چگونه عذرخواهی کنیم؟

عذرخواهی کردن را یاد بگیرید

چگونه عذرخواهی کنیم

عذرخواهی کردن چقدر برای شما سخت است؟ اگر درخصوص نحوه عذرخواهی کردن احساس ضعف میکنید پیشنهاد میکنیم در این مقاله با ما همراه شوید.


8 قانونی که برای عذر خواهی باید رعایت کنید:

اگر حوزه عذرخواهی را مطالعه کنید متوجه می شوید که خیلی ها در موقعیت های مختلف نمی توانند بابت اشتباهاتی که مرتکب شده اند عذرخواهی کنند. اما لازم نیست در این زمینه متخصص باشید تا بتوانید چنین مواردی را تشخیص دهید.

در این مقاله قصد داریم 8 مورد از اجزای تشکیل دهنده ضروری برای یک عذرخواهی درست را با هم مرور کنیم.

دفعه بعد اگر خواستید بابت اشتباهی که مرتکب شده اید عذرخواهی کنید این قوانین را در ذهنتان مرور کنید و راهنمایی هایی که ارائه می کنیم را به خاطر بیاورید.

1. یک عذرخواهی درست در برگیرنده کلمه “اما” نیست.

( متاسفم اما……). اگر از عبارت اما استفاده کنید به صورت خودکار ارزش و اعتبار عذرخواهی تان را زیر سوال می برید.  این واژه تقریبا به معنای انتقاد یا بهانه آوردن است.

2. یک عذرخواهی واقعی به شما کمک می کند تمرکزتان را بر روی فعالیت های خودتان نگه دارید و به پاسخ دیگران توجهی نکنید.

به عنوان مثال فرض کنید این جمله را می گویید: متاسفم که در مهمانی دیشب ناراحتت کردم. این یک عذرخواهی نیست. به جای گفتن چنین جملاتی بهتر است جمله زیر را امتحان کنید:

درباره چیزی که در مهمانی دیشب بهت گفتم معذرت می خواهم. کار من اصلا درست نبود.

در چنین شرایطی اشتباهی که کرده اید را به عهده می گیرید و بابت آن عذرخواهی می کنید.

4. در عذرخواهی واقعی هرگز افراطی دیده نمی شود.

در یک عذرخواهی واقعی تمرکز بر این است که بدون اغراق در دردها یا مشکلات خودتان، احساس فردی که به او اسیب رسانده اید را تایید کنید.

5. یک عذرخواهی واقعی در برگیرنده عباراتی همچون تو شروع کردی نیست.

نباید در عذرخواهی تان فرد مقابل را مقصر بدانید و سرزنشش کنید. شاید شما تنها 14 درصد مقصر ماجرا باشید و فرد دیگر باعث ازارتان شده باشد. اما بهترین کار این است که بگویید: من به سهم خودم از تو عذرخواهی می کنم.

6. یک عذرخواهی واقعی نیازمند فعالیت درست از طرف شماست.

اگر خواهرتان  گفت که دفعه قبل پول شامتان را پرداخت کرده است از او عذرخواهی کنید و به او بگویید دفعه بعد پول شام را خودتان حساب می کنید.

7. یک معذرت خواهی واقعی نیازمند این است که همه تلاش تان را بکنید تا از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید.

اگر تلاش نکنید جلوی رفتارهای قبلی تان را بگیرید، عذرخواهی هیچ ارزشی برای طرف مقابل نخواهد داشت. بهترین کار این است که تلاش کنید و از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.  اگر سخت تلاش نکنید تا مطمئن شوید این شرایط دیگر تکرار نمی شود بیان عذرخواهی طرف مقابل را قانع نمی کند.

8. یک عذرخواهی واقعی نباید فرد دیگر را به سکوت وادارد.

همچنین در یک عذرخواهی درست نباید به سرعت از مکالمه خارج شوید و خودتان را از موقعیت دور کنید.

یک عذرخواهی واقعی نباید احساس درونی شما را بهتر و حس و حال طرف مقابل را بدتر کند.

هیچ کس دوست ندارد در چنین موقعیتی گیر بیفتد. بهبود رابطه ممکن است بخشی از فرآیند اصلاح موقعیت موجود باشد اما اگر فرد مقابل نمی خواهد این موضوع را از طرف شما بشنود بهتر است را دیگری بیابید.


