بهترین مکمل و ویتامین ها برای رفع استرس

محصولات برتری که برای کاهش استرس باید مدنظر داشته باشید!

بهترین مکمل ها برای کاهش استرس

استرس، چیزی است که متاسفانه بسیاری از ما به صورت روزانه با آن درگیر هستیم. استرس خواه از کار شما نشات بگیرد یا زندگی خانوادگی، کودکان یا یک منبع دیگر، می تواند تاثیر منفی بر زندگی تان بگذارد و باعث انواع مشکلات سلامت جسمی و روانی شود.

اگر فردی هستید که با استرس دست و پنجه نرم می کنید، می دانید که گاهی اوقات تحت کنترل نگه داشتن آن می تواند چقدر سخت باشد. چندین راه طبیعی برای مدیریت استرس وجود دارد. ورزش، یکی از مهم ترین آنهاست؛ انجام نوعی از ورزش به طور منظم می تواند اثر مثبتی بر سطوح استرس شما بگذارد. تمرینات دیگر مانند یوگا، مدیتیشن و تمرینات تنفسی نیز می توانند مفید باشند. رژیم غذایی نیز نقش مهمی در سطوح استرس ایفا می کند. بنابراین خبر بد این است که استرس می تواند باعث مشکلات بسیاری در زندگی شما شود؛ خبر خوب این است که چندین راه خوب برای کمک به مدیریت استرس وجود دارد.

یک راه خوب دیگر برای کاهش سریع استرس، مصرف مکمل هاست. بهترین مکمل ها برای کاهش استرس می توانند به شما کمک کنند استرس را به طور موثری مدیریت کنید و اثرات استرس را روی زندگی تان به حداقل برسانید.

در این مقاله، ما مروری بر 10 مکمل برتر برای استرس می کنیم؛ از جمله ریشه سنبل الطیب، نیاسین، منیزیم، کاوا و غیره.


مکمل ها چگونه می توانند به کاهش استرس کمک کنند؟

مدیریت استرس، چیزی است که بهتر است از زوایای متعدد به آن رسیدگی شود. بله، ورزش مفید است، رژیم غذایی مفید است و مکمل ها نیز کمک کننده هستند؛ اما چرا هر سه را با هم ترکیب نکنیم؟

در این مقاله، ما به تفصیل مروری می کنیم بر بهترین مکمل ها برای استرس. هر یک از این محصولات، مزایای مختلفی را با یک هدف عمده ارائه می دهند: برای کمک به مدیریت استرس.

در زیر برخی از مزایای کلیدی مکمل ها برای استرس را خواهید دید:

 • مدیریت بهتر استرس
 • کاهش سطوح استرس
 • کاهش اضطراب
 • کیفیت خواب بهتر
 • بهبود خلق و خو
 • بهبود تمرکز
 • بهبود سطوح انرژی
 • بهبود بهره وری
 • بهبود عملکرد در محل کار و مدرسه
 • سلامت کلی بهتر

یک مشکل بزرگ در مورد استرس، آن است که می تواند باعث مشکلات خواب شود. فقدان خواب آرام در شب می تواند تقریبا بر هر جنبه از زندگی شما تاثیر بگذارد. مکمل های خاص مانند ملاتونین و ریشه سنبل الطیب می توانند به شما کمک کنند سریع تر به خواب بروید و کیفیت دوره های استراحت تان را بهبود ببخشید.

استرس بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد اما برعکس آن نیز درست است. خواب ناکافی می تواند به استرس بیشتر منجر شود. بنابراین با مصرف این مکمل ها، شما می توانید خواب شبانه بهتری داشته باشید و در نتیجه سطوح استرس تان را در حین کاهش احتمال برای استرس آتی، کاهش دهید. این ممکن است قابل توجه ترین مزیت از مزایای بسیار مکمل ها برای استرس باشد.

استرس می تواند برخی اثرات طولانی مدت بسیار جدی روی سلامت شما بگذارد -هم ذهنی و هم جسمی. استرس مزمن می تواند به افسردگی، اضطراب، سردرد، افزایش وزن و حتی بیماری قلبی منجر شود. اثرات طولانی مدت یک سبک زندگی استرس زا، مسئله جدی هستند. در نهایت، تصمیم با شماست که استرس را به درستی مدیریت کنید؛ اما مکمل های خوب برای استرس می توانند یک کمک بسیار ضروری به شما برسانند.

