آگاه می کند تا در اولین دقایق پروازو آخرین دقایق نزدیک فرود هوشیارتر باشند، چرا که حدود 80٪ از تصادفات در این مواقع رخ می دهد.


 1. بیشتر مرگ و میرهای مربوط به آتش سوزی، ناشی از استنشاق دود است، نه سوختگی

Harsh Sharma می گوید برای جلوگیری از تنفس زیاد دود، در هنگام آتش سوزی در پایین ترین ارتفاع بمانید و سعی کنید کمتر دود موجود در فضا را تنفس کنید.


 1. اگر در یک مکان عمومی آسیب دیدید، از دیگران کمک بخواهید

Harsh Sharma برای توضیح در این مورد، از توضیح اثر تماشاگر (Bystander effect) استفاده می کند. اثر تماشاگر شرایطی است که در هنگام ایجاد مشکل برای یک فرد، فرد دیگری برای کمک پیش قدم نمی شود، چرا که فکر می کند افراد دیگر کمک خواهند کرد. به همین خاطر، برای جلوگیری از این شرایط، در صورتی که آسیب دیدید و نیاز به کمک داشتید، حتما از شخصی بخواهید به شما کمک کند.


 1. چراغ قوه پرنور می تواند سلاح خوبی در برابر دزد یا فرد حمله کننده باشد

برخی از افراد فکر می کنند استفاده از ابزاری مانند چوب و چماق می تواند در این شرایط راه گشا باشد، اما در کمال تعجب، استفاده از یک چرا قوه پر نور می تواند بهترین سلاح برای دفاع از شما در این شرایط باشد. این نور آزاردهنده و کلافه کننده بدون اینکه به کسی آسیب برساند، می تواند شما را از مهلکه نجات دهد.


 1. چسب قطره ای می تواند در مواقع اضطراری به طور موقت خون ریزی را کاهش دهد

Janis Butevics می گوید اگر در شرایط اضطراری هستید و جعبه کمک های اولیه در اختیار ندارید می توانید به طور موقت از چسب سوپر (قطره ای) استفاده کنید. چسب می تواند به عنوان جایگزین موقتی بخیه عمل کند.

ممکن است این چسب باعث تحریک پوستی شود، اما ماده اصلی شیمیایی موجود در اکثر چسب های سوپر – سیانوآکریلات – خونریزی جزئی را تقریباً بلافاصله متوقف می کند.


 1. اگر در مسیر پیاده روی گم شدید، سعی کنید جریان رودخانه یا حصار را پیدا کرده و آن را دنبال کنید

جون میکسون می گوید رودخانه همیشه در سراشیبی جریان دارد و همیشه به یک شاخه بزرگتر یا یک توده آب می رسد. دنبال کردن حصار نیز، تقریباً همیشه به یک جاده یا یک ساختمان منتهی می شود.


 1. در نظر گرفتن چندین راه فرار، می تواند چرخه «تعصب عادی» شما را قطع کند

وقتی اخطارهایی در مورد بلایای طبیعی داده می شود، یا حتی زمانی که به مردم هشدار می دهند که باید منازل را تخلیه کنید، باز هم عده ای این هشدارها را نادیده گرفته و گوش شان بدهکار نیست. همانطور که جان اوینگ می گوید، روانشناسان این پدیده را “تعصب عادی” می نامند. این یعنی اینکه وقتی حتی شرایط هم نا به سامان است، باز هم عده ای فکر می کنند که همه چیز درست خواهد شد و این طبیعی است.

اوینگ معتقد است که افراد می توانند هنگام قرارگیری در چندین راه خروجی در هنگام حضور در مکان های عمومی،از این تعصب دست بکشند. آماده سازی ذهنی خود برای اقدام در صورت بروز وضعیت خطرناک، هوشیاری شما را افزایش خواهد داد.


 1. حلقه های خاکستری اطراف عنبیه چشم، می تواند خبر از میزان بالای کلسترول در خون داشته باشد

Rakesh Ranjan می گوید چربی خون یا اساساً مقادیر بالای چربی در خون، نشانه ای واضح دارد و به طور معمول، در میان میانسالان رخ می دهد. این بیماری همچنین می تواند تاثیراتی بر روی سلامتی قلب نیز داشته باشد. در صورت وجود چربی بیش از حد در خون، ممکن است شریان ها مسدود شوند و احتمالاً منجر به حمله قلبی شود.


2 دیدگاه

 1. یاشار

  بیشترشون مفید بود .

 2. محمد

  خیلی مسخره بود

نظر خود را بیان کنید