پاکسازی روده و معده در 3 روز

چگونه در 3 روز سیستم گوارش تان را مجددا راه اندازی کنید (پاکسازی روده)

کاملا مشخص است که رژیم غذایی ما می‌ تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت شکم ما داشته باشد ، اما آیا می ‌دانستید که می ‌تواند فقط به مدت سه روز تغییرات پایداری را نیز ایجاد کند؟  بله حقیقت دارد !

این قانون سه روزه از یک مطالعه پیشگامانه ، در مجله Nature منتشر شد که نشان داد زمانی که ۱۰ نفر رژیم غذایی خود را شدیدا تغییر دادند، در طی سه روز تغییرات قابل‌ توجهی را در نوع باکتری ‌ها و تعداد باکتری ‌ها در دستگاه گوارششان ایجاد شد.

در همان مطالعه، آن‌ها دریافتند که باکتری‌ های غذایی (در مواد غذایی تخمیر شده) به طرز شگفت انگیزی انعطاف ‌پذیر بودند و راهی برای نفوذ بر محیط میکروبی ساختند. این مطالعه همراه با بسیاری موارد دیگر نشان می‌ دهد که اگر ما رژیم غذایی خود را با جدیت تغییر دهیم، می‌ توانیم باکتری های روده ای مان را نیز به شدت تغییر دهیم.

پاکسازی معده و روده

پاکسازی معده و روده

بهترین غذاهایی که برای راه اندازی مجدد سیستم گوارش خود باید بخورید!

طبیعتا، سوال بعدی که ما می‌ پرسیم این است: باید چه تغییراتی در رژیم غذایی ما ایجاد شود؟

این‌ ها عناصر ویژه ‌ای در رژیم غذایی هستند که می ‌توانند تغییرات قابل ‌توجهی در سلامت سیستم گوارش شما ایجاد کنند، بنابراین فرض اولیه خوردن برای میکروبیوم شامل چهار نوع غذا (همچنین ادویه جات) در هر روز است.

این ممکن است در ابتدا تصادفی به نظر برسد، اما برای قرار گرفتن روزانه در بشقاب شما دلیل خاصی وجود دارد.

  1. بروکلی و و کنگر فرنگی

بروکلی و کنگر فرنگی برای روده ضروری هستند، البته می ‌توانید سایر سبزیجات چليپايى را جایگزین کنید؛ این ها غذاهایی هستند که اغلب برای فیبر گیاهی توصیه می شوند. نوع فیبرها در این غذاها در واقع به عنوان غذا برای باکتری ‌های مفید عمل می ‌کنند. در نظر داشته باشید که افرادی که مقدار کمی سبزیجات استفاده می کنند ، باید به آرامی شروع به مصرف کنند و این مقدار را به تدریج افزایش دهید. در غیر این صورت، باکتری‌ های شکمی می ‌توانند مغلوب شوند.

  1. چربی های سالم

همچنین نشان داده شده که چربی‌ های سالم مثل آووکادو هم برای فیبر و هم برای پروفیل اسیده‌های چرب مفید هستند.

  1. غذاهای تخمیری

غذاهای تخمیری بخش عظیمی از این راه اندازی مجدد سه روزه هستند، به همین دلیل است که میسو، کلم  ترش و خیار شور همه غذاهای عالی در این زمینه هستند. مطالعات نشان داده است که باکتری های پروبیوتیک مبتنی بر مواد غذایی مقاوم هستند و تا زمانی که به روده بزرگ برسند تخریب نمی شود. بنابراین غذاهای تخمیری در این سه روز به برنامه رژیم غذایی تان اضافه کنید.

  1. سبزیجات برگ دار

سبزیجات برگ دار مانند اسفناج، چغندر سوئیسی یا رگولا حاوی فیبر هستند و به راحتی توسط روده قابل جذب و هضم هستند.

  1. ادویه جات

برخی از ادویه ها مانند زردچوبه، زیره سبز، دارچین و حتی زعفران به عنوان موادی ضد التهاب و عالی برای سلامت روده شناخته شده اند. از آنجا که ما سعی داریم سیستم گوارش خود را دوباره راه‌ اندازی کرده  و اتوفاژی (فرآیند بازیافت محتویات سلول)  را فعال کنیم، این یک ایده عالی برای گذراندن حداقل ۱۶ ساعت در یکی از این سه روز است. روزه‌ داری متناوب می‌تواند به روده استاحتی بدهد  و تعادل هورمونی و باکتری را بهبود بخشد.

