ایدز hiv-aids

درمورد ایدز چه میدانید؟ در این مقاله شما با بیماری ایدز به طور کامل آشنا می شوید:

دانشمندان آمریکایی در تلاش خود برای پی بردن به رمز و راز های پشت بیماری HIV، موفق شدند واضح ترین عکسی را بگیرند که تا به امروز از پروتئینی که به این ویروس کشنده اجازه می دهد به سلول های ایمنی بدن حمله کند، گرفته شده است.

طبق مقاله ای که در مجلۀ آمریکایی Science منتشر شده است، دانشمندانِ موسسه تحقیقات اسکریبز و دانشکدۀ پزشکی وِیل،  توانسته اند نگاهی با جزئیات به ساختار اتمی آن پروتئینی داشته باشند که ویروس HIV را در خود جای می دهد، ویروسی که منجر به ایدز می شود. این قدمی است که می تواند راه را برای پیدا کردن واکسن این بیماری هموار کند.

بریجت کاراگر، زیست شناس سلولی، اینگونه می گوید “برای توسعه دادن واکسنی برای این ویروس، ابتدا باید فهمید که کدام قسمت های این پروتئین پر اهمیت توسط پادتن های خنثی کننده قابل شناسایی هستند و برای پی بردن به این موضوع، نیاز داریم که بدانیم ساختار این پروتئین چگونه به نظر می رسد.

وقتی که به شکل ظاهری آن پی بردیم، می توانیم شروع به طراحی یک واکسین کنیم که از همان سیستم تقلید بکند و پادتنی بر ضد آن رها سازد و فرد را آماده کند تا وقتی ویروس واقعی حمله کرد بتواند در مقابل آن مبارزه کند.

هر چند که در کشور های توسعه یافته، دارو های ضد ویروس پیچیده ای استفاده می شدند تا آلودگی HIV را کنترل کنند، ساخت یک واکسن بر ضد این آلودگی تا به حال ممکن نبوده است.

عدم موفقیت در یافتن یک واکسن، اغلب به طبیعت پیچیدۀ پروتئینی که ویروس HIV را در بر می گیرد، ربط داده می شود. این پروتئین با نام Env شناخته می شود.

ساختار حساس Env، تلاش هایی را که در راستای به دست آوردن تصویری در ابعاد اتمی از این پروتئین انجام گرفته است، که برای فهم کامل آن لازم است، با شکست روبرو کرده است.

طبق گفته های زیست شناسی به نام اندرو وارد “این پروتئین، حتی وقتی که بروی سطح ویروس است، معمولا از هم می پاشد. بنابراین برای بررسی آن ما می باید آن را دستکاری می کردیم تا پایدارتر باشد.”

این محققان موفق شده اند که نسخه ای از پروتئین Env، که ساختاری سه جزئی دارد، را طراحی کنند که پایداری لازم را برای گرفتن عکس هایی در مقیاس اتمی داشته باشد.

پس از آن، دانشمندان توانستند ساختار سه جزئیِ Env را با استفاده از جدید ترین فن آوری های عکاسی و میکروسکوب های الکترونی بررسی کنند.

این اطلاعات همپنین فرآیندی که توسط آن Env ساخته می شود و بعدها در زمان عفونت تغییر شکل می دهد را هم مشخص تر کرده اند، و به علاوه به محققان اجازه داده اند تا این پروتئین را با مشابه های خود که ویروس های کشنده ای مثل سرماخوردگی و ابولا را در بر می گیرند، مقایسته کنند.

دانستنی درباره ایدز

ویروس HIV و بیماری ایدز از جمله موضوعاتی در دنیای سلامت است که دنبال کردنِ اطلاعات و اخبار آن برای همه ضروری است.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پزشکان هشدار می‌دهند که با بی‌توجهی، عدم آگاهی و عدم پیگیریِ اخبار مرتبط با این بیماری ممکن است اطلاعات کلیدی و مهمی را از دست بدهیم.

به گزارش شینهوا، در این مقاله حقایقی درباره بیماری ایدز در سال 2015 بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) و برنامه مشترک سازمان ملل در مورد ایدز (UNAIDS) گردآوری و ارائه شده که به شرح زیر است:

  1. در سطح جهان حدود 36 میلیون و 900 هزار نفر از جمله دو میلیون و 600 هزار کودک با ویروس ایدز زندگی می‌کنند.
  2. در سال 2014 حدود دو میلیون نفر به این ویروس آلوده شدند.
  3. حدود 34 میلیون نفر در جهان بر اثر HIV یا ایدز جان خود را از دست داده‌اند که یک میلیون و 200 هزار مورد از این مرگ و میرها در سال 2014 رخ داده است.
  4. طی 15 سال گذشته نرخ مرگ و میر ناشی از ایدز میان نوجوانان سه برابر شده است.
  5. بیماری ایدز اولین عامل مرگ و میر نوجوانان در آفریقا و دومین علت فوت این رده سنی در سطح جهان به حساب می‌آید.
  6. در منطقه آفریقای سیاه که بیشترین نرخ شیوع بیماری ایدز مشاهده می‌شود در میان افراد 15 تا 19 ساله از هر 10 مورد جدید ابتلا به این ویروس هفت نفر دختر هستند.
  7. در ابتدای سال 2015 میلادی، 15 میلیون نفر تحت درمان آنتی رتروویرال قرار گرفتند که این رقم در سال 2001 یک میلیون نفر بوده است.
  8. به رغم دسترسی گسترده به تست‌های HIV تنها 51 درصد از مبتلایان به HIV از بیماری خود آگاهی دارند.
  9. واکنش‌های جهانی در برابر HIV از وقوع 30 میلیون مورد جدید ابتلا به این ویروس و مرگ نزدیک به هشت میلیون انسان از سال 2000 جلوگیری کرده است.
  10. در سال 2015 کوبا اولین کشوری بود که اعلام کرد انتقال ویروس HIV از مادر به کودک را ریشه‌کن کرده است.