طرز تهیه لیمو عمانی

لیمو عمانی یکی از انواع چاشنی های بسیار پرکاربرد و پر مصرف ایرانی است که از آن برای تهیه بسیاری از انوع خورشت و غذاهای مشهور ایرانی مانند: قیمه، قورمه سبزی، آبگوشت و بسیاری از غذاهای دیگر ایرانی استفاده می کنند. شاید در نگاه اول تصور کنید که تنها دلیل مصرف لیمو عمانی برای طعم و مزه ای است که به غذا می بخشد اما اینطور نبوده و این چاشنی بسیار لذیذ به کاهش کلسترول، درمان کبد چرب، کنترل چربی خون و… نیز کمک می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه لیمو عمانی خانگی درسته عالی و خوشمزه با آفتاب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه لیمو عمانی خانگی

  • سرکه 1 فنجان
  • لیمو ترش تازه 1 کیلو گرم
  • نمک به مقدار لازم
  • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لیمو ترش سبز تند و خوشمزه با پوست و آبلیمو و سرکه

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی درسته با آفتاب

مرحله اول: آماده سازی لیمو ترش تازه

ابتدا لیمو ترش ها را با آب سرد بشویید و سپس مقداری از آن ها را داخل ظرفی بزرگ تر بریزید و بعد به آن مقداری نمک اضافه کنید و به همین شکل به صورت لایه لایه ظرف را با لیمو ترش تازه و نمک پر کنید و سپس ظرف را به مدت 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید و بعد از گذشت زمان مورد نظر لیمو ها را از یخچال خارج کنید و سپس آن ها را با آب سرد آبکشی کنید.

مرحله دوم: جوشاندن لیمو ها

قابلمه ای را برداشته و سپس داخل آن مقداری آب بریزید و آن را تا حدی با آب پر کنید و بعد به آن سرکه را نیز اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب و سرکه داخل قابلمه شروع به جوشیدن کند. بعد از جوشیدن ترکیب آب و سرکه، لیمو ترش هایی که از قبل آماده کرده بودید را نیز به آب و سرکه در حال جوش اضافه کنید و به آن ها 2 دقیقه زمان دهید تا داخل آب و سرکه بجوشند و سپس آن ها را از قابلمه خارج کنید و با آب سرد خوب آن ها آبکشی کنید و به همین شکل لیمو ها را طی سه مرحله دیگر ابتدا داخل قابلمه بریزید و سپس آن ها را 2 الی 3 دقیقه بجوشانید و مجدد با آب سرد آبکشی کنید.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی لیمو عمانی ها

بعد از آخرین مرحله ای که لیمو ها را جوشاندید و با آب سرد آن ها را آبکشی کردید پارچه تمیزی را رو به روی آفتاب پهن کنید و سپس روی تمامی لیمو ها را به وسیله ی خلال دندان سوراخی کوچک و دو طرفه ایجاد کنید و سپس تمامی لیمو ها را بعد از سوراخ کردن روی پارچه ای رو به روی آفتاب قرار دهید و به تمامی آن ها 3 هفته زمان دهید تا در این مدت با دمای آفتاب کاملاً خشک و آماده شوند و بعد از آن هم لیمو عمانی های خوشمزه شما آماده استفاده هستند. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

طرز تهیه لیمو عمانی


نکات کلیدی در تهیه لیمو عمانی خانگی عالی

  1. لیمو عمانی ها را بعد از تهیه کردن داخل ظرفی درب بسته و در دمای گرم و خشک نگهداری کنید.
  2. هنگامی که لیمو عمانی ها را رو به روی آفتاب قرار می دهید حتماً آن ها را زیر و رو کنید تا همه جای لیمو ها در این مدت خشک و آماده شوند.
  3. در صورت تمایل می توانید لیم عمانی ها را بعد از خشک شدن به وسیله چاقو به صورت حلقه ای و با خامت نازک برش دهید و آن ها را به صورت حلقه ای نگه داری کنید.
  4. در صورت تمایل می توانید لیمو عمانی ها را بعد از خشک کردن از وسط نصف کنید و سپس آن ها را به شکل پرک کنید و به این شکل از آن ها نگه داری و استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی با گوشت گوسفندی

♨ نکات مهم «طرز تهیه لیمو عمانی خانگی درسته عالی و خوشمزه با آفتاب»

لیمو عمانی ها را بعد از تهیه کردن داخل ظرفی درب بسته و در دمای گرم و خشک نگه داری کنید.


نظر خود را بیان کنید