همچنین بخوانید: چگونه آرامش خود را حفظ کنیم

چرا باید مصرف مکمل ها را مدنظر قرار دهید؟

همانطور که هرکسی که به طور منظم با اضطراب و استرس درگیر است می تواند به شما بگوید، مدیریت استرس کار آسانی نیست. حتی وقتی ما نهایت تلاش مان را برای سالم غذا خوردن، ورزش و انجام فعالیت های مفید کاهنده استرس به کار می بریم، استرس همچنان می تواند از ما پیشی بگیرد و باعث درد و رنج زیادی در زندگی های ما شود.

برخی از جنبه های منفی استرس، آشکار هستند؛ اشکال در تمرکز، دمدمی بودن و غیره؛ در حالی که بقیه کمتر آشکار هستند. استرس در واقع به علت اثرات مخرب دراز مدت اش، قاتل خاموش نامیده می شود. اثرات فوری و ناخوشایند را با خطرات طولانی مدت استرس ترکیب کنید و آنگاه متوجه خواهید شد که چرا مدیریت سطوح استرس تان باید یک الویت مهم باشد.

همان طور که قبلا اشاره کردیم، مدیریت استرس می تواند شامل چیزهای مختلف بسیاری باشد؛ به عنوان مثال رژیم غذایی، ورزش و تراپی. اما احتمالا اگر در حال خواندن این مقاله هستید، قبلا آن روش ها را امتحان کرده اید. اینجاست که مکمل های برتر برای استرس وارد میدان می شوند. این محصولات، یک روش جایگزین برای کمک به شما برای مدیریت سطوح استرس تان فراهم می کنند.

بهترین مکمل ها برای استرس می توانند به شما کمک کنند آن احساسات اضطراب و ناامیدی را کاهش دهید، تمرکزتان را افزایش دهید، خواب شبانه بهتری داشته باشید و خیلی چیزهای دیگر. نه، هیچ قرص جادویی وجود ندارد که تمام مشکلات را حل کند اما محصولات توصیه شده در زیر می توانند قطعا سودمند واقع شوند!

همچنین بخوانید: همه چیز در مورد استرس

10 مورد از موثرترین مکمل ها برای کاهش استرس

در این مقاله، ما توصیه های برترمان برای بهترین مکمل های کاهنده استرس که از داروهای گیاهی مانند ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه گرفته تا ویتامین ها و ملاتونین متغیر هستند، پوشش خواهیم داد. اکثر این محصولات، عوارض جانبی معدودی دارند (در صورت داشتن عوارض جانبی) بنابراین خطری ندارد که چند مورد از آنها را امتحان کنید، تا زمانی که یکی که برای تان موثر است را بیابید. مثل همیشه تاکید می کنیم که قبل از مصرف هرگونه محصول ذکر شده در این وب سایت، با پزشک تان صحبت کنید.


 1. ریشه سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب چیست؟

ریشه سنبل الطیب که با اسم لاتین اش به نام valeriana officinalis نیز شناخته می شود، یک مکمل گیاهی است که به شکل کپسول و همچنین چای وجود دارد. همان طور که از نام آن پیداست، این مکمل از ریشه گیاه سنبل الطیب گرفته می شود. آن معمولا برای اثرات آرامش آورش مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین معمولا برای کمک به افراد برای به خواب رفتن سریع تر به کار می رود و یک بخش مهم از روال پیش از خواب را می سازد. این گیاه ساده و طبیعی، یکی از بهترین مکمل های موجود برای استرس است و تاثیر بسیار ملایمی روی بدن می گذارد.

چگونه ریشه سنبل الطیب را مصرف کنید؟

ریشه سنبل الطیب معمولا به شکل کپسول وجود دارد، اگرچه شما می توانید آن را در مخلوط های چای گیاهی نیز بیابید. اگر برای بهبود کیفیت خواب استفاده می شود، بهتر است یک دوز از ریشه سنبل الطیب را حدود یک ساعت قبل از خواب مصرف کنید. یک دوز استاندارد معمولا 450 میلی گرم است. برای استفاده در هنگام روز به منظور کاهش استرس، یک دوز کوچک تر 300-200 میلی گرم، 1 تا 3 بار در روز ایده آل است.

