چگونه سوسکها را نابود کنیم؟

5 روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها؛

چگونه ازشرسوسک هاخلاص شویم

فقط کسی که در خانه مملو از سوسک زندگی کرده باشد می‌داند که بودن حتی 1 سوسک چه کابوس بزرگی است! اگر به دنبال جوابی برای سوال «چگونه سوسکها را نابود کنیم» هستید در ادامه با ما همراه شوید.


چگونه می توان از شر سوسک ها خلاص شد؟

چراغ آشپزخانه ی تان را روشن می کنید و ناگهان با پاها و آنتن های یک سوسک که آرام بر روی کف پوش آشپزخانه راه می رود مواجه می شوید.

این می تواند به بدترین کابوس زندگی شما تبدیل شود اما این حشرات مزاحم فقط مشمئز کننده نیستند و باعث خشمگین شدن شما نمی شوند بلکه می توانند غذاهایتان را آلوده کنند و باکتری های خطرناکی را به بدنتان منتقل نمایند و در بدترین حالت، حتی ممکن است تلاش های شما برای خلاص شدن از دستشان نیز کارساز نباشد و این موجودات سخت جان بتوانند به راحتی به زندگی خود در آشپزخانه و یا حمامتان ادامه دهند.

خوشبختانه شما می توانید با چند ترفند و وسیله ی ساده از دست آلودگی های این موجودات مزاحم خلاص شوید.


  1. مشکل اصلی را جست و جو کرده و به دنبال کمک حرفه ای باشید.

از بین بیش از 4،000 نوع سوسک حمام موجود در جهان، اکثر آمریکایی ها فقط با یک یا دو نوع از آن ها یعنی: سوسک های آلمانی و سوسک های آمریکایی در طول زندگی خود مواجه می شوند.

گونه های آلمانی دارای بدنی به رنگ قهوه ای کم رنگ با دو نوار موازی تیره تر در دو طرف بوده و دارای ابعادی کمتر از یک اینچ هستند.

سوسک های آلمانی بال دارند اما به ندرت پرواز می کنند. سوسک های حمام قهوه ای مایل به قرمز آمریکایی کمی بزرگتر هستند و اندازه ی آن ها به چیزی در حدود 1.5 اینچ می رسد.

آنها عمدتا در محیط خارج و در فضاهایی مملو از زباله و کودهای گیاهی زندگی می کنند. و اما در درون خانه، سوسک های آمریکایی در مناطق تاریک، گرم و مرطوب مانند حمام، زیرزمین، اتاق لباسشویی، و فضای انباری زندگی می کنند.

از آنجا که این سوسک ها می توانند غذا و آب شما را با باکتری های بیماری زایی مانند ای کولی و باکتری سالمونلا آلوده کنند، وجود آن ها را در فضای خانه تان نادیده نگیرید.

اگر شما در تلاشید تا سوسک ها را از بین ببرید یا کشف کنید که از کجا آمده اند، ممکن است لازم باشد تا با متخصصان کنترل آفات تماس بگیرید. آن ها می توانند دقیقا به شما بگویند که با چه مسئله ای رو به رو هستید و راه کنترل وضعیت چیست!


  1. آنها را از غذا هایتان دور نگاه دارید.

درست مثل انسان ها، غذا برای زنده ماندن این آفات ضروری است. بر خلاف انسان ها، آن ها می توانند تقریبا از هر چیزی مانند باقیمانده ی غذا، کنسروهای سرباز و حتی خرده غذاهای ریخته شده در آشپزخانه و یا اتاق خواب تغذیه کنند. بنابراین بهتر است کار خود را با تمیز کردن مواد غذایی ریخته شده یا باقی مانده غذاها شروع کنید.

یک جعبه غلات فراموش شده در پشت کابینت یک معدن طلا برای زندگی این سوسک های موذی است. ظرف های شسته نشده بر روی یخچال و یا در سینک می توانند به محل مناسبی برای زاد و ولد و تخم گذاری سوسک ها تبدیل شوند. پس بهتر است کار خود را با چک کردن قسمت پشت کابینت و لوازم خصوصیتان آغاز کنید.

آن ها معمولا در پشت یخچال و فریزر زندگی می کنند، زیرا این قسمت ها محیط گرم و امنی را برایشان به وجود می آورد. معمولا نمی توان قسمت پشت یخچال و فریزر را تمیز کرد، بنابراین معمولا منابع غذایی فراوانی در این قسمت ها برایشان وجود دارد.

مایک گلدشتاین، یکی از متخصصین تایید شده در این زمینه می گوید: زباله های خود را در یک ظرف یا پلاستیک بریزید و درب آن را محکم ببندید یا گره بزنید. قسمت پایین سطل زباله ی خود را نیز فراموش نکنید. بهتر است اجازه ندهید هیچ زباله و خورده غذایی در این قسمت باقی بماند.


چگونه از شر سوسک های آشپزخانه خلاص شویم؟

چگونه از شر سوسک های آشپزخانه خلاص شویم؟

  1. محل های زندگی آن ها را از بین ببرید.

علاوه بر غذا، سوسک های حمام به محیطی نیاز دارند که در آن رشد کنند. نکته جالب در مورد آن ها این است که در پشته های کاغذ و جعبه های مقوایی می توانند به راحتی زندگی کنند، بنابراین اتاق ریخت و پاش خود را مرتب کنید تا فضای زندگی آن ها کم و کمتر شود.

