خواص اکالیپتوس برای ریه

خواص اکالیپتوس

اکالیپتوس گیاهی استرالیایی است. این گیاه گونه های متفاوتی دارد. برگ گیاه اکالیپتوس حاوی آنتی اکسیدان و ترکیبات فلاوونوئیدها و تانن‌ها است این مواد سبب کاهش التهابات پوستی می شود. اکالیپتوس خواص بسیار زیادی دارد مانند: کاهش قندخون،درمان عفونت های تنفسی،درمان مشکلات ناشی از سرماخوردگی، کاهش نفخ،تسکین سردرد های ناشی از سینوزیت و تسکین مشکلات ریه همچنین گیاه اکالیپتوس تاثیرات بسزایی در سلامت پوست و مو دارد. در ادامه به برخی از خواص اکالیپتوس اشاره خواهیم کرد.

خواص اکالیپتوس برای ریه

اکالیپتوس یک گیاه دارویی است که توانایی مقابله باویروس ها و قارچ ها را دارد. بنابراین می توان از این گیاه در درمان بسیاری از بیماری های ویروسی و قارچی استفاده کرد. عفونت های ریه از دسته مشکلات و بیماری هایی هستند که از طریق گیاه اکالیپتوس می توان آن را درمان کرد. بخور گیاه اکالیپتوس می تواند سبب تسکین تنفس و ازبین رفتن گرفتگی عضلات سیستم تنفسی شود. همچنین از خواص اکالیپتوس می توان به خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی و خلط آوری برای ریه اشاره کرد.

خواص اکالیپتوس برای پوست

جوش و آکنه پوست به دلیل جمع شدن آلودگی و باکتری زیر پوست از طریق منافد باز پوست ایجاد می شود. در حقیقت باکتری هایی که در زیر پوست جمع شده اند به شکل التهابات قرمز پوستی که به آن جوش و آکنه می گویند ظاهر می شوند. همانگونه که در فوق اشاره کرده ایم گیاه اکالیپتوس خاصیت ضد عفونی و خاصیت ضد التهابی دارد. برای ازبین بردن آکنه های صورت از طریق اکالیپتوس 5 قطره ای آن را با مقداری روغن نارگیل و روغن بادام مخلوط کنید و به صورت موضعی بر روی آکنه ها ماساژ دهید. پس از گذشت چند دقیقه صورت خود را با آب ولرم شست و شو دهید. بدین ترتیب اکالیپتوس سبب پاکسازی پوست و کاهش التهاب پوست خواهد شد. همچنین اکالیپتوس می تواند در درمان زگیل و راش های پوستی کمک کند. برای استفاده از آن 5 قطره از  روغن اکالیپتوس را درون وان آب ولرم بریزد و برای مدت 5 دقیقه درون این وان بنشید و این کار را تکرار کنید تا به طور کامل بتوانید مشکلات پوستی خود را درمان کنید.

همچنین بخوانید: درمان گرفتگی بینی با ماساژ، سیر و پیاز، روغن بنفشه و ویکس

خواص اکالیپتوس برای پوست

خواص اکالیپتوس برای مو

مهمترین خاصیت روغن اکالیپتوس برای موی سر به دلیل خاصیت دفع حشراتی که دارد این است که می تواند شپش سر را درمان کند.همچنین خاصیت ضد باکتریایی روغن اکالیپتوس سبب ازبین رفتن شوره سر می شود. از روغن اکالیپتوس می توان برای تقویت موها نیز استفاده کرد به این صورت که مقداری از روغن اکالیپتوس را روی پوست سر ریخته و آن را ماساژ دهید این کار سبب تقویت فولیکول های پوست سر می شود و در نهایت سبب تقویت و رشد سریع موها می شود. خاصیت خنک کنندگی روغن اکالیپتوس می تواند سبب گردش خون بهتر در پوست سر شود و در نتیجه می تواند رشد مو ها را تقویت کند.