سنبل الطیب در صورتی که در طول روز از آن استفاده کنید، لزوما باعث خواب آلودگی تان نخواهد شد اما ممکن است برای برخی افراد این گونه باشد. اگر به تازگی شروع به مصرف سنبل الطیب کرده اید، بهتر است چند بار اول در شب از آن استفاده کنید تا ببینید چگونه بر شما تاثیر می گذارد.

عوارض جانبی ریشه سنبل الطیب

از آنجا که این یک ماده طبیعی گیاهی است، بسیاری از مردم هیچ نوع عوارض جانبی منفی را تجربه نمی کنند. با این حال برخی از عوارض جانبی شایعی که اتفاق می افتند، عبارتند از: سردرد، ناراحتی معده، خشکی دهان و خواب آلودگی در طول روز.


 1. نیاسین

نیاسین چیست؟

نیاسین، یک ویتامین B است که به ویتامین B3 نیز معروف است. نیاسین به طور طبیعی در گیاهان و حیوانات یافت می شود و معمولا در مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های بهداشتی به کار می رود. نیاسین، نقش های کلیدی در بدن انسان ایفا می کند. آن به روند ترمیم DNA کمک می کند، در سنتز هورمون های استروئیدی یاری می رساند و نقش موثری در متابولیسم انرژی دارد. همچنین اتساع وریدی که روند شل کردن بافت عضله در شریان ها برای افزایش جریان خون و کاهش فشار خون است را تسهیل می نماید. همچنین مشخص شده که به تنظیم سطوح کلسترول در بدن کمک می کند.

نیاسین را چگونه مصرف کنیم؟

مکمل های نیاسین معمولا به صورت قرص یا کپسول موجودند. آنها می توانند در هر زمانی از روز مصرف شوند و بهتر است که آن را با معده خالی مصرف نکنید. همچنین drugs.com توصیه می کند که نیاسین را با یک لیوان آب سرد مصرف کنید چون مایعات گرم تر می توانند به افزایش احتمال عوارض جانبی منجر شوند. همچنین بهتر است از نوشیدن الکل و نوشیدنی های داغ پس از مصرف نیاسین اجتناب کنید. مانند هر چیزی، مهم است که دستورالعمل های دوز مناسب را دنبال کنید و نیاسین بیش از حد مصرف نکنید.

عوارض جانبی نیاسین

نیاسین می تواند باعث برخی عوارض جانبی جزئی شود. شایع ترین آنها گرگرفتگی است که یک احساس حرارت/خارش و سوزن سوزن شدن در زیر پوست می باشد؛ شبیه احساس سرخ شدن از خجالت. این اثر معمولا اندکی پس از مصرف این مکمل اتفاق می افتد و باید به سرعت ناپدید شود. آن همچنین اثری است که شما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد و در صورتی که به مصرف نیاسین در طولانی مدت ادامه دهید، باید به طور کامل از بین برود.

سایر عوارض جانبی خفیف مانند: سرگیجه، تعریق، تهوع و درد عضلانی نیز ممکن است اتفاق بیفتند. مثل همیشه، عوارض جانبی جدی تر نیز محتمل هستند. اگر در این مورد نگرانید، با پزشک تان صحبت کنید.


 1. ال تیانین

ال تیانین چیست؟

ال تیانین، یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در چای سبز وجود دارد. آن، اثرات آرامش بخش عمیقی دارد و برای مقابله با استرس، بسیار مفید است. ال تیانین در رژیم غذایی، معمول نیست -آن تقریبا به طور انحصاری در چای هایی از خانواده کاملیا سیننسیس یافت می شود- به غیر از آن، شما تیانین زیادی در رژیم غذایی روزانه تان پیدا نخواهید کرد. آن یک اسید آمینه غیرضروری در نظر گرفته می شود و اگرچه مزایای متعددی ارائه می دهد اما افراد زیادی آن را به صورت روزانه مصرف نمی کنند.

