معدل خوب در دانشگاه

موفقیت شما در دانشگاه تنها بستگی به نمرات شما ندارد، بلکه یک هدف مهم دیگر برای شما باید معدل کل دانشگاه باشد. اما چگونه می‌توانید با معدل خوبی از دانشگاه خود فارغ‌التحصیل شوید؟ در یک انجمن اینترنتی به نام Quora، دانشجویان توصیه‌های مختلفی را در رابطه با نمره مطرح کرده‌اند و خبر خوب این است که ما چند تا از بهترین‌های آنها را در این مطلب جمع‌آوری کرده‌ایم:

سوال بپرسید، حتی اگر باعث شود مثل احمقها به نظر بیایید. مدتی طول کشید تا خود من غرور خودم را زیر پا بگذارم و حرفم را بزنم. چرا که ترجیح می‌دادم دانش بیشتری داشته باشیم تا اینکه آدم آگاهی به نظر بیایم. در نهایت بازنده اصلی کسانی هستند که اینکار را تحقیرآمیز می‌دانند – من در امتحان یک نمره عالی می‌گیرم و آنها نمی‌گیرند.”

قبل از خواب مطالب را مرور کنید. هر شب قبل از اینکه بخوابید، بین یک تا یک ساعت و نیم از وقت خود را صرف دوره کردن مطالبی کنید که قرار است در امتحانات آتی شما بیاید. تحقیقات نشان داده است که اگر درست قبل از خواب خود مطالعه کنید، اطلاعات بیشتری در حافظۀ شما حفظ خواهد شد.”

من حس میکردم باید درسی که در آن وضع بدی داشتم را حذف کنم. من همزمان مشغول تحصیل در دو رشتۀ مختلف بودم و وقتی که فشار درسی سنگین شد، از این هدف خود صرف‌نظر کردم. چرا که متوجه شدم که به این ترتیب نمی‌توانم در هیچ کدام از این دو رشته موفق باشم و حتی شاید این موضوع منجر به رد شدنم بشود.”

چگونه در دانشگاه معدل الف شویم

“”از بیدار ماندن در طول شب خودداری کنید. سعی کنید یک برنامه درسی خوب داشته باشید و تا جای ممکن از شب زنده داری دوری کنید. به دقت برنامۀ کلاسی و کاری خود را بررسی کنید و زمان‌های خالی را پیدا کید که در حین آنها می‌توانید به کارهای خود بپردازید.

شما می‌توانید همانقدر وقت بروی تکالیف و درس‌های خود بگذارید که بچه‌هایی می‌گذارند که بعد از نیمه‌شب هم بیدار می‌مانند. کافی است یک برنامۀ خوب داشته باشید. همچنین، خوب است که همیشه آماده پرداختن به درس‌ها و تکالیف خود باشید و در هر فرصتی اینکار را انجام دهید.”

اولویت بندی کنید. این بسیار مهم است که برای کارهای خود اولویت داشته باشید. چه چیزی از باقی کارها ضروری‌تر است؟ چه تکالیفی بیشتر نسبت نمره به سختی را دارند؟ آیا یک تکلیف هم سخت است و هم شامل مقدار زیادی از نمرۀ پایان ترم شما می‌شود؟ پس هر چه زودتر آن را شروع کنید. همچنین ببینید که چه چیزی را می‌توانید در همان لحظۀ آخر هم انجام دهید و چندان عجله‌ای برای آن نیست.”

“اصول ابتدایی را بداید. برای کلاس‌هایی مثل ریاضی و انگلیسی، باید مطمئن شوید که تمام اصول ابتدایی را می‌دانید و می‌توانید مفاهیم کلاس را با توجه به پیشینۀ قبلی خود به خوبی متوجه شوید. اگر اینطور نباشد، به زودی از کلاس خود عقب خواهید ماند و مجبورید وقت بسیار زیادی را برای جبران این موضوع بگذارید. ممکن است با خود فکر کنید که اصول ابتدایی چندان مهم نیستند، اما اگر شما آنها را بدانید دیگر با مسائل سخت‌تر چندان مشکل نخواهید داشت.”

در هر کلاس با کسی دوست شوید که از شما باهوشتر است (نه کسی که به اندازۀ شما باهوش است یا کمتر باهوش است). به این ترتیب می‌توانید مشکلات و سوالات خود را با آنها در میان بگذارید. آنها به شما توضیح خواهند داد که کجا اشتباه کرده‌اید و به این ترتیب مشکلات شما قبل از ریشه‌دار شدن حل خواهند شد.”

واحدها و اساتید خود را با دقت انتخاب کنید. شما باید بر اساس مهارت‌ها و علاقه‌های خود واحد بردارید. ترجیحاً در ابتدا کلاس‌هایی را انتخاب کنید که به آنها علاقه دارید و اساتیدی را برگزینید که مطمئناً می‌توانند یک درس را برای شما شیرین کنند.”

در هر ترم یک کلاس بردارید که مفرح باشد. ممکن است حتی این کلاس‌ها اختیار باشند. اما این می‌تواند یک نوع استراحت برای شما محسوب شود و کمک کند تا از ترم خود بیشتر لذت ببرید.”

آیا شما پیشنهاد دیگری برای کاربران ما دارید ؟ در قسمت نظرات آنرا مطرح کنید…


11 دیدگاه

 1. ش

  سلام
  من خودم معدلم الف است
  من با رعایت این نکته ها تونستم معدل بالایی بگیرم
  1شرکت در همه کلاس های درسی
  2صحبت نکردن سر کلاس با دیگران
  3نشستن در ردیف جلو
  4پرسیدن هر سوال از استاد البته نه اینکه هر سوالی را به سرعت پرسید اگه جوابی در همون لحظه براش پیدا نکردید سوال را بپرسید
  5نوشتن جزوه به صورت مرتب و دقیق
  6حتمااز جزوه خودتان استفاده کنید
  7فراهم کردن کتاب ها و دیگر منابعی که اساتید معرفی می کنند
  8هیچ وقت به استادتون بی احترامی نکنید
  9با استاد با احترام تمام و وقار صحبت کنید
  10طلب نمره از استاد نکنید و به خودتون و نمره تون هرچقدر هم کم افتخار کنید
  11در مراسم های خیلی مهم دانشگاه شرکت کنید
  12یک دوست صمیمی درس خوان داشته باشید
  13درس هر روز را همان روز بخوانید ولو اندک
  14از گوشی موبایل و ور رفتن به هرچیزی سر کلاس اجتناب کنید
  15تمرین یا فعالیتی را که استادمی خواهد را حتما انجام دهید
  15با حراست دانشگاه و آموزش و اینا دعوا نکنید

 2. یه دوست

  س.من خودم دو ترم سعی کردم الف بشم ولی استادا حقم رو خوردنو نمره خودم رو بهم ندادن.اگه بخوای هم نمیتونی

 3. roya

  عالی بود از این به بعد از وقتم بیشترین استفاده رو میکنم

 4. فاطمه *-*

  سلام مطالبتون بسیار عالی بود.
  ممنون

 5. مهری

  سلام نکاتتون خیلی جالب بود منم از این به بعد سعی میکنم همچین برنامه ای برای خودم اجرا کنم

 6. سنا

  مرسی عالی بود………..

 7. طاها

  با سلام وخسته نباشی نکات خیلی عالی بود.مرسی

 8. صبارونالدو

  بوحال بیییییییییییییید

 9. الی

  سلام
  خیلی خوب بود مرسی به من که خیلی چسبید…..

 10. شادی+

  like

 11. فاطمه

  سلام.ممنون بابت نکات مفیدتون.بنظرم پیش خوانی میتونه کمکمون کنه ک درس رو بهتر بفهمیم و همونجا هم متوجه اشکالاتمون بشیم و سوالات بهتری بپرسیم.

نظر خود را بیان کنید