چگونه با یک کمال گرا زندگی کنیم؟

راهنمای سازگاری با یک ایده آلیست؛

ایده آل گرا PERFECTIONIST

همسر یا یکی از اعضای خانواده‌تان که ایده آلیست است شما را دیوانه کرده؟ زندگی با این اشخاص می‌تواند سخت باشد.

کمال‌گراها می‌توانند انعطاف‌ناپذیر و مهارکننده، پرتوقع، خرده‌گیر و معتاد به پرکاری باشند.

کمال گرایی معمولا منجر به بحث و جدل، اختلاف، و آسیب به احساسات می‌شود. با این‌حال، می‌توان با بهبود ارتباطات، مدارا، و انتظارات واقع‌گرایانه با یک ایده آلیست به شادی زندگی کرد.

سام و سارا مانند بسیاری از زوج‌ها مکررا بحث‌هایی درباره امورخانه دارند. سارا اصرار دارد که آشپزخانه فورا و به‌خوبی بعد از هروعده غذا تمیز و مرتب باشد. سام و بچه‌های‌شان پیشنهاد کمک می‌دهند اما سارا تمیزکاری آنها را موردانتقاد قرار داده و ایراد می‌گیرد و آنها را “تنبل” و “شلخته” خطاب می‌کند. در پایان دوباره ظرف‌ها را می‌شوید و با صدای بلند تمام وقت شکایت می‌کند.

سام هم سرکوفت شده و خشمگین شده و دیگر کمک نمی‌کند. او فکر می‌کند سارا درمورد همه‌چیز وسواس دارد و دلش می‌خواهد بعد از شام روی کاناپه باهم بنشینند و آرامش داشته باشند. سارا هم بدون درک این موضوع، نه فقط از خودش انتظار کمال دارد بلکه از بچه‌ها و همسرش هم همین توقع را دارد. هر شب بین سارا و سام یا بحث و دعواست یا سکوت محض!

همچنین بخوانید: مقاله در مورد کمال گرایی

کمال‌گرایی نباید هرگز رابطه‌تان را تخریب کند.

توصیه‌هایی برای همسران که چگونه با یک کمال‌گرا زندگی کنند:

 1. کنجکاو باشید و واقعا بفهمید چه چیزی همسرتان را برانگیخته می‌کند. بفهمید چه رفتارهای خاصی موجب ایجاد حس همدردی و عاشقانه در او می‌شود.
 2. ارتباط برقرار کنید. همه ما می‌دانیم ارتباطات برای هر رابطه موفقی ضروری است. وقت بگذارید و به هر نقطه نظر او گوش دهید.
 3. به خودتان نگیرید. انتقاد او و سختگیری‌اش درمورد شخص شما نیست. بلکه بازتاب جدالش با ارزش‌های شخصی و اضطرابش است.
 4. به خودتان وفادار باشید و حدوحدود را شفاف کنید.
 5. احساسات‌تان را به اشتراک بگذارید، با او بگویید چه زمانی آزرده‌تان می‌کند.
 6. درمورد هر تغییری، اطلاعات و آگاهی زیادی به او بدهید. ایده آلیست‌ها عاشق ساختار و انظباط هستند، برنامه‌های تصادفی و ناگهانی می‌تواند برای‌شان ناخوشایند باشد.
 7. بازخوردتان را با متانت و به آرامی بیان کنید، کمال‌گراها نسبت به انتقاد بسیار حساسند و احتمالش زیاد است که به خود بگیرند.
 8. روی جنبه‌های منفی تمرکز نکنید. تحسینش کنید و دیدگاه قدرشناسانه را تشویق نمایید.
 9. صبور باشید.
 10. اجازه دهید بعضی عادات و خصلت‌هایش را داشته باشد. اگر به کسی لطمه‌ای نمی‌خورد، بگذارید لباس‌ها را همانطوری که فکر می‌کند درست است تا و مرتب کند.
 11. او را دعوت به خوشگذارنی کنید، اما اول اجازه دهید کارهایش را انجام دهد. به او درانجام امور کمک کنید تا از بودن با شما لذت ببرد و آرام باشد.
 12. بگذارید درمورد بعضی چیزها خطر کند و ببیند برای انجام کارها بیشتر از “یک راه درست” وجود دارد.
 13. درمورد استانداردهای امورخانه و شیوه پرورش بچه‌ها باهم مذاکره کنید. شاید توافق کردید که آشپزخانه را بعد از صرف غذا تمیز کنید اما حمام و دستشویی یکبار در هفته تمیز شود.
 14. بی‌قید و شرط دوستش داشته باشید.
 15. پیشرفت‌هایش در روند غلبه بر ایده آلیست بودنش را ببینید.

نظر خود را بیان کنید