چگونه ال تیانین را مصرف کنیم؟

مکمل های ال تیانین به شکل قرص یا کپسول موجودند. دوز مصرف آن معمولا 200-100 میلی گرم است که می تواند 1 تا 3 بار در روز مصرف شود. تیانین لزوما فورا تاثیر نمی گذارد اما در عوض، بیشتر از یک اثر تدریجی ظریف است. بنابراین انتظار نداشته باشید که وقتی به شدت احساس استرس می کنید، با خوردن یک کپسول تیانین فورا بهتر شوید. در عوض روی مصرف دوزهای منظم از این اسید آمینه مفید تمرکز کنید و مطمئنا متوجه یک تفاوت مثبت خواهید شد.

همان طور که قبلا اشاره شد، بسیاری از مردم دوست دارند که این مکمل را در کنار کافئین مصرف کنند. این ضروری نیست اما این دو با یکدیگر، اثرگذاری مضاعف خواهند داشت.

عوارض جانبی ال تیانین

ال تیانین در هنگامی که برای دوره های زمانی کوتاه مصرف شود، عوارض جانبی شناخته شده بسیار معدودی دارد. بنابراین همچنان به تحقیق بر روی عوارض جانبی طولانی مدت این مکمل نیاز است. موارد نادر در آزمایش های بالینی، عوارض جانبی مانند: سردرد، سرگیجه و علائم دستگاه گوارش را گزارش کردند اما اکثر مردم ابدا متوجه هیچ گونه عوارض جانبی نخواهند شد.


 1. منیزیم

منیزیم چیست؟

منیزیم، یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در برخی مواد غذایی مانند آجیل و سبزیجات برگ سبز وجود دارد. منیزیم، یک ماده معدنی رژیمی ضروری است و در بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن ایفای نقش می کند. مهم تر از همه، منیزیم یک نقش کلیدی در حمایت از تولید انرژی، تنظیم سطوح قند خون، حمایت از سیستم ایمنی بدن و تنظیم استرس ایفا می کند.

اگرچه منیزیم در چندین منبع غذایی یافت شده و همچنین در اکثر مولتی ویتامین ها گنجانده می شود اما کمبود آن بسیار شایع است. به طور تخمینی 57% از آمریکایی ها منیزیم کافی در رژیم غذایی شان دریافت نمی کنند و این رقم در بسیاری از کشورهای دیگر، بازهم بالاتر است. کمبود منیزیم می تواند باعث تمام انواع مشکلات سلامتی شود و ممکن است استرس و اضطراب را بدتر کند. خبر خوب این است که رفع کمبود منیزیم به وسیله تغییر رژیم غذایی یا اضافه کردن یک مکمل، کار آسانی است.

چگونه منیزیم را مصرف کنیم؟

منیزیم به شکل قرص یا کپسول موجود است و در بسیاری از مکمل های دیگر مانند مولتی ویتامین ها، ZMA و… نیز گنجانده می شود. با این حال مولتی ویتامین ها به طور کلی حاوی بیش از 25-10% از مقدار منیزیم مورد نیاز روزانه شما نیستند بنابراین برای رفع نیازهای روزانه شما کافی نخواهند بود.

به طور کلی بهتر است منیزیم را به تنهایی مصرف کنید چون می تواند برای جذب با سایر مواد مغذی به رقابت بپردازد. زمانبندی، خیلی مهم نیست اما تقسیم دوزتان به 2 بخش ممکن است مفید باشد. مثل همیشه، بیش از مقدار توصیه شده مصرف نکنید!

مکمل های منیزیم، مزایای زیادی را برای افرادی که دچار کمبود آن هستند، فراهم می کنند اما به کسانی که در حال حاضر مقدار کافی از آن را دریافت می کنند، کمک زیادی نخواهند کرد. اما از آنجا که کمبود منیزیم بسیار متداول بوده و عوارض جانبی منیزیم خفیف هستند، اغلب ارزش آن را دارد که این مکمل ها را امتحان کنید تا ببینید به شما کمک می کنند یا خیر.

عوارض جانبی منیزیم

در اکثر موارد تا زمانی که تحت نظارت مصرف شود و دوز مصرف شما از RDA تجاوز نکند، منیزیم نباید باعث هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی شود. برخی از افراد، ناراحتی معده (اگر پس از مصرف منیزیم متوجه ناراحتی معده شدید، آن را با معده خالی مصرف نکنید)، تهوع و اسهال را گزارش کرده اند. مثل همیشه، عوارض جانبی شدیدتر می تواند در برخی افراد اتفاق بیفتد و اگر بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف کنید، محتمل تر هستند.