خواص اکالیپتوس برای سینوزیت

اکالیپتوس خاصیت ضد عفونی دارد. سینوزیت یک بیماری عفونی است که سبب گرفتگی بینی و تجمع مخاط در بینی می شود. سینوزیت می تواند تنفس افراد را مختل کند و همچنین سبب سردرد های مکرر و شدید می شود. یکی از خواص اکالیپتوس درمان سینوزیت است. افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند می توانند از بخور اکالیپتوس استفاده کنند.بخور اکالیپتوس می تواند مجاری تنفسی را ضد عفونی کند و التهاب غشاء مخاطی را کاهش دهد. همچنین بخور اکالیپتوس می تواند سردرد های ناشی از عفونی شدن سینوس ها را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: خواص کاکوتی برای سرماخوردگی، عفونت رحم و ریه، پوست و لاغری

خواص اکالیپتوس برای سینوزیت

طرز استفاده از بخور اکالیپتوس

پیش از آنکه به توضیح نحوه استفاده از بخور اکالیپتوس بپردازیم ابتدا باید به مزایا و خواص بخور اکالیپتوس اشاره کنیم. خواص بخور اکالیپتوس شامل:

  • درمان بیماری های عفونی و برونشیت
  • مطبوع کردن هوای محیط
  • کاهش التهاب غشاء مخاطی و ضدعفونی مجاری تنفسی
  • درمان عفونت های ریه،گلو و سینوزیت
  • بهبودی تنفس و ضدباکتری

برای استفاده از بخور اکالیپتوس ابتدا 5 تا 10 قطره از آن را با دو لیوان آب جوش مخلوط کنید و پس ازآن حوله روی سر خود بکشید و بخور را استنشاق کنید. توجه داشته باشید که روغن اکالیپتوس فقط از طریق استنشاق مصرف می شود و خوراکی نیست.چناچه از برگ های اکالیپتوس استفاده می کنید ابتدا برگ ها را بشویید و پس از آن، آن هارا داخل آب جوش قرار دهید و استنشاق کنید.

در صورتی که تمایل دارید هوای محیط را ضدعفونی و ضد باکتریایی کنید چند قطره از روغن اکالیپتوس را داخل دستگاه بخور تا در هوای محیط بخش شود و ضمن ضد عفونی کردن مجاری تنفسی را نیز بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: خواص و کاربرد ویکس برای سرماخوردگی و سرفه

طرز استفاده از بخور اکالیپتوس

خواص اکالیپتوس برای کرونا

با اینکه خواص اکالیپتوس مرتبط با ضد عفونی سازی و ضد ویروس است و می تواند عفونت های ریه و سینوزیت را پاکسازی کند،اما تا کنون شواهد و مدارک مفیدی مبنی بر آنکه اکالیپتوس می تواند بیماری کرونا را درمان کند موجود نیست. بنابراین نمی توان بدون دستور پزشک در زمان ابتلا به کرونا از بخور اکالیپتوس و یا هر گیاه دیگری استفاده کرد. زیرا کرونا ویروس بیماری است که همه ابعاد آن به طور کامل شناسایی نشده است. بنابراین درصورت تمایل برای استفاده از بخور اکالیپتوس حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

خواص اکالیپتوس در طب سنتی

از خواص گیاه اکالیپتوس در طب سنتی استفاده می شود. از آنجایی که اکالیپتوس خاصیت ضد التهابی دارد می توان از آن در درمان سرخک استفاده کرد. به طوری که روزانه 2 بار روغن اکالیپتوس را روی پوست خود ماساژ دهید تا سرخک زودتر بهبود یابد. همچنین اکالیپتوس خواص دیگری در طب سنتی دارد که شامل:

  • استفاده از اکالیپتوس به عنوان دهانشویه میتواند سبب ضدعفونی کردن دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها شود.
  • اسپری کردن روغن اکالیپتوس مخلوط شده با آب می تواند از بروز آلرژی فصلی و حساسیت جلوگیری کند.
  • استفاده موضعی از روغن اکالیپتوس بر ناحیه درد سبب کاهش درد می شود.
  • اکالیپتوس سبب درمان دردگوش می شود زیرا خاصیت ضدعفونی کننده دارد.
  • ماساژ قفسه سینه با روغن اکالیپتوس سبب گردش خون و باز شدن مجاری تنفسی می شود بنابراین میتوان از آن در درمان آسم استفاده کرد.

نظر خود را بیان کنید