بیکرام یوگا چیست و چه فوایدی دارد؟

بیکرام یوگا چیست؟ آیا با بیکرام یوگا هم می‌توان وزن کم کرد؟

yoga-men

یوگا در یک فضای خنک و آرام واقعاً لذت بخش است اما هدف شما از تمرین یوگا چیست؟ اگر به دنبال خواص ویژه یوگا برای سلامتی هستید شاید بهتر باشد مقداری دمای محل تمرین را بالا ببرید.


بیکرام یوگا، همان یوگای داغ است و تمرینی است که فواید عرق کردن را به حداکثر می رساند. حتما می پرسید چرا به بیکرام، یوگای داغ می گویند؟ این نام گذاری به خاطر شرایط انجام این نوع یوگا است، بیکرام باید در اتاقی با دمای بالا یا به اصطلاح داغ انجام شود.

در این مطلب در مورد چیزهایی که نیاز است در مورد بیکرام بدانید، صحبت می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


بیکرام یا یوگای داغ چه تاثیری بر بدن می گذارد؟

طبق گفته چودری، بنیان گذار یوگای داغ، توالی دقیق ۲۶ وضعیت بدنی و دو تمرین تنفسی که باید ظرف مدت ۹۰ دقیقه در یک اتاق گرم انجام شود به بدن اجازه دهد در زمینه سم زدایی، تسکین استرس و بهبود دردهای مزمن مانند ورم مفاصل، دردهای مفاصل، آسیب دیدگی زانو، مشکلات کمر و سایر موارد بهبود یابد.

طبق یک بررسی انجام شده، مزایای سلامتی بیکرام یا همان یوگای داغ شامل بهبود تحمل گلوکز (توانایی بهتر برای پردازش قند)، مشخصات لیپید خون (اندازه گیری کلسترول و چربی های خون) و تراکم استخوان است. اما این در حالی است که تحقیقات محدود است و هنوز مشخص نیست یوگای داغ تمام مزایای یوگای معمولی را ارائه می دهد، یا خیر.

یک مطالعه کوچک نشان داد که یوگای داغ، دست ‌کم هنگامی که نوبت به تقویت سلامت قلب بزرگسالان می ‌رسد، مفید نیست. اگر هدف اصلی شما از این ورزش کاهش وزن باشد، احتمالا یوگای داغ نباید اولین انتخاب شما باشد. یک مطالعه منتشر شده در مجله Time، نشان داد که همان تعداد کالری که در پیاده‌ روی سریع سوزانده می شود، در یوگای داغ هم می ‌سوزد.


کلاس های بیکرام یوگا چقدر گرم هستند؟

اگر تصمیم گرفته اید بیکرام یوگا را امتحان کنید، باید بدانید که در این کلاس ها اغلب دمای اتاق 32 درجه و رطوبت 40 درصد است. قسمت سخت ماجرا آنجاست که باید 90 دقیقه کامل در این اتاق بمانید.

کریستین برگمن، دکترای پزشکی روانشناسی و مدرس بیکرام یوگا در لندن، می گوید: “وقتی شما احساس راحت نبودن می کنید، غریزه شکمی شما ممکن است به دنبال نوشیدن آب، پاک کردن عرق، بلعیدن هوا، نگاه کردن به اطراف و سپس فرار از اتاق باشد.”

او توصیه می کند: “اگر احساس گیجی می کنید، بنشینید و با استفاده از نفس خود روی تلاش برای غلبه بر ناراحتی تمرکز کنید. اطمینان داشته باشید که می توانید کمتر از یک دقیقه با بستن دهان و تنفس از طریق بینی خود بهبود پیدا کنید.”


مبتدیان بیکرام یوگا چه چیزی را باید در نظر داشته باشند؟

زودهنگام ظاهر شوید، این قانون طلایی، برای تازه واردان مهم است. Michelle “Mochi” Camaya، که در پارک بیکرام در بروکلین تدریس می کند، می گوید: “حداقل 30 دقیقه زودتر از زمانی که باید، در آنجا حاضر شوید تا بتوانید با خیال راحت و بدون عجله ثبت نام کنید، لباس بپوشید، روی تشک خود مستقر شوید و به گرمای محیط خو بگیرید.”

وی می افزاید: “یک دقیقه وقت بگذارید تا خود را به معلم معرفی کنید و در مورد آسیب های جسمی تان که ممکن است لازم باشد او بداند، برایش توضیح بدهید.”

عرق کردن شما امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین لباس سبکی را برای این کار انتخاب کنید، این باعث می شود بهتر بتوانید این گرمای محیط را تحمل کنید.