 1. ملاتونین

ملاتونین چیست؟

ملاتونین یک هورمون طبیعی است که هر شب در مغز شما ترشح می شود. معمولا به عنوان هورمون خواب به آن اشاره می شود چون نقش مهمی در آغاز و حفظ خواب عمیق ایفا می کند. اساسا ملاتونین باعث می شود که بدن و ذهن شما احساس خواب آلودگی کند و برای خواب آماده شود. در حالی که ملاتونین به طور طبیعی در غده پینه آل مغز تولید می شود اما این امکان وجود دارد که تولید ملاتونین را به وسیله مصرف یک شکل مکمل از این هورمون تحریک کنیم.

ملاتونین به طور طبیعی در بدن تولید می شود. آن در شب وارد عمل شده و باعث می شود که بدن و ذهن ریلکس شده و تسلیم خواب شوند. تولید طبیعی ملاتونین، تابع ریتم شبانه روزی شماست و سطوح ملاتونین در شب به اوج می رسد. نکته اصلی که باعث می شود بدن شما شروع به ترشح ملاتونین کند، کاهش در میزان نور است. بنابراین به طور طبیعی هنگامی که هوا تاریک تر می شود، ملاتونین شروع به آزاد شدن در سیستم شما می کند.

مشکل این است که قرارگیری در معرض نور مصنوعی ممکن است تولید طبیعی ملاتونین را کاهش دهد. این بدان معناست که تماشای تلویزیون قبل از خواب، چک کردن ایمیل تان قبل از مسواک زدن دندان ها یا چک کردن فیسبوک بر روی گوشی تان در رختخواب می تواند از توانایی طبیعی بدن شما برای تولید و آزادسازی ملاتونین بکاهد. این به نوبه خود می تواند به خواب رفتن را سخت تر کرده و کیفیت خواب را کاهش دهد.

چگونه ملاتونین را مصرف کنیم؟

مکمل های ملاتونین معمولا به شکل قرص موجودند. یک دوز معمول 3 میلی گرم در هر وعده است اگرچه برخی از مکمل ها ممکن است در هر روز 5 یا بیشتر از 10 میلی گرم ملاتونین داشته باشند. ما توصیه می کینم که با یک وعده کوچک 3 میلی گرم یا کمتر، حدود یک ساعت قبل از خواب شروع کنید. اگر 3 میلی گرم بر شما تاثیر نگذاشت، می توانید دوزتان را به 6 میلی گرم در شب بعد افزایش دهید. مکمل تان را حدود 60-45 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید و در حالت ایده آل برای به حداکثر رساندن تولید ملاتونین از قرارگیری در معرض نور مصنوعی در طول این زمان خودداری نمایید.

ملاتونین قطعا باعث خواب آلودگی می شود بنابراین تنها باید به عنوان یک مکمل قبل از خواب مورد استفاده قرار گیرد. شما نباید ملاتونین را در طول روز در تلاش برای کاهش استرس مصرف کنید چون باعث خواهد شد که خواب آلود شوید و ممکن است ریتم شبانه روزی طبیعی شما را بهم بریزد.

عوارض جانبی ملاتونین

برخی از عوارض جانبی بالقوه ملاتونین عبارتند از: سردرد، سرگیجه، تحریک پذیری و احساسات کوتاه مدت افسردگی. اکثر افراد، عوارض جانبی را تجربه نمی کنند اما برای برخی این گونه است. خبر خوب این است که ملاتونین برخلاف اکثر داروهای خواب موجود، اعتیادآور نیست. از آنجا که یک هورمون طبیعی است که در بدن تولید می شود، شما به مصرف مکمل های ملاتونین یا هر چیزی شبیه آن اعتیاد پیدا نخواهید کرد؛ هر چند ممکن است نسبت به این هورمون مقاومت پیدا کنید.


 1. فسفاتیدیلسرین

فسفاتیدیلسرین چیست؟

فسفاتیدیلسرین، یک ترکیب مشتق اسید آمینه است که به طور طبیعی در مغز انسان یافت می شود. آن یک نقش کلیدی در عملکرد شناختی، حافظه و بسیاری از جنبه های دیگر سلامت روان ایفا می کند. فسفاتیدیلسرین که در درجه اول در رژیم غذایی در برخی از انواع ماهی ها یافت می شود، این روزها به شکل مکمل نیز موجود است.