هر گوشه ای از خانه، آشپزخانه، اتاق خواب و یا حمام را که احتمال می دهید سوسک ها در آن جا زندگی کنند از بین ببرید.


  1. برایشان طعمه بگزارید اما اسپری نزنید.

در حالی که بهداشت خانه جزء کلیدی دور کردن سوسک های حمام است، شما می توانید از برخی از ابزار های دیگر نیز در جنگ خود بر علیه سوسک ها استفاده کنید.

گلدشتاین می گوید: “پیازها گزینه ایده آلی برای صاحب خانه ها هستند زیرا استفاده از آنها ساده است. “

نباید از اسپری های آفت کش در مناطق بزرگ استفاده کنید زیرا سطوح مختلفی مانند سینی های چوبی، لوازم خانگی، و غیره آلوده می شوند. استفاده از طعمه می تواند یک روش پاکیزه تر و راحت تر باشد.


  1. حفره های خالی را پر کنید

سوسک ها می توانند در ترک ها و حتی گوشه های پنجره پنهان شوند و یا در شکاف های داخل و خارج از منزل یا در درزهای درب، شیارهای سرامیک کف و یا ظرفشویی زندگی کنند.

اگر صبح که از خواب بیدار می شوید در چارچوب درب منزلتان سوسک ها را مشاهده می کنید باید بدانید که آن ها در شیارهای مختلف موجود در منزلتان زندگی می کنند. چیزهایی را که به خانه ی تان می آورید از قلم نیندازید و آن ها را چک کنید.

مواد غذایی و یا مبلمان قدیمی می توانند حاوی تخم سوسک باشند. بنابراین بهتر است با دقت آن ها را بازرسی کنید. سوسک ها کارتن را دوست دارند؛ چرا که کارتن ها محیطی عالی برای پنهان شدن آن ها هستند.


سوسک آلمانی آشپزخانه و راههای کشتن آنها

سوسک آلمانی آشپزخانه و راههای کشتن آنها

وجود حشرات مختلف در منزل و آن هم در فصل گرمی مثل تابستان طبیعی است اما وقتی که این حشره سوسک آلمانی باشد واقعاً باید فکری به حال آن کرد.

کارشناس سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: برای مبارزه با سوسک‌های خانگی راه‌های ساده‌ای وجود دارد، ولی متاسفانه برخی از شهروندان از سموم خطرناک برای این کار استفاده می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه خوزستان – محسن کوتی اظهار کرد: مهمترین دلیل حضور سوسک‌های خانگی و فعالیت شبانه آنها در منازل، وجود باقی‌مانده مواد غذایی در درز موکت، قالی و نقاط تاریک خانه است. همچنین دسترسی به آب و پناهگاه از دیگر عوامل حضور سوسک‌ها‌ست.

وی ادامه داد: برای مبارزه با این سوسک‌ها راه‌های ساده‌ای وجود دارد ولی متاسفانه برخی شهروندان از سموم خطرناک برای مبارزه با سوسک‌های خانگی استفاده می‌کنند که به دلیل تهویه ضعیف منازل، این سموم به عنوان یک آلاینده شیمیایی در هوای خانه عمل می‌کنند و علاوه بر ایجاد مقاومت بیولوژیکی در حشرات موذی به خصوص سوسک‌ها، برای افراد درون منزل نیز خطرناک است.

کوتی با بیان این‌که سموم می‌توانند از طریق تماس‌های پوستی، تنفسی و گوارشی وارد بدن شوند، افزود: کودکان و افراد مسن به عنوان گروه‌های سنی در معرض خطر محسوب می‌شوند، سیستم ایمنی این گروه‌های سنی ضعیف بوده و این سم می‌تواند طبعات بسیار نامطلوبی به ویژه برای کودکان داشته باشد.

وی برای جلوگیری از ورود سوسک‌ها به خانه توصیه کرد: لوله‌های مجاری فاضلاب به خصوص زیر سینک ظرفشویی توسط فوم مایع کاملا بسته شوند و کفشویی حمام و روشویی‌ها نیز درپوش‌ گذاری شوند.

کارشناس مدیریت سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان با بیان روش ساده مبارزه با حشرات، افزود: یک راه بسیار ساده برای مبارزه با سوسک‌های خانگی وجود دارد که نتایج آن نیز موفقیت‌آمیز بوده است.

در این روش، مخلوطی از مقدار کمی مربا و جوش شیرین در یک شیشه دهانه باریک تهیه می‌شود، این شیشه را باید در مکان‌های تاریک مانند زیر سینک ظرف‌شویی و زیر کابینت‌های زمینی قرار داد. شهروندان می‌توانند نتیجه مطلوب این روش را در از بین بردن سوسک خانگی مشاهده کنند‌.

وی ادامه داد: الگوی جدید زندگی و تمایل به نصب کابینت‌های چوبی و ام‌دی‌اف از مشکلات عمده برخی خانه‌ها است. این کابینت‌ها به علت وجود فواصل کافی با دیوار، فضایی مناسب جهت تخم‌ریزی و پناهگاه ایجاد می‌کنند که توصیه می‌گردد این فواصل با چسب آکواریوم به صورت کامل پر شود.

کوتی اضافه کرد: بهتر است مجاری فاضلاب را علاوه بر کشیدن سیفون، در آخر شب با یک سطل بزرگ با حجم کافی آب شستشو داد، در این صورت سوسک‌ها نمی‌توانند از این مجاری به عنوان منبع مواد غذایی و پناهگاه استفاده کنند.


نظر خود را بیان کنید