طرز تهیه پودر لبو

پودر لبو یکی از ادویه های اصیل ایرانی است که می توانید آن را به جای رنگ های خوراکی مصنوعی استفاده کنید که هم سالم تر بوده و هم می توانید از آن برای تزیین داخل کیک و شیرینی هایی مانند ردولولت و یا برای تزیین انواع غذا ها و دسر ها استفاده و حتی برای رنگ دادن داخل چایی یا بورانی ماست و لبو نیز استفاده کنید. این ادویه علاوه بر عطر و رنگ و طعمی که به غذا و کیک و شیرینی ها می بخشد دارای فواید زیادی هم بوده و شما می توانید پودر لبو را هم در درون فر و هم برای کسانی که دسترسی به فر نداشته بدون فر نیز تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه پودر لبو خوش رنگ و قرمز خانگی را با فر و بدون فر به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه پودر لبو

  • چغندر به مقدار دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس و خوشمزه به روشی آسان

طرز تهیه پودر لبو قرمز خانگی با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی چغندر ها

ابتدا چغندر ها را به خوبی با آب سرد بشویید و مدتی کنار بگذارید تا آب اضافی آن ها خشک شود سپس پوست تمامی چغندر ها را گرفته و سر و ته لبو ها را با چاقو برش دهید و دور بریزید.

مرحله دوم: برش دادن لبو ها

سپس لبو های پوست گرفته شده را به صورت حلقه ای با ضخامتی نازک و چیپسی و یکدست برش دهید. دقت داشته باشید برای اینکه لبو ها بهتر و زودترین زمان ممکن خشک شوند بهتر است که حتماً برش هایی که می زنید نازک باشند.

مرحله سوم: خشک کردن لبو بدون فر

برای خشک کردن لبو بدون فر ابتدا نیاز به یک سینی فلزی داشته و بعد برش های چیپسی لبو را در کنار هم روی سینی قرار دهید و سینی فلزی را روی شوفاژ و یا بخاری بگذارید و یک هفته به برش ها فرصت دهید تا به خوبی خشک شوند. دقت داشته باشید که برای اینکه لبو ها به خوبی خشک شوند نیاز است که اول از همه برش ها را روی یکدیگر نچینید و در کنار هم آن ها را قرار دهید و دوم هم در طول مدتی که لبو ها را روی بخاری و یا شوفاژ قرار می دهید آن ها را زیر و رو کنید تا به طور کلی خشک شوند.

مرحله چهارم: خشک کردن لبو ها درون مایکروفر و یا سولاردم

برای این کار ابتدا لازم است که برش ها را داخل سینی مایکروفر و یا سولاردم قرار دهید و بعد دکمه ی کانوکشن را بزنید و دما را روی 110 درجه تنظیم کنید و به آن ها 25 دقیقه زمان دهید و بعد حرارت را خاموش کنید اما درب مایکروفر و سولاردم را باز نکنید و 30 دقیقه اجازه دهید تا لبو ها درون مایکروفر و یا سولاردم خاموش باقی بمانند سپس برش ها را خارج کنید و 5 دقیقه لبو ها را در دمای محیط قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

مرحله پنجم: خشک کردن لبو ها درون فر

برای خشک کردن لبو ها داخل فر پس از چیدن برش های لبو درون سینی فر ابتدا آن را روی کمترین دمای ممکن خود تنظیم کنید و آن را مدتی با درب بسته روشن بگذارید تا به خوبی داخل آن مقداری گرم شود سپس سینی را به مدت نیم ساعت داخل فر قرار دهید تا به خوبی تمامی لبو ها خشک شوند و بعد آن ها از فر خارج کنید.

مرحله ششم: پودر کردن لبو های خشک شده

پس از آنکه لبو ها به طور کامل و یکدست همگی خشک شدند آن ها را درون مخلوط کن و یا دستگاه آسیاب بریزید و آنقدر آن ها را با دور تند با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید تا به طور کامل پودر شوند سپس آن را الک کنید تا به شکل یکدست و پودری شوند و پودر لبوی شما آماده شود و سپس آن را داخل ظرف مناسب و تمیز و درب داری برای نگهداری بریزید و داخل یخچال قرار دهید. این پودر لبو تا یکسال داخل یخچال مانگاری دارد. پودر لبوی شما آماده استفاده است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ چغندر قرمز ساده و خوشمزه با سیب زمینی و هویج

طرز تهیه پودر لبو


نکات کلیدی در تهیه پودر لبو خوش رنگ برای تزیین غذا

  1. دقت داشته باشید برای اینکه چغندر به دست بسیار رنگ می دهد بهتر است که در هنگام پوست گرفتن و برش دادن لبو ها دستکش دست کنید تا دست شما رنگ نگیرند.
  2. برای این گفته می شود که از سینی فلزی استفاده کنید تا گرما را به خوبی به برش های لبو انتقال دهد.
  3. در طول مدتی که لبو ها داخل مایکروفر و یا سولاردم و یا فر قرار دارند به طور مداوم آن ها را چک کنید.
  4. به طور کلی برای بهتر خشک شدن لبو ها درون فر و یا مایکروفر و سولاردم و شوفاژ و بخاری اصلا، نباید برش ها را روی یکدیگر بچینید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی کلم قرمز سریع و آسان با سرکه سفید به سبک رستورانی

♨ نکات مهم «طرز تهیه پودر لبو خوشرنگ و قرمز خانگی با فر و بدون فر برای تزیین غذا»

دقت داشته باشید برای اینکه چغندر به دست بسیار رنگ می دهد بهتر است که در هنگام پوست گرفتن و برش دادن لبو ها دستکش دست کنید تا دست شما رنگ نگیرند.


نظر خود را بیان کنید