چگونه مغز را سم زدایی کنیم؟

سم زدایی مغز و بدن از سموم مرگبار با این خوراکی ها

سم زدایی مغز

اگر قصد سم زدایی کردن بدن خود را دارید شاید بهتر باشد ابتدا با مفاهیم اولیه سم زدایی آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با فرآیند سم زدایی آشنا شوید:

بهترین راه برای سم زدایی مغز شما

تصویر زندگی، بهترین راه برای سم زدایی مغز، مغز با گرافیک ساقه کهکشانی، تنها اندکی از مقالات متعددی هستند که در مورد عروق لنفاوی ای نوشته شده اند که هر سال چیزی در حدود سه پوند از سم مغز را تخلیه می نمایند، اما این مقالات تنها توانسته اند اندکی از فعل و انفعالات مغز شما را نشان دهند و لذا من از این که می خواهم آخرین پیشرفت های مربوط به بهترین روش های سم زدایی مغز را با شما در میان بگذارم فوق العاده هیجان زده هستم.

هیجان انگیز ترین بخش مربوط به توضیح این امر است که چگونه فعالیت های باستانی یوگا و طب هندی که مستقیما به پاکسازی مغز منجر می شوند، در حال حاضر توسط مطالعات جدیدی که جریان سیال مغزی (CRF) را به تخلیه لنفی مغز متصل می کند، پذیرفته شده اند.

ارتباط تقویت CSF با بهبود عملکرد شناختی و کاهش نگرانی های شناختی در سالمندان توسط یکی از این مطالعات تایید شده است.

در مطالعه دیگری، پیری با کاهش 50٪ تولید CSF در افراد بالغ و سالم همراه بود. اجازه دهید یک مرور کوتاه بر روی این موضوع داشته باشیم که مغز چگونه خود را از شر سموم مختلف پاک می کند.

فرآیند پاکسازی مغز

مایع داخل کانال نخاعی که در سراسر مغز نیز گردش می کند مایع مغزی نخاعی (CSF) نام دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، این سیستم یک سیستم بسته نیست. بلکه یک سیستم پویاست که با سیستم لنفاوی تعامل دارد و در داخل سیستم عصبی مرکزی به لنف تخلیه شده و (CNS) از دنبالچه به سمت سینوس بالای مغز می رود. لنف هایی که مغز و نخاع را تخلیه می کنند، مغز و CNS موجود در ستون فقرات را در حالی که شما خوابیده اید، و همچنین در طی فعالیت های تمیز کننده مغزی خاص CSF تحت عنوان فعالیت های پاکسازی مغز شست و شو می دهند.

CSF نوعی مایع لنفاوی است که در ابتدا با تغلیظ عروق خونی که شبکه کورئید نامیده می شوند در پایه مغز ایجاد می شود. این مایع دارای همان رگ های خونی مغزی مشابهی است که مایع لنفاوی که در سراسر بدن گردش می کند حاوی آن می باشد.

همانطور که این سیال در مرکز مغز ایجاد می شود، به معنای واقعی کلمه، سموم مغز را بر طرف کرده و از طریق مسیرهای گردش خون مغزی به نام بطن ها به سمت بخش های دیگر حرکت می کند.

بیشتر CSF در سراسر مغز شسته شده و به مناطق بیرونی مغز و عروق لنفاوی موجود در سینوس های سهمی فوقانی و عرضی می رسد یعنی دقیقا همان جایی که طب آیورودا کانال های لنفاوی موجود در مغز را هزاران سال پیش توصیف کرده است.

در طول راه، CSF، سموم و مواد مغذی مغز را درست شبیه به عملکرد سیستم لنفاوی پاک می کند. همانند پوششی که اطراف رگ ها را در سینوس ساجیتال فرا گرفته باشد، در زیر جمجمه الگویی مانند مدل موی Mohawk وجود دارد که از عروق لنفاوی تشکیل شده و در حال حاضر در جامعه ی علمی به نام گلیمفاتیک شناخته می شود. این گلیمفاتیک ها ها CSF قدیمی را همراه با سموم دیگر جذب نموده و آن ها را به سوی لنف های گردنی یا عروق لنفاوی مخاط بینی منتقل می کنند. بهترین روش برای سم زدایی مغز، تقویت CSF و جریان لنفاوی مغز است

پاکسازی مغز توسط طب سنتی هندی

یکی از تکنیک های سنتی هندی “ناصیا” نام دارد که در آن روغن های گیاهی به داخل مخاط بینی تزریق می شوند. این تکنیک برای تمیز کردن لنف های مغزی، که راسا نام دارند و برای پاک سازی بطن ها و سینوس های مغزی تحت عنوان “میانکا” طراحی شده است.