چگونه در این سه روز سیستم گوارش مان را مجددا راه اندازی کنیم؟

حالا ما می دانیم که در زمان راه اندازی مجدد سه روزه باید بر روی  چه مواد غذایی تمرکز کنیم، اما تصور چیزی که در زندگی  واقعی به نظر می‌ رسد، دشوار است.

بعد از ۱۲ ساعت ناشتا، از قهوه با شیر بادام و کمی پودر دارچین با یک فنجان تمشک و یا توت قرمز لذت ببرید. برای ناهار، اسفناج و قارچ ها را با پودر زردچوبه، فلفل سیاه و زیره سرخ کنید. برای یک میان وعده بعد از ظهر کلم بروکلی را با قارچ یا تمپه مایل به زرد و یک فنجان عصاره کنگر فرنگی بخورید. و در نهایت برای شام از یک آووکادو برش داده شده  با لوبیا سیاه پخته ‌شده، یا چیپس سیب ‌زمینی شیرین لذت ببرید. اگر بخواهید یک دسر کوچک داشته باشید، شکلات تلخ (70 درصد کاکائو یا بیشتر) گزینه خوبی است.

در روز دوم، همان غذاهای روز اول را  تکرار کنید ، اما ۱۶ تا ۱۸ ساعت بین شام و صبحانه روز بعد را برای فعال کردن اتوفاژی (فرآیند بازیافت محتویات سلول) فاصله بیندازید. تنها مصرف مایعاتی نظیر چای سیاه، قهوه، چای سبز در طول این ساعات مجاز هستند. روز سوم، یک فاصله  ۱۲ ساعته بین صبحانه و شام ایجاد کنید.

وقتی نوبت به سلامتی شما می ‌رسد، نه تنها غذا بلکه موارد دیگری نیز نقش دارند.

هر روز در طول مسیر پاک ‌سازی، مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید و ۸۰ تا ۱۰۰ اونس آب بنوشید. تمرین ‌های یوگا که شکم را هدف قرار می ‌دهند، پیچ و تاب ها در هر دو طرف، همراه با ماساژ شکم هر روز باید انجام شود. در اینجا چگونگی انجام این کار را توضیح می دهیم:

  • هر دو دست خود را مشت کنید.
  • آن‌ ها را روی مفصل ران خود بگذارید.
  • سپس آن‌ ها را به سمت شکم خود حرکت دهید و پنج بار آن‌ ها را در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید.
  • سپس آن‌ ها را پنج بار در جهت خلاف جهت عقربه‌ های ساعت حرکت دهید.
  • سپس مشت‌ها را به ناف خود نزدیک ‌تر کرده و و این کار را تکرار کنید.

فشار باید ثابت اما بدون درد باشد. اگر با فشار درد شدیدی را متحمل می شوید بهتر است این کار را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

همانطور که ممکن است متوجه شده‌ باشید، من عمدا غلات، لبنیات و شکر ( به جز شکلات تیره ) را از برنامه سه‌ روزه خود حذف کردم. این ها غذاهای التهابی متداول هستند و هضم آن ها برای روده می تواند سخت باشد.

مهم است به یاد داشته باشید که در حالی که شما می‌ توانید در طول این سه روز تغییرات قابل ‌توجهی در سلامت سیستم گوارش تان خود به دست آورید، دستیابی به سلامتی بهینه کلی چیزی است که به طور معمول روال آن بسیار طولانی ‌تر از این است. هیچ قرص جادویی، رژیم غذایی، یا تغییر سلامتی نمی ‌تواند جایگزین مناسبی برای انتخاب‌ های سالم در طولانی مدت باشد.

این پرش سه‌ روزه فقط یک راه عالی برای شما است که مسیر صحیح را طی کنید. در واقع، اگر بعد از سه روز میکروب‌ ها را بررسی کنیم، متوجه خواهید شد که شما نسبت به شروع خود، تعداد بسیار بیشتری باکتری محافظ  دارید.


نظر خود را بیان کنید