فردی که به درستی عذرخواهی می کند خیلی خوب می داند که گفتن متاسفم به تنهایی نمی تواند کافی باشد.

گاهی از اوقات اشتباهی که مرتکب می شوید اسیب بسیار حادی به طرف مقابل وارد می کند . در چنین شرایطی یک عذرخواهی ساده نمی تواند مشکل طرف مقابل را حل کند. این شما هستید که با گذشت زمان باید به فکر بازگرداندن اعتماد از دست رفته باشید.

اگر می خواهید یک عذرخواهی درست داشته باشید یا از عذرخواهی نادرست دیگران رنج برده اید بهترین کار این است که موارد بیان شده در این مقاله را همیشه آویزه گوشتان کنید.


معذرت خواهی موثر با 3 قدم ساده

عذرخواهی کردن apology

“متاسفم”. چندبار این جمله را می‌شنویم، اما بی‌تاثیربودنش را هم می‌بینیم، کمبود عذرخواهی “واقعی”، و پوچی کلی موجود در این پاسخ، مخصوصا وقتی که مربوط به موضوعی مکرر است در این پوزش‌ها حس می‌شود.

با تجربه‌ای که از کارکردن با پدرومادرها، نوجوانان و جوانان دارم، نکات زیر را توصیه می‌کنم که اساسی هستند، به ما دریادگیری و رشد کمک کرده و ارتباط را حفظ می‌نمایند.


  1. عذرخواهی کنید و مسئولیتش را بپذیرید

بله، لازم است که عذر بخواهیم و بگوییم که متاسفیم. مودبانه است، احترام‌برانگیز است و بیشتر احتمال دارد که راه آینده را باز نگه دارد. ” متاسفم ، کاری که کردم اشتباه/ نادرست بود/ کار درستی نبود، و می‌خواهم که مسئولیتش را تقبل کنم”؛ این یک نمونه از یک پوزش موثر و مسئولانه است.

  1. جبران و دلجویی کنید

ما با جبران کاری که کردیم و اشتباه بود، دلجویی می‌کنیم و مسئولیت کاری را که می‌توانیم برای جبران اشتباه انجام دهیم می‌پذیریم. برای نمونه،” من بابت جبران این‌که دیر به خانه برگشتم، سه روز آینده را یک‌ساعت زودتر به خانه خواهم آمد” یا ” بابت جبران این‌که لباس تو را بدون اجازه پوشیدم، لباسشویی هفته بعد را خودم انجام خواهم داد”. دلجویی کنید و این‌کار را با عمل کردن به حرف‌تان نشان دهید تا اشتباه‌تان را جبران کنید.

  1. برای آینده درس بگیرید

سومین بخش یک عذرخواهی موثر، گفتن این است که برای اجتناب از تکرار این اشتباه در آینده چکار خواهید کرد. اگر بی‌ادبی کردید حرف نکوهشگرانه‌ای زدید، سعی کنید مکث نمایید، و پیش از واکنش فکر کنید، یا پیش از آن‌که دهان‌تان را باز کنید، تعقل کنید.

اگر تاخیری داشتید، بگذارید طرف مقابل بداند چه کاری برای پیشگیری از دیرکردن در آینده می‌خواهید انجام دهید. نشان دهید می‌توانید و قادرید از اشتباهات‌تان درس بگیرید.


گاهی یک عذرخواهی ساده کافیست، اما بابت اشتباهات یا رنجاندن‌های مکرر، باید یک مرحله جلوتر رفته و نشان دهیم می‌دانیم کاری که کردیم برای آن فرد، چقدر نادرست یا ناراحت‌کننده بوده است، قدم اول را برای جبران برداریم، و قادر باشیم تغییراتی در آینده ایجاد کنیم تا دیگر آن اتفاق نیفتد، این یک شیوه برای ارزش‌گذاشتن برای کسی است که از او عذرخواهی می‌کنیم. همچنین وجهه بهتری پیدا خواهیم کرد، و نشان می‌دهد ما توانایی ایجاد تغییرات اولیه را داریم.

همچنین بخوانید: متن عذرخواهی

1 دیدگاه

  1. persian boy

    سلام مطلب خیلی خوبی بود بازم از این مطالب بنویسین.
    مطالب در مورد آداب معاشرت
    ممنون

نظر خود را بیان کنید