من 30 سال از تکنیک های ناصیا در تمریناتم استفاده کرده ام و شاهد این امر بودم که چگونه تکنیک های ناصیا باعث شفافیت ذهنی، حافظه و از بین رفتن احساسات سمی قدیمی می شوند.

هزاران سال پیش، متون باستانی هندی نشان دادند که ازدحام و تراکم مغزی به طور مستقیم با نگرانی های عصبی و عاطفی مرتبط است. علم امروز، عملکرد مطلوب گلیمفاتیک را به سلامت شناختی، خواب آرام و آرامش و ایمنی پایدار مرتبط کرده است.

ناصیا می تواند به اندازه چکاندن چند قطره روغن کنجد در درون بینی به منظور روان کردن سینوس ها ساده باشد و یا حتی بسیار پیچیده بوده و به فردی حرفه ای برای اجرا نیاز داشته باشد. من مقالات و فیلم های مفصلی درباره چگونگی انجام این تکنیک ها در منزل دارم.

مسائل مربوط به خواب

علم موجود در رابطه با سیستم گلیمفاتیک شاهد افزایش قابل توجه تخلیه لنف های مغز در طول خواب بوده و حتی به این نتیجه رسیده است که این فرایند در هنگام خواب به یک پهلو بهتر نیز انجام می شود. بنابراین بهتر است همواره به یک طرف بدن خود بخوابید تا این کار بتواند به آرامی انجام شود و این درمان قدیمی بتواند بسیاری از سموم بدن شما را پاکسازی کند.

در این راستا زود به رخت خواب رفتن و زود از خواب بیدار شدن نیز برای پاکسازی سموم مغز فواید زیادی دارند. یکی از مطالعات انجام شده نشان داده است که، کسانی که زود به رختخواب می روند و زود بیدار می شوند، وزن متعادل تری دارند و دارای شاخص توده بدنی پایین تری نسبت به کسانی هستند که دیر به رخت خواب می روند و دیر از خواب بیدار می شوند.

کنترل تنفس / استنشاق

جریان قابل توجه CSF یا تمیز کردن مغز با تمرینات تنفسی عمیق مرتبط است. مطالعات نشان داده اند که جریان CSF در طول تنفس (استنشاق) و حتی در طول تنفس اجباری افزایش خواهد یافت. این تحقیق از مزایای پیش بینی شده تمرین تنفس استنشاقی یا یوگا پشتیبانی می کند. تحقیقاتی که سال ها پیش در مورد تمرین تنفس کردن انجام دادم، افزایش فعالیت موج های مغزی تفکری (آلفا) را در طی تمرین تنفس از بینی و تنفس از طریق دهان نشان می داد.

تنفس از دهان به افزایش “مبارزه یا رها شدن از شر استرس” و افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک مرتبط است و تنفس از بینی با افزایش فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک همراه می باشد که باعث استراحت، ترمیم و عملکرد مناسب سیستم عصبی می شود.

مبارزه یا خلاص شدن از شر استرس به کاهش جریان CSF مرتبط می باشد، در حالی که فعال شدن سیستم عصبی پاراسیمپاتیک با افزایش جریان CSF همراه خواهد بود، در عین حال انجام تمرین تنفس از بینی و یوگا به جریان لنفی بهتر و CSF.مرتبط است.

به یاد داشته باشید، تقویت جریان CSF از تخلیه لنفاوی مغز بهتر است. یوگا، تمرین تنفسی بینی و مدیتیشن، به تقویت جریان CSF مرتبط می باشند. در واقع، مدیتیشن یک دقیقه ای من – که یک نوع تمرین تنفسی است – باعث افزایش دوگانه جریان CSF می شود؛ چرا که از استنشاق اجباری در مدیتیشن استفاده می کند که باعث افزایش فعالیت های پاراسمپاتیک می گردد. یک مطالعه جدید نشان داده است که تمام موارد زیر با افزایش جریان CSF مرتبط هستند:

  • ماساژ ستون فقرات
  • درمان اسیبر شناختی – درمان جمجمه ای
  • یوگا
  • ماساژ
  • تمرینات تنفسی
  • ماساژ لنفاوی

سلامت مغز به توانایی نفس کشیدن شما بستگی دارد و شما به طور متوسط چیزی در حدود26،000 بار در روز نفس می کشید. پس چه چیزی می تواند ساده تر از این باشد؟


نظر خود را بیان کنید