ایده آل گرا PERFECTIONIST

همسر یا یکی از اعضای خانواده‌تان که ایده آلیست است شما را دیوانه کرده؟ زندگی با این اشخاص می‌تواند سخت باشد.

کمال‌گراها می‌توانند انعطاف‌ناپذیر و مهارکننده، پرتوقع، خرده‌گیر و معتاد به پرکاری باشند.

کمال گرایی معمولا منجر به بحث و جدل، اختلاف، و آسیب به احساسات می‌شود. با این‌حال، می‌توان با بهبود ارتباطات، مدارا، و انتظارات واقع‌گرایانه با یک ایده آلیست به شادی زندگی کرد.

سام و سارا مانند بسیاری از زوج‌ها مکررا بحث‌هایی درباره امورخانه دارند. سارا اصرار دارد که آشپزخانه فورا و به‌خوبی بعد از هروعده غذا تمیز و مرتب باشد. سام و بچه‌های‌شان پیشنهاد کمک می‌دهند اما سارا تمیزکاری آنها را موردانتقاد قرار داده و ایراد می‌گیرد و آنها را “تنبل” و “شلخته” خطاب می‌کند. در پایان دوباره ظرف‌ها را می‌شوید و با صدای بلند تمام وقت شکایت می‌کند.

سام هم سرکوفت شده و خشمگین شده و دیگر کمک نمی‌کند. او فکر می‌کند سارا درمورد همه‌چیز وسواس دارد و دلش می‌خواهد بعد از شام روی کاناپه باهم بنشینند و آرامش داشته باشند. سارا هم بدون درک این موضوع، نه فقط از خودش انتظار کمال دارد بلکه از بچه‌ها و همسرش هم همین توقع را دارد. هر شب بین سارا و سام یا بحث و دعواست یا سکوت محض!

همچنین بخوانید: مقاله در مورد کمال گرایی

کمال‌گرایی نباید هرگز رابطه‌تان را تخریب کند.

توصیه‌هایی برای همسران که چگونه با یک کمال‌گرا زندگی کنند:

 1. کنجکاو باشید و واقعا بفهمید چه چیزی همسرتان را برانگیخته می‌کند. بفهمید چه رفتارهای خاصی موجب ایجاد حس همدردی و عاشقانه در او می‌شود.
 2. ارتباط برقرار کنید. همه ما می‌دانیم ارتباطات برای هر رابطه موفقی ضروری است. وقت بگذارید و به هر نقطه نظر او گوش دهید.
 3. به خودتان نگیرید. انتقاد او و سختگیری‌اش درمورد شخص شما نیست. بلکه بازتاب جدالش با ارزش‌های شخصی و اضطرابش است.
 4. به خودتان وفادار باشید و حدوحدود را شفاف کنید.
 5. احساسات‌تان را به اشتراک بگذارید، با او بگویید چه زمانی آزرده‌تان می‌کند.
 6. درمورد هر تغییری، اطلاعات و آگاهی زیادی به او بدهید. ایده آلیست‌ها عاشق ساختار و انظباط هستند، برنامه‌های تصادفی و ناگهانی می‌تواند برای‌شان ناخوشایند باشد.
 7. بازخوردتان را با متانت و به آرامی بیان کنید، کمال‌گراها نسبت به انتقاد بسیار حساسند و احتمالش زیاد است که به خود بگیرند.
 8. روی جنبه‌های منفی تمرکز نکنید. تحسینش کنید و دیدگاه قدرشناسانه را تشویق نمایید.
 9. صبور باشید.
 10. اجازه دهید بعضی عادات و خصلت‌هایش را داشته باشد. اگر به کسی لطمه‌ای نمی‌خورد، بگذارید لباس‌ها را همانطوری که فکر می‌کند درست است تا و مرتب کند.
 11. او را دعوت به خوشگذارنی کنید، اما اول اجازه دهید کارهایش را انجام دهد. به او درانجام امور کمک کنید تا از بودن با شما لذت ببرد و آرام باشد.
 12. بگذارید درمورد بعضی چیزها خطر کند و ببیند برای انجام کارها بیشتر از “یک راه درست” وجود دارد.
 13. درمورد استانداردهای امورخانه و شیوه پرورش بچه‌ها باهم مذاکره کنید. شاید توافق کردید که آشپزخانه را بعد از صرف غذا تمیز کنید اما حمام و دستشویی یکبار در هفته تمیز شود.
 14. بی‌قید و شرط دوستش داشته باشید.
 15. پیشرفت‌هایش در روند غلبه بر ایده آلیست بودنش را ببینید.

❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید