چگونه عذرخواهی کنیم

عذرخواهی کردن چقدر برای شما سخت است؟ اگر درخصوص نحوه عذرخواهی کردن احساس ضعف میکنید پیشنهاد میکنیم در این مقاله با ما همراه شوید.

8 قانونی که برای عذر خواهی باید رعایت کنید:

اگر حوزه عذرخواهی را مطالعه کنید متوجه می شوید که خیلی ها در موقعیت های مختلف نمی توانند بابت اشتباهاتی که مرتکب شده اند عذرخواهی کنند. اما لازم نیست در این زمینه متخصص باشید تا بتوانید چنین مواردی را تشخیص دهید.

در این مقاله قصد داریم 8 مورد از اجزای تشکیل دهنده ضروری برای یک عذرخواهی درست را با هم مرور کنیم.

دفعه بعد اگر خواستید بابت اشتباهی که مرتکب شده اید عذرخواهی کنید این قوانین را در ذهنتان مرور کنید و راهنمایی هایی که ارائه می کنیم را به خاطر بیاورید.

یک عذرخواهی درست در برگیرنده کلمه” اما” نیست.

( متاسفم اما……). اگر از عبارت اما استفاده کنید به صورت خودکار ارزش و اعتبار عذرخواهی تان را زیر سوال می برید.  این واژه تقریبا به معنای انتقاد یا بهانه آوردن است.

یک عذرخواهی واقعی به شما کمک می کند تمرکزتان را بر روی فعالیت های خودتان نگه دارید و به پاسخ دیگران توجهی نکنید.

به عنوان مثال فرض کنید این جمله را می گویید: متاسفم که در مهمانی دیشب ناراحتت کردم. این یک عذرخواهی نیست. به جای گفتن چنین جملاتی بهتر است جمله زیر را امتحان کنید:

درباره چیزی که در مهمانی دیشب بهت گفتم معذرت می خواهم. کار من اصلا درست نبود.

در چنین شرایطی اشتباهی که کرده اید را به عهده می گیرید و بابت آن عذرخواهی می کنید.

در عذرخواهی واقعی هرگز افراطی دیده نمی شود.

در یک عذرخواهی واقعی تمرکز بر این است که بدون اغراق در دردها یا مشکلات خودتان، احساس فردی که به او اسیب رسانده اید را تایید کنید.

همچنین بخوانید: چگونه معذرت خواهی کنیم؟

یک عذرخواهی واقعی در برگیرنده عباراتی همچون تو شروع کردی نیست.

نباید در عذرخواهی تان فرد مقابل را مقصر بدانید و سرزنشش کنید. شاید شما تنها 14 درصد مقصر ماجرا باشید و فرد دیگر باعث ازارتان شده باشد. اما بهترین کار این است که بگویید: من به سهم خودم از تو عذرخواهی می کنم.

 یک عذرخواهی واقعی نیازمند فعالیت درست از طرف شماست.

اگر خواهرتان  گفت که دفعه قبل پول شامتان را پرداخت کرده است از او عذرخواهی کنید و به او بگویید دفعه بعد پول شام را خودتان حساب می کنید.

یک معذرت خواهی واقعی نیازمند این است که همه تلاش تان را بکنید تا از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید.

اگر تلاش نکنید جلوی رفتارهای قبلی تان را بگیرید، عذرخواهی هیچ ارزشی برای طرف مقابل نخواهد داشت. بهترین کار این است که تلاش کنید و از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.  اگر سخت تلاش نکنید تا مطمئن شوید این شرایط دیگر تکرار نمی شود بیان عذرخواهی طرف مقابل را قانع نمی کند.

یک عذرخواهی واقعی نباید فرد دیگر را به سکوت وادارد.

همچنین در یک عذرخواهی درست نباید به سرعت از مکالمه خارج شوید و خودتان را از موقعیت دور کنید.

یک عذرخواهی واقعی نباید احساس درونی شما را بهتر و حس و حال طرف مقابل را بدتر کند.

هیچ کس دوست ندارد در چنین موقعیتی گیر بیفتد. بهبود رابطه ممکن است بخشی از فرآیند اصلاح موقعیت موجود باشد اما اگر فرد مقابل نمی خواهد این موضوع را از طرف شما بشنود بهتر است را دیگری بیابید.

همچنین بخوانید: متن عذرخواهی

فردی که به درستی عذرخواهی می کند خیلی خوب می داند که گفتن متاسفم به تنهایی نمی تواند کافی باشد.

گاهی از اوقات اشتباهی که مرتکب می شوید اسیب بسیار حادی به طرف مقابل وارد می کند . در چنین شرایطی یک عذرخواهی ساده نمی تواند مشکل طرف مقابل را حل کند. این شما هستید که با گذشت زمان باید به فکر بازگرداندن اعتماد از دست رفته باشید.

اگر می خواهید یک عذرخواهی درست داشته باشید یا از عذرخواهی نادرست دیگران رنج برده اید بهترین کار این است که موارد بیان شده در این مقاله را همیشه آویزه گوشتان کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

  1. persian boy در

    سلام مطلب خیلی خوبی بود بازم از این مطالب بنویسین.
    مطالب در مورد آداب معاشرت
    ممنون

نظر خود را بیان کنید