طرز تهیه لواشک آلو ترش و شیرین

لواشک آلو از جمله تنقلات ترش و خوشمزه ای است که بدون شک همه دوستدار آن هستند مخصوصا که اگر به صورت خانگی درست شده باشد. از آلو به صورت تازه، خشک، پخته شده، داخل آش و خورشت و درست کردن لواشک می توانید استفاده کنید. لواشک برعکس تصوری که داریم کالری و نمک بالایی دارد. حتما این مورد را برای کودکان در نظر بگیرید و مصرف زیاد آن برای کودکان توصیه نمی شود. کالری یک کف دست لواشک برابر یک واحد میوه است و اگر رژیم دارید و هوس کردید می توانید جایگزین کنید تا چاق نشوید. چون لواشک از عصاره انواع میوه ها تهیه می شود، خواصش متفاوت است. مثلا لواشک آلو برای درمان یبوست و لواشک سیب برای درمان اسهال خوب می باشند. لواشک اخته زغال هم در درمان عفونت ها به خصوص عفونت های ادراری مفید است ولی مصرف خود میوه به انواع لواشک ارجحیت دارد. امروز در آلامتو طرز تهیه لواشک آلو ترش و شیرین خانگی و خوشمزه را مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه لواشک آلو ترش

  • آلو 2 کیلو
  • نمک 2 قاشق چای خوری
  • شکر برای هر یک کیلو میوه ترش 2 قاشق غذا خوری
  • آب جوش 1 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده خانگی عالی با آفتاب و بدون فر

طرز تهیه لواشک آلو خانگی مرحله به مرحله

مرحله اول: شستن و تکه کردن آلو

در ابتدا آلوها را به خوبی با آب سرد بشویید و چمبه آن ها را بگیرید. داخل آبکش بریزید و اجازه دهید خشک شوند. سپس آلوها را از وسط نصف کنید و هسته آن ها را در بیاورید و دور بریزید.

مرحله دوم: پخت آلوها

قابلمه ای آماده کنید و آلوهای خرد شده را به همراه 1 لیوان آب جوش داخل آن بریزید و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. نمک را (البته اگر دوست دارید لواشک شما طعم ملس به خود بگیرد) به همراه شکر به آلوها اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید، حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا میوه ها به خوبی نرم شوند. کف روی مواد را مدام بگیرید و اجازه ندهید کفی باقی بماند تا رنگ مواد شفاف شود. مواد را زود به زود هم بزنید تا ته نگیرد و نسوزد.

مرحله سوم: رد کردن از صافی

پس از پخت آلوها و غلیظ شدن مایع آن، حرارت زیر قابلمه را خاموش کنید و اجازه دهید تا خنک شود. اگر گوشتکوب برقی داشتید که با آن مواد را به صورت پوره در بیاورید در غیر این صورت قابلمه دیگری را آماده کنید و صافی یا آبکش را روی قابلمه بگذارید. از آلوهای پخته شده داخل سبد بریزید و از صافی رد کنید تا پوست آلوها کاملا از گوشت آن ها جدا شوند. اگر مواد غلیظ نبود می توانید دوباره روی حرارت قرار دهید تا غلیظ تر شود.

مرحله چهارم: ریختن مواد در سینی و درست کردن لواشک آلو

داخل سینی هایی که در نظر گرفته اید کیسه پلاستیک بیندازد یا کف سینی را کمی چرب کنید. از مواد، داخل سینی بریزید و به صورت یکنواخت پخش کنید. ضخامت لواشک را می توانید بسته به سلیقه خود انتخاب کنید فقط مواد را ضخیم نریزید چون ممکن است کپک بزند و خیلی هم نازک نریزید که لواشک خشک نشود.

مرحله پنجم: قرار دادن سینی ها در آفتاب

در این مرحله سینی ها را جلوی نور آفتاب و محلی که کمتر گرد و خاک باشد به مدت 2 الی 3 روز قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

همچنین بخوانید: طرز تهیه لواشک کیوی خانگی ملس با آفتاب مرحله به مرحله

طرز تهیه لواشک آلو خانگی


نکات کلیدی در تهیه لواشک آلو ترش و شیرین

  1. سعی کنید از میوه های نرم و بدون شکل و ظاهر برای پخت لواشک استفاده کنید.
  2. می توانید از مخلوط میوه هایی مثل زردآلو، هلو، آلو و آلبالو نیز برای تهیه لواشک استفاده کنید.
  3. اگر می خواهید کمی ترش شود از جوهر لیمو استفاده کنید.
  4. به جای قرار دادن در آفتاب می توانید از باد پنکه برای خشک کردن لواشک استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کمپوت زردآلو خانگی بدون هسته در شیشه مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه لواشک آلو ترش و شیرین خانگی و خوشمزه مرحله به مرحله»

سعی کنید از میوه های نرم و بدون شکل و ظاهر برای پخت لواشک استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید