چگونه از سردرگمی و بی حوصلگی رها شویم؟

راهکار جدید پژوهشگران برای درمان بی‌حوصلگی

خسته و بی حوصله exhausted

کسالت و بی‌حوصلگی، یکی از حالت‌های ناراحت‌کننده است که در موارد شدید، گاه به استفاده از دارو، مصرف الکل و مخدر، رفتارهای وسواسی منجر می‌شود.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پژوهشگران می‌گویند:هنوز دلیل واقعی برای این حالت که معمولا در طیف گسترده‌ای از شرایط و محیط خارجی یا داخلی، رخ می‌دهد، پیدا نشده است.

گروهی از روانشناسان دانشگاه یورک کانادا یک نظریه جدید در این مورد مطرح کرده‌اند که بر اساس آن تمام انواع ملالت و بی‌حوصلی از تعارض میان توجه و توجه غیرمتمرکز، نشأت می‌گیرد و تعامل را مختل می‌کند.

در برخی موارد، چیزهای مهمی برای جلب توجه وجود دارد در حالیکه این میزان در موارد دیگر بسیار کم است. اگر بی‌حوصلگی خیلی به حوزه توجه مرتبط باشد، می‌تواند راه را برای دستکاری عمدی خستگی و حتی کاهش آن هموار کند.

پژوهشگران اکنون در حال کار بر روی یک پژوهش تجربی برای آزمایش ارتباط دقیق میان بی‌حوصلگی و توجه هستند.

محققان ابتدا تصور می‌کردند که این حالت کسلی بیشتر در میان بیماران مبتلا به افسردگی شایع است؛ اما با آزمایشات و ارزیابی‌های روان‌شناختی دریافتند که این دو حالت کاملا مجزا هستند.

آنها دریافتند که یک عامل رایج، افسردگی و ملالت را به هم مرتبط می‌کند.

روانشناسان با بررسی متون کنونی دریافتند که چه به صراحت در آزمایشات آمده یا نیامده باشد، ظاهرا توجه با کسالت ارتباط دارد. هنگامی که افراد نمی‌توانند توجه خود را به کار در حال انجام معطوف کنند، به تدریج بی‌حوصله می‌شوند.

انجام کارهای بسیار ساده که به تمرکز احتیاج نداشته هم می‌تواند منجر به کسلی فرد شود. از سوی دیگر تلاش برای پردازش یک محیط طاقت‌فرسا با توجه کم نیز می‌تواند باعث بی‌حوصلگی شود چرا که توجه آنها در جهات مختلف گسترده می‌شود.

درک بی حوصلگی و توجه به شکل مرتبط، می‌تواند در ارتقای چگونگی برخورد با آنها موثر باشد.

بر اساس این پژوهش، هنگامی افراد متوجه شرایط محرک کسلی شوند، می‌توانند با تنظیم این شرایط به بهبود اوضاع کمک کنند.

نتایج این پژوهش در مجله Perspectives on Psychological Science منتشر شده است.

رفع سردرگمی و بی حوصلگی با دارچین

«دارچین»، درخت كوچكی است كه در هند، سریلانكا، اندونزی، برزیل، ویتنام و مصر رشد می‌كند.

این گیاه یكی از قدیمی‌ترین چاشنی‌های شناخته شده است و برای مصرف آن پوست درخت دارچین را خشك كرده و به صورت چوب‌های كوچك و باریكی در می آورند.

عطر و طعم دلپذیر دارچین حاصل تركیب موجود در روغن اصلی موجود در پوست درخت آن موسوم به «سینا مدنال دی هاید» است.

در طب سنتی چین از دارچین برای درمان سرماخوردگی، تهوع، اسهال و دردهای عادت ماهانه استفاده می‌شود.

این ادویه همچنین برای بهبود انرژی و چرخش خون مفید است و به ویژه‌ برای افرادی قابل استفاده است كه بالا تنه گرم، اما پاهای سرد دارند. در مواردی دیگر از دارچین برای بهبود دیابت و گوارش نیز استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: خواص دارچین

متخصصان طب جایگزینی و مكمل می‌گویند: علاوه بر این تاثیرات مفید، دارچین به علاوه در بهبود افت خلق و بالا بردن روحیه نقش بسزایی دارد.

به گزارش شبكه خبری تورنتو نیوز، این متخصصان خاطرنشان كردند كه مصرف روزانه نصف قاشق چای خوری دارچین، كلسترول خون را پایین می‌آورد و همچنین خاصیت ضد لختگی خون دارد.

مصرف دارچین با عسل برای كاهش دردهای آرتروز مفید است و عملكرد حافظه و ذهن را نیز تقویت می‌كند. دارچین همچنین منبع غنی از منگنز ، فیبر، آهن و كلسیم است.


نظر خود را بیان کنید