این ترکیب به طور طبیعی در مغز سنتز می شود و همچنین از طریق یک رژیم غذایی سالم، جذب می گردد. با این حال مشخص شده که فسفاتیدیلسرین در شکل مکمل، به کاهش مشکلات پیشرونده با استرس کمک می کند.

چگونه فسفاتیدیلسرین را مصرف کنیم؟

دوز معمول فسفاتیدیلسرین، 300 میلی گرم است که به 3 دوز 100 میلی گرمی تقسیم می شود. این مکمل به شکل قرص یا کپسول موجود است بنابراین مصرف آن آسان می باشد. توجه داشته باشید که مطالعه بحث شده در بالا در واقع از 400 میلی گرم در روز استفاده کرد. مصرف تا 400 میلی گرم از آن در روز بی خطر در نظر گرفته می شود بنابراین اگر از مصرف یک دوز 300 میلی گرمی در روز هیچ فایده ای نمی برید، ممکن است لازم باشد دوز مصرفی تان را افزایش دهید.

عوارض جانبی فسفاتیدیلسرین

فسفاتیدیلسرین هنگامی که طبق دستور تا 6 ماه مصرف شود، به طور کلی باعث عوارض جانبی نمی شود. با این حال برخی از مردم، بی خوابی و ناراحتی معده را در نتیجه مصرف این محصول تجربه کرده اند. در هنگام شروع یک مکمل جدید، به طور کلی بهتر است با یک دوز پایین شروع کنید تا ببینید که چگونه بر شما اثر می گذارد.


 1. بادرنجبویه

بادرنجبویه چیست؟

بادرنجبویه که به melissa officinalis معروف است، گیاهی است که اغلب در چای های گیاهی و مکمل ها به کار می رود. آن به خاطر اثرات تسکین دهنده و آرامش بخش اش معروف است و مورد علاقه افرادی است که به دنبال یک راه کاملا طبیعی برای کمک به القای تمدد اعصاب هستند. این گیاه، اثرات آرام بخش ملایمی برای برخی از افراد دارد اما آنها آنقدر دلپذیر هستند که این گیاه می تواند در طول روز مورد استفاده قرار گیرد. بادرنجبویه برای قرن ها در طب سنتی به واسطه چندین فرهنگ باستانی مورد استفاده قرار گرفته است. اثرات مثبت آن در بسیاری از آزمایشات بالینی اثبات شده و ترکیب ملایم و کاملا طبیعی اش، آن را به یک محصول عالی برای امتحان کردن تبدیل می کند.

چگونه بادرنجبویه را مصرف کنیم؟

بادرنجبویه معمولا به شکل کپسول موجود است اگرچه در مخلوط های چای گیاهی نیز در دسترس است. برای کاهش استرس، کپسول های بادرنجبویه بهتر هستند چون شما می توانید دوزتان را به طور دقیق تنظیم کنید و آنها را بدون نیاز به دم کشیدن یک فنجان چای مصرف نمایید. دوز معمول حدود 300 میلی گرم در هر وعده است اما در صورت لزوم می تواند چند بار در روز مورد استفاده قرار گیرد. در برخی آزمایشات ثابت شده که دوزهای بزرگتر تا 1200 میلی گرم، بسیار موثر هستند اما روشن نیست که آیا این دوز واقعا ضروری است یا نه.

درباره زمان بندی، بهتر است بادرنجبویه در دوزهای منقسم در طول روز مصرف شود. از آنجا که آن دارای برخی اثرات آرام بخش خفیف است، ایده خوبی است که اولین دوزتان را در شب مصرف کنید تا ببینید چگونه بر شما تاثیر می گذارد. بادرنجبویه در شکل چای، نسبتا سریع اثر می کند. بسیاری از مردم دوست دارند قبل از رفتن به رختخواب، یک فنجان چای گیاهی حاوی بادرنجبویه بنوشند.

عوارض جانبی بادرنجبویه

بادرنجبویه، یک داروی گیاهی طبیعی است که مصرف آن بی خطر در نظر گرفته می شود و عوارض جانبی زیادی ایجاد نمی کند. برخی از افراد، بعضی اثرات منفی مانند: سردرد، تهوع، سرگیجه و درد شکم را گزارش کرده اند اما این اثرات نادر هستند. در اغلب مطالعات بالینی، آزمایشات بیش از 3 یا 4 ماه ادامه پیدا نکرده اند بنابراین اثرات طولانی مدت بیشتر این مکمل، تا حدی ناشناخته هستند.


