استراتژی خروج از بازار چیست؟

استراتژی خروج چیه و چرا باید راجع بهش بدونید

استراتژی خروج چیه

فکر به تغییر و یا خروج از کسب و کار برای هرکسی ممکن است پیش آید، اگر از قبل برای این موضوع آماده شوید میتوانید به بهترین شکل آنرا انجام دهید.

هر کسی در طول زندگیش با توجه به شخصیتش یه استراتژی خروج پیدا میکنه. مثلا وقتی توی یه دورهمی خانوادگی گیر افتادید و مجبورید با کسی که ازش خوشتون نمیاد صحبت کنید؛ تو چنین شرایطی حتما یه روش و استراتژی خاص خودتون رو دارید که مکالمه رو خیلی مودبانه و نامحسوس از سر باز کنید!

ولی در خصوص موضوعات کاری و مشاغل، به عنوان یه سرمایه گذار یا در کل یک فرد شاغل، تا حالا به این فکر کردید که استراتژی خروج برای کسب و کار شما چه معنی می تونه داشته باشه و چجوری پیاده سازی میشه؟ اصلا چرا باید در خصوص کار یه استراتژی خروج داشته باشید؟ انواع مختلف استراتژی های خروج توی این زمینه چی هستن؟

بعد از مطالعه این مطلب میتونید تصمیم بگیرید که آیا استراتژی خروج برای شما مناسبه یا نه و این که چطور میتونید ازش به طور مناسب استفاده کنید.


استراتژی خروج دقیقا چیه؟

چه صاحب شرکت باشید و چه سرمایه گذار، این که آینده نگر باشید برای کسب و کارتون حیاتیه. در خصوص زمینه های کاری و تجاری، استراتژی خروج به معنی اینه که شما در موقعیت های مختلفی که براتون پیش میاد، رویکردی رو پیش بگیرید که با ترک کردن یه معامله یا موقعیت، ضرر رو به حداقل و یا سود رو به حداکثر برسونید.

مثلا این برای عده ای میتونه شامل برنامه ریزی برای فروش سهم به سرمایه گذارها باشه. مدیران شرکت های تجاری میتونن با طراحی یه استراتژی خروج مناسب، مقدار قابل توجهی سود کسب کنن.


پس چرا شما باید یک استراتژی خروج داشته باشید؟

 • خروج از معاملات به صورت برنامه ریزی شده خیلی مطلوب تر از موارد پیش بینی نشده ست
 • می تونید بدون اضطراب در مورد تجارت و سرمایه گذاری تون، اگه مشکلی توی حیطه سلامتی براتون پیش اومد، باهاش کنار بیاید.
 • با نوسانات بازار راحت تر میتونید سازگاری بشید.
 • آمادگی برای پیشنهادهای غیرمنتظره رو دارید.
 • اگه وارد یه کار تجاری پرسود تر بشید راحت تر میتونید معاملات دیگه تون رو بدون متحمل شدن ضرر و یا حداقل ضرر ممکن، فسخ و ترک کنید.
 • اگه توی شرایطی قرار گرفتید که باید سریع جمع آوری پول کنید، استراتژی خروج می تونه به شما کمک کنه.
 • اگه مشکلی شخصی پیش بیاد که نیاز داشته باشید از وقت کاری تون بزنید و بهش بپردازید، استراتژی خروج باعث میشه برای چنین شرایطی آمادگی داشته باشید.

انواع استراتژی های خروج

انواع مختلفی از استراتژی های خروج وجود داره که سرمایه گذاران و کارآفرینان موفق ازشون استفاده می کنن که اینجا برای شما بهشون می پردازیم:

 1. مدیریت شرکت با محوریت شخصی (Lifestyle Company Exit)

یکی از استراتژی های خروج، اولویت بندی بودجه و سود بر اساس نفع شخصی، بدون درنظر گرفتن برنامه مشخص برای آینده شرکته.

با حداقل نگه داشتن گستره شرکت، شما می تونید حداکثر سود خروجی از شرکت رو صرف منافع شخصی کنید و یا اون رو پس انداز کنید، بدون این که درآمد شرکت صرف بزرگتر کردن شرکت شما بشه.

این روش بیشتر برای تجارت های کوچیک و محلی جوابگوئه و به شما این امکان رو میده که با حداکثر سود، هر وقت حس کردید که شرکت دیگه سودآور نیست، اون کسب و کار رو بدون ضرر کنار بذارید. به خاطر داشته باشید که این گزینه وقتی جواب میده که تجارت شما توی گستره فعلی ش، درآمد قابل قبولی داشته باشه و شرکای شما هم باهاتون توی این زمینه هم نظر باشن.

 1. محوریت ارثی

این روش بر مبنای نگه داشتن و دست به دست شدن تجارت توی خانواده ست. شما می تونید برنامه ریزی کنید که کی و چطور تجارت شما به یکی از اعضای خانواده مثل فرزند و یا خواهر و برادر شما برسه که باعث میشه اجرای استراتژی خروج شما یکپارچه، منظم و به نفع هر دو طرف معادله باشه.

 1. ادغام مالکیت

روش ادغام مالکیت یکی از محبوب ترین استراتژی های خروج توی بازار امروزه. خصوصا برای تجارت های نوپا، که صاحبانشون تجارت رو با امید این گسترش میدن که در آینده یه شرکت بزرگتر و گسترده تر، سهم اون ها رو از شرکت خریداری کنه و توی این پروسه هر دو طرف سود می کنن.

اگه این استراتژی مورد توجه شماست باید این روز در نظر داشته باشید که طی این پروسه، شخصی که باهاش مالکیت شرکت رو تقسیم می کنید واقعا به این تجارت اهمیت بده و به پیشرفتش کمک کنه.

