طرز تهیه لواشک گوجه سبز

لواشک گوجه سبز یکی از پر طرفدار ترین و خوشمزه ترین انواع لواشک هایی است که بسیار هوس انگیز بوده و با توجه به فصل این میوه وارد بازار می شود می توان آن را به عنوان یکی از انواع لواشک های ترش و ملس فصل بهاری محسوب کرد و آن را در این فصل زیبا تهیه و میل کرد. لواشک گوجه سبز را برخی به شکل ساده و تنها با خود میوه گوجه سبز و برخی دیگر نیز آن را به صورت ترکیبی و با انواع میوه های مورد علاقه دیگر خود نیز تهیه می کنند و تمامی این موارد سلیقه ای بوده و ممکن است متناسب با سلیقه هر فرد متفاوت و متنوع بوده باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده خانگی عالی با آفتاب و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه لواشک گوجه سبز

  • گوجه سبز 2 کیلو
  • نمک 2 ق چای خوری
  • روغن مایع به مقدار لازم
  • آب 1/2 پیمانه
  • سرکه 1/2 پیمانه
همچنین بخوانید: طرز تهیه لواشک کیوی خانگی ملس با آفتاب مرحله به مرحله

طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده خانگی با آفتاب و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی اولیه ی گوجه سبز ها

ابتدا تمامی گوجه سبز ها را با آب سرد بشویید و بعد قابلمه ای را برداشته و سپس گوجه سبز ها را به همراه نمک و آب داخل قابلمه بریزید و آن را روی شعله و حرارت متوسط قرار دهید و خوب آن را هم بزنید و بعد به آن اجازه دهید تا گوجه سبز ها درون آب و نمک مقداری با درب باز به مدت 10 دقیقه ای با حرارت متوسط شروع به جوشیدن کنند و بعد به آن سرکه را نیز اضافه کرده و مجدد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و درب قابلمهع را قرار داده و حرارت را کم کنید و اجزاه دهید تا گوجه سبز ها به مدت 3 ساعت با حرارت کم و درب بسته به آرامی پخته شوند و گوشت تمامی آن ها از هسته هایشان جدا شوند و گوجه سبز ها نیز تغییر رنگ دهید.

مرحله دوم: پخت گوشت گوجه سبز ها

بعد از گذشت 3 ساعتی که گوشت و هسته ی گوجه سبز ها جدا شدند آبکشی را برداشته و زیر آن قابلمه و یا ظرفی قرار دهید و سپس مواد را داخل آبکش بریزید و خوب آن ها را از آبکش و صافی رد کنید تا هسته تمامی گوجه سبز ها جدا شوند و بقیه مواد نیز داخل قابلمه و یا طرف ریخته شوند. پوره گوجه سبزی که تهیه کرده اید را به وسیله گوشکوب برقی تا حد ممکن پوره تر و میکس تر کنید تا کاملاً یکدست شود و بعد مدتی زمان دهید تا مایه لواشک شما در دمای آشپز خانه خنک شود.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی لواشک ها

سینی های نسبتاً بزرگی را برداشته و سپس کف آن ها را نایلون و یا سلفون بکشید و بعد روی کف تمامی آن ها را به وسیله مقدار کمی روغن مایع چرب و آماده کنید و بعد مقداری از مایه لواشکی که تهیه کرده بودید را داخل سینی ها بریزید و خوب آن را کف سینی پهن کنید و پخش کنید تا یکدست شوند. دقت داشته باشید که مقدار زیادی از مایه لواشک را داخل هر سینی نریزید تا لواشک شما بسیار بهتر و راحت تر خشک شوند. بعد از آن که کف تمامی سینی ها مقدار کمی از مایه لواشک را پهن کردید سینی ها را زیر نور آفتاب قرار دهید و اجازه دهید تا تمامی لواشک ها به آرامی و زیر نور آفتاب خشک و آماده شوند. توجه داشته باشید مدت زمانی که برای خشک کردن لواشک ها لازم است ممکن است متناسب با ضخامت مایه لواشک داخل هر سینی متفاوت و مختلف باشد. پس از خشک شدن آن ها لواشک های گوجه سبز خوشمزه شما آماده هستند می توانید آن ها را میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش گوجه سبز با مرغ آسان، خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه لواشک گوجه سبز


نکات کلیدی در تهیه لواشک گوجه سبز رسیده خانگی

  1. در صورت تمایل می توانید برای خشک کردن آن سولاردم را روی کمترین دمای ممکن به مدت 15 دقیقه قرار دهید و بعد آن را از سولار خارج کنید و 1 ساعتی در دمای محیط قرار دهید تا لواشک های شما کاملاً خودشان را بگیرند و آماده شوند.
  2. در صورت تمایل می توانید رب انار را نیز جایگزین سرکه کنید.
  3. در صورت تمایل می توانید از سایر میوه های مورد علاقه خود نیز مانند: سیب، زردآلو و… نیز به صورت ترکیبی برای تهیه این لواشک خوشمزه استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه رب انار ملس خانگی ساده و خوش طعم مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده خانگی عالی با آفتاب و بدون فر»

در صورت تمایل می توانید برای خشک کردن آن سولاردم را روی کمترین دمای ممکن به مدت 15 دقیقه قرار دهید و بعد آن را از سولار خارج کنید و 1 ساعتی در دمای محیط قرار دهید تا لواشک های شما کاملاً خودشان را بگیرند و آماده شوند.


نظر خود را بیان کنید