چگونه استرس شغلی را کاهش دهیم؟

۹ روش ساده برای مقابله با استرس و فشار کاری

استرس کاری work-stress

طبق تحقیقات ، درصد آمریکایی هایی که در محل کار استرس دارند ، زیاد است و و این آمار هر روزه در حال افزایش است. طبق گزارش موسسه ملی ایمنی و سلامت شغلی ، تعداد آمریكایی هایی كه به شدت تحت فشار استرس کاری قرار دارند چیزی بین 29 تا 40 درصد است. متاسفانه، استرس کاری دارای پیامدهای سلامتی قابل ‌توجهی است، این پیامدها از موارد نسبتاً کم خطر مانند سرماخوردگی تا موارد جدی تر مانند بیماری های قلبی و سندرم متابولیک متغیر است.

از آنجا که استرس و فشار کاری بسیار رایج است ، یافتن شغلی که دارای فشار و استرس کمتری باشد برای بسیاری از افراد دشوار یا حتی غیرممکن است. یک راه حل واقع گرایانه تر، استفاده از استراتژی‌ های موثر برای کاهش استرس در محل کار است.

در این مطلب برخی از تکنیک‌ های مدیریت استرس در محل کار را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.


  1. روزتان را در جهت درست شروع کنید

بسیاری از افراد روزشان را اینگونه شروع می کنند: بچه ها را آماده مدرسه رفتن می کنند، با ترافیک اول صبح کلنجار می روند، نگران دیر رسیدن به محل کار هستند و سپس به جای خوردن مواد مغذی، یک قهوه می خورند، اگر توجه کنید می بینید حتی قبل از رفتن به محل کار این استرس در وجود تان رخنه کرده و فشار کاری فقط و فقط به این استرس می افزاید. این در حالی است که اگر روزتان را با تغذیه مناسب ، برنامه ریزی درست و نگرش مثبت شروع کنید ، ممکن است استرس محیط کار نیز به مراتب کمتر حس شود.

همچنین بخوانید: راه های کاهش سریع استرس

  1. در شرایط مورد نیاز واضح باشید

یکی از عللی که در نهایت موجب فرسودگی شغلی می شود، الزامات مبهم است. وقتی که ندانید دقیقا از شما چه کاری خواسته می شود و مسئولیت هایی که بر دوش دارید برایتان نامشخص باشد، جای تعجب نیست که استرس به وجودتان راه یابد. اگر این شرایط ادامه دار است و واقعا به یکی از دلایل فشار و استرس کاری تان تبدیل شده، حتما وقت آن رسیده که با مدیرتان صحبت کرده و او را از این شرایط آگاه کنید و از او بخواهید با اتخاذ استراتژی های درست، این ابهامات را برطرف کند. مطمئنا این کار باری از استرس هایی که روزانه به دوش می کشید را برمی دارد.


  1. از درگیری ها دوری کنید

از آنجا که درگیری های بین فردی به سلامتی جسمی و عاطفی شما آسیب می رساند ، و از آنجا که گریز از درگیری و تعارض بین همکاران بسیار دشوار است ، ایده خوبی است که تا حد امکان از درگیری در محل کار خودداری کنید. حتما می پرسید چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ به عنوان مثال هیچوقت نظرات شخصی تان را در مورد مذهب و یا سیاست در محل کار عنوان نکنید. حتی در صورتی که در محل کار یک درگیری پیش آمد، نحوه درست برخورد کردن با این شرایط را یاد بگیرید و در این ظرایط رفتار درست را از خودتان نشان دهید.


  1. سازمان یافته باشید

حتی اگر به طور طبیعی فردی بی نظم هستید ، برنامه ریزی برای سازماندهی بهتر می تواند استرس شما را در محل کار کاهش دهد. سازماندهی شدن با زمان به این معنی است به گونه ای برنامه هایتان را برنامه ریزی کنید که صبح با عجله به دنبال کارها نباشید و در حین انجام کارهای صبح گاهی استرس دیر رسیدن به محل کار را نداشته باشید. وقتی که زمان تان را سازماندهی کنید سر وقت به همه کارهایتان خواهید رسید و استرس دورنتان کاهش خواهد یافت.

همچنین بخوانید: کاهش فوری استرس

  1. راحت باشید

یکی دیگر از عوامل استرس زا در محل کار ، ناراحتی جسمی است. ممکن است وقتی چند دقیقه را در یک صندلی که در آن راحت نیستید سپری می کنید، متوجه استرس نباشید. اما اگر زمانی که در حال کار بر روی ان صندلی هستید، را به طور واقعی زندگی کنید، می توانید به استرس وجودتان پی ببرید. حتی ممکن است سر و صداهای اطراف نیز عامل حواس پرتی شما در حین کار باشند و سپس استرس را به شما منتقل کنند. داشتن فضای کار آرام، راحت و آرام بخش می تواند به شما احساس راحتی جسمی بدهد و استرس را از شما دور کند.


  1. انجام چند کار به طور همزمان را فراموش کنید

درست است که مولتی تسکینگ بودن یا انجام چند کار به طور همزمان روش ایده آل برای استفاده درست از زمان و انجام کارهای بیشتر در طول روز باشد، اما اگر دقت کنید، زمانی که در حال صحبت با تلفن هستید و همزمان در حال انجام محاسبات هستید، سرعت و دقت را فدای انجام همزمان این دو کار می کنید.

چگونه استرس شغلی را کاهش دهیم


  1. در هنگام ناهار پیاده روی کنید

بسیاری از مردم استرس و خستگی جسمی خود را به سبک زندگی بی ‌تحرک شان نسبت می دهند. یک راه که می ‌توانید با آن مقابله کنید و استرس خود را در زمان مشابه مدیریت کنید، این است که در طول استراحت ناهار ورزش کنید و به این طریق ورزشی هر چند کوتاه در طول روز داشته باشید. این می‌ تواند به شما کمک کند تا روحیه تان را بهبود بخشید و استرس را بهتر کنترل کنید.


  1. کمال گرایی را در حالت کنترل قرار دهید

داشتن یک دستاورد بالا می تواند به شما کمک کند احساس خوبی در مورد خود داشته باشید و در محل کار عالی عمل کنید. از طرف دیگر کمال گرا بودن ، می تواند شما و اطرافیان را کمی به زحمت بیاندازد. به خصوص در کارهای شلوغ و پر سرعت ، شاید نتوانید همه کارها را به طور کامل انجام دهید. اما تلاش برای انجام کارها با تلاش زیاد و سپس تحسین این تلاش ، یک استراتژی خوب است. زین پس نتایج شما واقعاً بهتر خواهد شد و استرس کاری تان تا حدودی کاهش خواهد یافت.


  1. در هنگام برگشتن به خانه موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی فواید زیادی را به همراه دارد و می تواند روشی مؤثر برای کاهش استرس پس از یک روز کاری شلوغ ارائه دهد. مبارزه با استرس یک روز سخت و طولانی در محل کار، با موسیقی مورد علاقه شما در مسیر برگشت از محل کار به خانه می ‌تواند باعث شود استرس کمتری داشته باشید و برای تعامل با عزیزانتان آمادگی بیشتری داشته باشید.


نظر خود را بیان کنید