 1. خرید سهم با محوریت مهارت خدمه ی شرکت

این روش به این صورته که یه شرکت، سهام شرکت دیگه ای رو به خاطر مهارت بالا، دانش و تجربه کارکنان شرکت خریداری میکنه. این استراتژی خصوصا برای کارکنان خیلی مفید می تونه باشه. اگه با محوریت این نکته سهام شرکت رو بفروشید، می تونید مطمئن باشید که در طولانی مدت از کارکنان شما مراقبت میشه.

 1. مدیریت و انتقال کارکنان

این روش وقتی صورت میگیره که افراد کارکشته ی شرکت شما که مدت زیادی توی این تجارت بودن و به اصطلاح چم و خم کار رو بلدن، به مرور زمان نقش های کلیدی توی ساختار شرکت پیدا کنن و به حفظ و قوی نگه داشتن شرکت شما بعد از رفتنتون کمک کنن. این باعث میشه که شما با خیال راحت تری بتونید تجارت خودتون رو عوض کنید.

 1. فروش سهمتون به عوامل داخلی شرکت

این یه روش امن و راحت برای شماست که طی اون، شما سهمتون رو به طوری می فروشید که تجارت شرکت روال عادی خودش رو ادامه بده. این یه استراتژی خروج مرسوم و شایع هست که به شما این فرصت رو میده که بدون آسیب زدن به شرکت، سهم خودتون رو به یکی از شرکای فعلی شرکت بفروشید و برای خروجتون، نیازی به اعمال تغییرات اساسی توی شرکت نباشه.

 1. عرضه اولیه (IPO)

IPO روشیه که توی اون شما بخش هایی از سهام شرکت خصوصی خودتون رو به صورت عمومی به مردم می فروشید. میشه گفت که این روش یکی از پردرآمد ترین استراتژی های خروجه، البته اگه به روش درست انجام بشه.

این روش میتونه توی یه مدت زمان کوتاه برای شما پول نقد زیادی به ارمغان بیاره، در عین حال عواقبی هم همراه خودش داره. حین اجرای این روش باید حواستون باشه که متحمل هزینه های عمومی شدن شرکت نشید. مطمئن بشید که شرایط تجارت شما از انتظارات عموم فراتر باشه. حتی اگه تجارتتون خوب پیش بره، ممکنه خود صنعت مورد توجه مردم قرار نگیره.

 1. انحلال

انحلال استراتژی خروجیه که در طی اون شما کسب و کارتون رو کاملا تعطیل می کنید و همه چیز رو با قیمتی کمتر از قیمت اصلی به فروش میذارید. این روش برای وقتی توصیه میشه که کاملا یه تجارت خاص رو بخواید کنار بذارید. اگه این مسیر رو انتخاب کردید در نظر داشته باشید که در صورت وجود بدهی و تموم کردن شراکت با شرکاتون، باید حتما پول نقد پرداخت کنید.


زمان بندی برای خروج: چگونه برای یه کسب و کار کوچیک ارزش قائل باشیم

زمان دقیق برای پیاده سازی استراتژی شما اساسا وجود نداره. وقتی به چرخه زندگی تجارت های مختلف نگاه می کنیم، چهار مرحله مشخص به چشم میخوره:

 1. شروع
 2. رشد
 3. بلوغ
 4. تجدید یا نزول

چرخه ای که تجارت شما توی اون قرار میگیره روی این که قابل فروش باشه یا نه تاثیر مستقیم میذاره و می تونه تعیین کننده باشه که چه زمانی استراتژی خروجتون رو پیاده کنید.

مشاغل نوپا ولی پردرآمد، خلاف اون چیزی که به نظر میرسه، برای فروش معمولا به زمان بیشتری برای رشد نیاز دارن. تغییرات فصلی بازار، روند کلی صنعت و در نظر گرفتن صلاح شرکت هم می تونن تاثیر زیادی توی زمان دقیق استراتژی خروج شما داشته باشن. شما برای پیاده سازی استراتژی خروجتون نیازی به پردرآمد بودن، ورشکسته بودن و یا شکست خورده بودن ندارید. فقط نیازه که خودتون رو آماده کنید.


انحلال مشارکت و سنجش ROI

موقع انحلال مشارکت، توافقنامه تون رو حتما بررسی کنید و مطمئن بشید که همه در خصوص تقسیم سهم، تسویه حساب ها و بدهی ها مطلع و هم نظر هستن. بهتره که برای داشتن اسناد درست و قابل اعتماد قوانین استانی و منطقه ای رو هم به دقت مطالعه کنید.

وقتی زمان تعطیل کردن یه تجارت میرسه، مطمئن بشید که سود بازگشتی سرمایه تون به حداکثر رسیده. در شروع کار باید تا حدی که ممکنه از نظر نقدی مقرون به صرفه باشید که آخر کار بازخورد بهتری بگیرید. یکی دیگه از روش هایی که کمتر مرسومه اینه که یه شروع پررونق موقع شکل گرفتن حباب توی بازار داشته باشید که توی موقعیت های خاص درآمد بالا کسب کنید.

یکی از لازمه های صاحب تجارت بودن، توانایی آینده بینی و برنامه ریزی برای اونه. چه توی زمینه کاهش ضرر، افزایش سود، ایده های نو برای شرکت و عمل به اون ها در دوران اوج شرکت باشه.

داشتن یه نقشه مشخص طبیعتا هیچ ضرری نداره و زمانی که بهش نیازی بشه میتونه کمک قابل توجهی به شما و تجارتتون بکنه. موفقیت به معنای برنامه ریزی و آماده بودن برای تمام احتمالات ممکن و پیش روئه. خصوصا وقتی که بحث آینده شرکت شما وسط باشه.

نظر خود را بیان کنید