 1. گاماآمینوبوتیریک اسید(GABA)

گاماآمینوبوتیریک اسید چیست؟

گاماآمینوبوتیریک اسید که با عنوان GABA شناخته شده است، یک انتقال دهنده عصبی است که مانع انتقال تکانه های عصبی در سیستم عصبی مرکزی می شود. آن با گلوتامات کار می کند و این دو یکدیگر را در یک رابطه متعادل می کنند. گلوتامات، انتقال دهنده عصبی بالا برنده و GABA، پایین آورنده در نظر گرفته می شود.

GABA یک عنصر بسیار مهم در مغز است. اساسا آن یک نقش کلیدی در تنظیم فعالیت عصبی افسرده کننده در مغز انسان ایفا می کند. به عبارت دیگر، آن مسئول کمک به ذهن شماست تا از حالت کار به آرامش برود. همچنین در تغییرات آرام بخش در مغز که برای به خواب رفتن در شب کلیدی هستند، نقش دارد.

چگونه GABA را مصرف کنیم؟

گاماآمینوبوتیریک اسید به شکل کپسول موجود است بنابراین مصرف آن آسان می باشد. مقادیر مصرف تا حد زیادی متفاوت است و هیچ آزمایش بالینی، یک ایده قطعی از دوز ایده آل ارائه نداده است. در شکل مکمل، دوز موجود در هر کپسول معمولا از 250 تا 1000 میلی گرم متغیر است. مانند هر چیز دیگر، در صورت لزوم بهتر است با دوز کم شروع کنید تا ببینید این مکمل چگونه بر شما اثر می گذارد. به خودی خود، گابا معمولا اثرات آرام بخش نشان نمی دهد بنابراین مصرف آن در طول روز یا در شب، مشکلی ایجاد نمی کند.

عوارض جانبی گابا

برخی از عوارض جانبی شایع عبارتند از: افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، خارش یا خواب آلودگی. اکثر مردم، این اثرات را تجربه نمی کنند اما برای برخی اتفاق می افتد. این مکمل نیز تحت آزمایشات دراز مدت زیادی قرار نگرفته بنابراین مشخص نیست که امکان سایر اثرات جانبی طولانی مدت وجود دارد یا خیر.


 1. کاوا

کاوا چیست؟

کاوا که به کاوا کاوا یا piper methysitcum نیز معروف است، ریشه یک فلفل است که به طور طبیعی در جزایر اقیانوس آرام یافت می شود. آن برای چندین نسل توسط ساکنان جزایر اقیانوس آرام به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی مورد استفاده قرار می گرفت. آن دارای اثرات کاهنده اضطراب قابل توجهی است. در مطالعات متعدد مشخص شده که مکمل کاوا، خصوصیات آرامش بخش قوی ارائه می دهد. به همین دلیل است که ما آن را در لیست بهترین مکمل های استرس اضافه کرده ایم. این درمان قدیمی در عصر مدرن، همیشه کارامد است و هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند تاثیر مثبتی بر سطوح استرس و اضطراب شما بگذارد.

چگونه کاوا را مصرف کنیم؟

کاوا به شکل قرص/کپسول و همچنین عصاره های مایع موجود است. در اکثر موارد، بهتر است از کپسول های آن استفاده کنید چون شکل های مایع، اغلب با استفاده از مواد شیمیایی خشن استخراج می شوند. تعیین دوز مصرف آن دشوار است چون دوزهای مکمل ها، بسیار متفاوت هستند. به طور معمول، مکمل ها حدود 250 میلی گرم در هر وعده فراهم می کنند اما به خاطر داشته باشید که این مقدار، مقدار ریشه کاوای واقعی را لیست می کند، نه مقدار کاوا لاکتون را (ماده فعال).

