آیا بتادین برای عفونت واژن خوب است؟

بتادین برای عفونت واژن

استفاده از بتادین برای عفونت واژن به طور خانگی توسط بسیاری از زنان انجام می شود. در حقیقت استفاده از بتادین به میزان توصیه شده توسط پزشک برای بهداشت بهتر، پاکسازی موثر، خوشبو کننده (در دوران بارداری توصیه نمی شود) و شستشوی ترشحات طبیعی، شستن داروهای واژن، پاک کردن کرم ها و ژله های ضد بارداری، پاکسازی دهانه واژن بعد از رابطه جنسی و ایجاد احساس شادابی و تمیزی این ناحیه توصیه می شود. در ادامه این متن می گوییم آیا بتادین برای عفونت واژن خوب است و نحوه عمل آن را شرح می دهیم.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف کپسول کلیندامایسین برای عفونت واژن

آیا بتادین برای عفونت واژن خوب است؟

در موارد تجویز پزشک یا ماما بتادین برای عفونت واژن خوب است زیرا یک ضد عفونی کننده می باشد. بتادین آنتی سپتیک های قوی هستند که میکروارگانیسم ها (باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها) را از بین می برند یا از رشد آنها جلوگیری می کنند. بتادین برای تسکین موقت تحریکات جزئی واژن، درد یا خارش استفاده می شود.

خوشبختانه این نوع از ضد عفونی کننده ها یک نوع میکروارگانیسم را هدف قرار نمی دهند، بلکه میکروب های بد را پاک می کنند و اجازه می دهند فلور طبیعی واژن (باکتری های خوب) بازگردد. توجه داشته باشید که بتادین نباید برای پیشگیری از بارداری یا بیماری های مقاربتی استفاده شود.

هنگام درمان عفونت واژن در کنار تجویز شستشوی واژن، ممکن است پزشک داروهای آنتی بیوتیک یا ضد قارچ به شما داده شود تا به صورت خوراکی یا در واژن استفاده کنید. از همه داروها برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد.

نحوه استفاده از محلول آب و بتادین برای عفونت

نحوه استفاده از محلول آب و بتادین برای عفونت واژن

نحوه استفاده از محلول آب و بتادین برای عفونت واژن مانند شستشوی این ناحیه با سرکه است. استفاده نادرست و بیش از اندازه از آن باعث از بین باکتری‌های مفید واژن می شود. در خصوص استعمال بتادین در ناحیه واژن برخی افراد غیر متخصص توصیه می کنند که چندین شوینده واژن را ترکیب کنید که این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. زیرا هم بتادین و هم دیگر شوینده ها دارای مواد شیمیایی هستید. ترکیب این بدون آشنایی با ترکیبات آنها می تواند تداخل دارویی به همراه داشته باشد.

بهترین روش برای استفاده از آب و بتادین در شستشوی واژن این است که تشت مناسب برداشته به آن آب اضافه کنید و مقداری بتادین در آن بریزید. دو قاشق غذا خوری بتادین در یک لیتر آب گرم مناسب است. سپس برای دقایقی که بهتر است از 5 دقیقه تجاوز نکند در آن بشینید. همچنین می توانید بتادین رقیق شده را با استفاده از کیت تزریق واژینال برای شستشوی واژن استفاده کنید.

بهتر است پس از رابطه جنسی نیز واژن خود را شستشو دهید تا از بیماری های عفونی این ناحیه دور بمانید. استفاده از دیگر شوینده ها به جای بتادین در اینجا توصیه می شود زیرا بتادین ضد عفونی کننده قوی است و استفاده مکرر از آن خوب نیست.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 و 250 برای عفونت واژن

عوارض جانبی احتمالی بتادین

این دارو ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. مصرف این دارو را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • کهیر؛ تنفس دشوار؛ خس خس سینه؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو؛ مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن؛ گرفتگی صدا غیر معمول؛
  • درد یا درد مداوم واژن ؛
  • خارش، تورم یا قرمزی؛
  • خشکی واژن؛ یا سوزش یا سوزش شدید
  • سرخی در ناحیه ای که این دارو استفاده می شود، تحریک بسیار بد است.
  • استفاده از بتادین برای شستشوی واژن در صورت سابقه عدم تحمل یا حساسیت به یکی از ترکیبات، به ویژه به پوویدون ید، یا سایر محصولات حاوی پوویدون منع مصرف دارد.
  • اگر علائم جدید یا بدتر شده مانند درد لگن ، تب ، لرز، حالت تهوع، استفراغ ، ترشحات زرد یا بدبوی واژن ، تکرر ادرار دردناک یا زخم های تناسلی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدار/احتیاط: حتی اگر ممکن است نادر باشد، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده هنگام مصرف دارو داشته باشند.

همچنین بخوانید: درمان عفونت واژن در خانه با نمک، آیا نشستن در آب نمک برای عفونت خوبه؟

سخن آخر

در این مقاله به تاثیر بتادین برای عفونت واژن اشاره کردیم و نحوه استعمال آن را گفتیم. توجه داشته باشید که این ضدعفونی کننده را هرگز بدون تجویز پزشک برای مدت طولانی استفاده نکنید، زیرا در استفاده مکرر قابلیت جذب در بدن و وارد شدن به خون را دارد.


نظر خود را بیان کنید