مک براید می‌ گوید: “من دوست دارم شلوارکی که بالای زانو باشد را بپوشم تا بتوانم عضلات منقبض شده پایم را در آینه ببینم، علاوه بر این دوست دارم نیم تنه ورزشی بپوشم تا بتوانم به راحتی شکمم را هم ببینم.”


چه مقدار آب باید نوشید؟

مک براید می‌گوید: “اگر در حالی که بدن تان هیدراته است بیکرام را تمرین کنید، نیاز به نوشیدن آب زیادی در طول تمرین نخواهید داشت.”

هدف، نوشیدن حداکثر دو لیتر (8 تا 9 لیوان) آب در طول روز است. به یک باره و قبل از تمرین مقدار زیاد آب نخورید، خوردن مقدار زیاد آب به صورت خیلی سریع ممکن است معده شما را ناراحت کرده و در کلاس و در حین تمرین احساس حالت تهوع داشته باشید. حتی این موضوع در مورد آب خوردن زیاد در حین تمرین نیز صادق است. پس به یاد داشته باشید که فقط در حد نیاز، آب بنوشید و نه بیشتر!


چه چیزی باید قبل از تمرین بخورید؟

کامایا پیشنهاد می کند که حداقل دو ساعت قبل از کلاس غذا نخورید. وی توضیح می دهد: “هنگامی که می خواهید منقبض شوید و روی عضلات تان کار کنید تا به طیف کامل گرما برسید، یک معده پر قطعا شرایط را بدتر خواهد کرد.”

اما گرسنه هم نباشید. کامایا توصیه می کند برای تقویت انرژی قبل از کلاس، نصف موز یا یک فنجان سس سیب بخورید. در حالی که فرد می تواند 10 دقیقه قبل از کلاس این میوه ها را بخورد، اما این زمان بندی برای همه یکسان نیست ، بنابراین امتحان کنید و ببینید که چه زمان بندی ای برای شما بهتر است. بعد از کلاس، الکترولیت های از دست رفته در حین تمرین را با آب نارگیل مجدداً هیدراته کرده و دوباره ذخیره کنید.


آیا یوگا داغ برای شما بد است؟

مطالعه ای در این مورد، خاطر نشان داد که کار کردن در چنین درجه حرارت های شدید ممکن است ایمن نباشد. براساس گزارش ACE، این مطالعه نشان داد که دمای داخلی شرکت کنندگان به ۱۰۴ درجه، یعنی پایین ‌ترین دمایی که در آن بیماری‌ های مربوط به گرما و گرمازدگی اتفاق می‌افتد نزدیک شده است.

اگر تصمیم به تمرین یوگای داغ دارید، به منظور کاهش خطر، از فشار بیش از حد بر روی بدن خودداری کنید. مانند هر سبک ورزشی، در این نوع تمرین نیز تفاوت آشکاری بین ناراحتی و درد وجود دارد.

مک برید می گوید: “در حالی که اکثر حالت های بدنی باعث ایجاد سطح خاصی از ناراحتی می شوند، هیچ یک از آنها نباید درد شدیدی در بدن فرد ایجاد کنند.”

اگر واقعا احساس درد کردید، کم کم عقب نشینی کنید، درست است که یوگای داغ مزایای زیادی دارد، اما هیچ کدام به اندازه سلامتی شما مهم نیستند.


آیا به حوله یوگای داغ احتیاج خواهید داشت؟

حوله ای را که برای یوگا داغ تعبیه شده، بالای تشک قرار داده می شود تا مانع از چکه کردن عرق های شما روی مت یا زیراندازتان شود. اما به جای اینکه مدام عرق صورت یا بدنتان را با حوله بگیرید، بگذارید روال خودش را طی کند، به هر حال این بخشی از تمرین است!

برگمن می گوید: “عرق شما به حفظ دمای طبیعی بدن کمک می کند. اما در صورتی که آن را پاک کنید یا جلوی آن را بگیرید، مکانیسم طبیعی، هوشمندانه و بسیار سازگار با خود تنظیمی بدن را مختل می کنید.”


چه زمانی می توان انتظار داشت که فواید یوگای داغ را مشاهده کنید؟

برگمن پیشنهاد می کند قبل از قضاوت آن، باید حداقل دو دوره یوگای داغ را امتحان کنید. او می گوید: “من همیشه به بچه های دوره اول در پایان کلاس می گویم که آنها باید به زودی برگردند زیرا دوره دوم کلاس سرگرمی است.”

یک نگرش خوب بسیار مهم است، به خصوص که همه افراد در اتاق یوگا از انرژی یکدیگر تغذیه می کنند. کامایا می گوید: “وارد فضای آماده برای یادگیری و جذب مواد جدید شوید. خودتان را خیلی جدی نگیرید، این فقط یوگا است!”


نظر خود را بیان کنید