بهتر است کاوا را به 2 دوز یا بیشتر در طول روز تقسیم کنید. اکثر مردم برای افزایش جذب و کاهش خطر ابتلا به ناراحتی معده، آن را با یک وعده غذایی مصرف می کنند. اگر برای کمک به مشکلات خواب تان از کاوا استفاده می کنید، یک دوز را حدود یک ساعت قبل از خواب مصرف کنید. دراکثر موارد، کاوا برای استفاده در دراز مدت مناسب نیست مگر آنکه توسط یک پزشک تجویز شود. کاوا همچنین گاهی اقوات در ترکیبات چای گیاهی به کار می رود. این ها ممکن است یک راه بهتر برای شروع کاوا برای برخی افراد باشند.

عوارض جانبی کاوا

اگرچه عوارض جانبی معمول، نادر هستند اما مشخص شده که کاوا باعث آسیب کبدی در برخی افراد می شود. واضح است که این، یک عارضه جانبی جدی است و شما باید آن را بررسی کرده یا قبل از مصرف این مکمل با پزشک تان صحبت کنید. توجه داشته باشید که در اکثر مواد، آسیب کبدی ناشی از مصرف مکمل کاوا شامل بیمارانی بوده که این مکمل را برای دوره های زمانی طولانی مصرف کرده اند. برای دوره های چند هفته ای تا یک ماهه، این مکمل معمولا بی خطر است؛ اما برای زمان های طولانی تر از آن، شما باید با پزشک تان صحبت کرده و مراقب علائم آسیب کبدی باشید.


 1. ویتامین B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس چیست؟

مکمل های ویتامین B کمپلکس، مولتی ویتامین های حاوی چندین ویتامین B هستند. برخی حاوی هر 8 ویتامین B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 And B12) هستند، در حالی که بقیه فقط شامل برخی از ویتامین های کلیدی تر مانند B6 و B12 می باشند. ویتامین های B، مزایای بسیاری دارند. آنها با یکدیگر به کارکرد درست بدن های ما کمک می کنند. آنها می توانند میگرن را بهبود ببخشند، مو و پوست سالم را حفظ کنند، به تبدیل غذا به سوخت کمک نمایند و خیلی چیزهای دیگر. اما البته، قابل توجه ترین مزیت ویتامین B کمپلکس برای افرادی که این مقاله را می خوانند، توانایی آن برای کاهش استرس است.

چگونه ویتامین B کمپلکس را مصرف کنیم؟

از آنجا که اجزای تشکیل دهنده ویتامین B کمپلکس، بسته به محصولی که انتخاب می کنید متفاوتند، مقادیر مصرف ویتامین های B مختلف نیز متفاوت می باشد. به این دلیل، بهتر است دستورالعمل های موجود روی برچسب مکمل را دنبال کنید. ویتامین های B را طبق دستور مصرف کنید؛ در صورت امکان با غذا. زمان بندی مهم نیست.

عوارض جانبی ویتامین B کمپلکس

ویتامین های B به طور کلی نسبتا ملایم هستند و برای اکثر افراد باعث عوارض جانبی نمی شوند. با این حال برخی از مصرف کنندگان، سردرد، ناراحتی معده یا طعم ناخوشایند را پس از مصرف ویتامین های B گزارش کرده اند. تا زمانی که شما این محصول را طبق دستور مصرف کنید و از دوز توصیه شده فراتر نروید، مشکلی نخواهد بود.

همچنین بخوانید: کاهش فوری استرس در کمتر از 30 دقیقه

خلاصه

به خاطر مطالعه لیست بهترین مکمل های ما برای مقابله با استرس از شما سپاسگزاریم. امیدواریم که حالا در مورد این محصولات، بیشتر بدانید و برنامه بهتری برای مدیریت استرس تان داشته باشید. این مکمل ها می توانند مزایای متنوعی ارائه دهند، مسئله مهم فقط انتخاب بهترین گزینه ها برای شماست.

به عبارت ساده، شما به وسیله مدیریت بهتر استرس تان می توانید یک فرد سالم تر، شادتر و سازنده تر شوید. هیچ مکملی، یک درمان جادویی برای افکار و احساسات استرس زا فراهم نمی کند اما آنها قطعا می توانند به نگه داشتن شما در مسیر درست کمک کنند. از آنجا که اکثر این محصولات، عوارض جانبی مضری ندارند و نسبتا ارزان قیمت هستند، ارزش آن را دارد که گزینه های متعدد را امتحان کنید تا زمانی که مورد مناسب تان را بیابید.


نظر خود را بیان کنید