چگونه به اشتباهات خود اقرار کنیم؟

پذیرفتن و اقرار کردن به اشتباه، اولین قدم در جبران آن است؛

admit mistakes

قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد میکنیم ابتدا روشهای پذیرفتن اشتباه را بخوانید تا سپس به مرحله اقرار کردن برسید و گامی برای جبران اشتباه خود بردارید.

چگونه اشتباهات خود را بپذیریم؟

حتما شرایطی را تجربه کرده اید که اشتباه بزرگی از شما سر زده و مسئول رخ دادن این اشتباه شما هستید. ممکن است این اشتباه از دست رفتن یکی از مشتری های همیشگی تان باشد، شاید هم فراموش کرده اید که بخش مهمی از پروژه را انجام دهید.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ شاید وقتی که یکی از عزیزان تان به شما احتیاج داشته و شما در قبال او مسئول بوده اید، در دسترس نبوده اید. ممکن است این اشتباه عوارضی همچون از دست دادن شغل، به پایان رسیدن رابطه و یا به خطر افتادن موقعیت شما باشد. بالاخره هر اشتباهی هم که مرتکب شده باشید، وقت آن رسیده که آن را بپذیرید و آن را پشت سر بگذارید. در این مطلب به نحوه پذیرش اشتباه و کارهایی که باید بعد از اشتباه کردن انجام دهید، می پردازیم، با ما همراه باشید.

بسیاری از مردم سعی خواهند کرد که از اشتباهی که انجام داده اند فرار کنند و یا آن را انکار کنند. عدم پذیرش گناه و اشتباهی که انجام شده یکی از مسائلی است که اغلب افراد پس از اینکه مرتکب اشتباه می شوند انجام می دهند. نگران نباشید، چون واقعا چیزی برای نگرانی وجود ندارد. مهم است در این شرایط  در جا نزنید و به سمت جلو حرکت کنید.

بپذیرید که “من اشتباه کردم

اشتباه را همچون گلوله ای که پرتاب شده در نظر بگیرید، این گلوله در هوا معلق است و در صورتی که با آن برخورد درستی نکنید، به فردی دیگر اصابت خواهد کرد. وقتی که اشتباهی که انجام داده اید را انکار می کنید و آن را نمی پذیرید، اعتماد اطرافیان خود را نیز از دست خواهید داد ، به خصوص کسانی که هزینه اشتباه شما را پرداخت کرده اند.

از طرف دیگر ، پذیرفتن اشتباه و بر عهده گرفتن مسئولیت آن ، شما را یک قدم به مقابله با آن نزدیک می کند و اغلب می تواند اولین قدم برای یک حرکت موفقیت امیز باشد. حداقل ، این نشان می دهد که  حتی در صورت پیامدهای فاجعه بار شما فردی صادق و شجاع هستید.

در قسمت زیر چند نکته در مورد مقابله با اشتباهاتی که مرتکب شده اید، آورده ایم :

از دید دیگران به مسائل نگاه کنید. اگر شما قول داده‌ اید و موفق نشده اید که به آن عمل کنید، خودتان را به جای فردی که به او قول دادید بگذارید. از این منظر که به موضوع نگاه می کنید، چه احساسی دارید؟ اگر به جای او بودید، واکنش شما چه خواهد بود؟ و چه کاری شما را راضی می کرد؟

همدردی کنید. درک کنید که اشتباه‌ات شما ممکن است بر بسیاری از افراد بیش از شما تاثیر بگذارد و دردی که ایجاد کرده‌اید را تشخیص دهید. کمی همدردی می‌ تواند نقطه شروع خوبی باشد که شما نیاز دارید همه چیز را درست تنظیم کنید

مسئولیت را به عهده بگیرید. سعی نکنید بعد از اشتباهی که از خود شما سر زده به دنبال مقصر دیگری بگردید. حتی اگر شکست شما به خاطر این باشد که یک نفر شما را تنها گذاشته یا بدقولی کرده است ، در نهایت خودتان مسئول پروژه‌های تحت اختیار خود هستید.

عواقب آن را بپذیرید. پذیرش عواقب اشتباهی که کرده اید سخت است ، می دانم ، اما این شرایطی است که پیش آمده و هیچ راه فراری از آن نیست، هر اشتباهی که هر کس مرتکب می شود بدون شک عواقبی به دنبال خواهد داشت، هر آنچه برای تان پیش می آید را با آغوش باز بپذیرید.

برنامه داشته باشید. شما باید ایده روشنی داشته باشید که چه اشتباهی رخ داده است و چگونه می توانید آن را برطرف کنید  و چگونه می توانید در آینده از وقوع مجدد آن جلوگیری کنید.

صادق باشید. وانمود نکنید که احساس همدردی می ‌کنید. صادق و رو راست نشان دهید که از این شکست ناراحت هستید. نشان دادن احساسات صادقانه اولین قدم برای بازسازی اعتماد از دست رفته است.

عذرخواهی کنید. به هر حال این اشتباهی است که رخ داده و در کنار پذیرفتن و سعی در جبران آن، باید از فردی که نا امیدش کرده اید عذرخواهی کنید. این عذرخواهی کردن زحمت زیادی برای شما ندارد اما تاثیر خوبی بر روی طرف مقابل خواهد گذاشت.

هیچ یک از این نکات از بدترین اتفاقات پس از شکست جلوگیری نخواهد کرد ، ممکن است شما هنوز هم بعد از این اشتباه شغل ، مشتری، شریک و یا دوست خود را از دست بدهید. اما انجام این کارها شما را به فردی باوقار که اشتباهش را پذیرفته و به دنبال جبران است تبدیل می کند. با قبول مسئولیت کامل برای اشتباهات خود و رفتار مناسب، خودتان را در مسیر شکست موفق آمیز قرار خواهید داد.


و اما سخن پایانی …

هر آدمی ممکن است اشتباه کند، بنابراین بعد از اشتباهی که از شما سر زد خودتان را سرزنش نکنید و دست از امیدها و هدف هایتان نکشید. به یاد داشته باشید که تا وقتی اشتباهی نباشد، قدر موفقیت ها را آنطور که باید نخواهیم دانست. اشتباهات تان را بپذیرید و درصدد جبران آن برآیید. در پایان برایتان آرزوی موفقیت می کنم.

همچنین بخوانید: چگونه معذرت خواهی کنیم؟

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید