جلب رضایت دیگران

خشنود کردن دیگران ذاتا چیز بدی نیست، خوب است که خانواده یا مدیران خود را راضی کنید، اما زمان‌هایی وجود دارد که میل شما به راضی کردن دیگران می‌تواند مشکل‌ساز شود.

به گزارش آلامتو به نقل از Psychologytoday؛ در اینجا پنج علامت این‌که تلاش شما برای راضی کردن دیگران درست نیست را می آوریم:


  1. نمی‌توانید نه بگویید

بله گفتن به تقاضای هر کسی یعنی دارید به چیز دیگری نه می‌گویید. ممکن است تمایل شما برای داوطلب شدن در کاری باعث شود زمانی را از خانواده‌تان دور باشید، یا ناتوانی شما برای نه گفتن به یک دعوت به شام از طرف یک همسایه یعنی وقت ندارید به باشگاه بروید، و در واقع به تمام پیامدهای ناتوانی در نه گفتن، بله می‌گویید.

نکته: اگر “بله” ، پاسخ اتوماتیک شما شده است، گفتن این جمله را شروع کنید،” من باید درموردش فکر کنم و بعد به شما جواب دهم”. سپس پیش از هر قولی چند دقیقه وقت بگذارید و بررسی کنید.


  1. برای تصمیم‌گیری با خود می‌جنگید

اگر مبنای پاسخگویی شما، چیزی است که فکر می‌کنید دیگران دوست دارند بشنوند، احتمالا در تصمیم‌گیری هم مشکل دارید. وقتی اجازه می‌دهید نظرات دیگران بر نظر خودتان سایه بیندازد، هر تصمیم و انتخابی برای شما مانند یک دگرگونی در زندگی به‌نظر خواهد رسید؛ چه انتخاب یک جفت کفش جدید باشد وچه تصمیم این‌که کجا ناهار بخورید.

نکته: خودآگاهی را برای خود در الویت بگذارید. به دوست داشتنی‌ها و غیردوست‌داشتنی‌های‌تان توجه کنید. سعی کنید بفهمید چه فعالیت‌هایی به شما کمک می‌کند تا بیشتر احساس شادابی کنید و کدام کارها انرژی‌تان را تحلیل می‌برد. با تمرین می‌توانید سطح آگاهی و درک‌تان را از عقاید و خواسته‌های‌تان بالاتر ببرید.


  1. تقاضای کمک نمی‌کنید

گاهی افرادی که بیشتراز همه به درخواست دیگران بله می‌گویند، کمترین خواسته و تقاضا را از دیگران برای کمک دارند. اگر برای کمک خواستن از دیگران با خود در جدالید، ممکن است فرصت‌های زیادی را در زندگی از دست بدهید.

نکته: یک تقاضای کوچک برای هر روز خود معین کنید، حتی اگر این تقاضا به سادگی درخواست از یک دوست برای غلط‌ گیری یک ایمیل یا درخواست از یک همکار برای نگه‌داشتن یک صندلی برای شما در جلسه باشد.

هرچقدر بیشتر این تمرین را بکنید، کمک خواستن از دیگران برای شما راحت‌تر خواهد بود.


  1. طبق ارزش‌های‌تان زندگی نمی‌کنید

اگر تمام انرژی‌تان را صرف انجام کارهایی می‌کنید که فکر می‌کنید دیگران دوست دارند، غیرممکن است که بتوانید براساس ارزش‌های خودتان زندگی کنید.

اگر وقت گذاشتن برای بچه‌های‌تان برای شما مهم است اما نمی‌توانید به یک دوست که همیشه ازشما توقعاتی دارد نه بگویید، با خودتان برای انجام چیزهایی که اهمیت بیشتری دارند خواهید جنگید. ساعات محدودی در یک روز وجود دارد، بنابراین مهم است که وقت‌تان را صرف چیزهایی بکنید که بیشتراز همه برای‌تان باارزش هستند.

نکته: بررسی کنید که بیشتر اوقات روزانه‌تان را صرف چه چیزهایی می‌کنید و این‌که آیا واقعا برای چیزهایی که باارزش می‌دانیدشان به اندازه کافی انرژی صرف می‌کنید؟ اگر این‌طور نیست، اهدافی تعیین نمایید که به شما درآغاز یک زندگی هماهنگ با ارزش‌های شخصی‌تان کمک کند.


  1. حد و حدود درست و مناسبی تعیین نمی‌کنید

چه نتوانید به دوستی که مدام از شما پول قرض می‌کند نه بگویید، و چه از اعتراض به مادرزن‌ یا مادرشوهرتان که درزندگی شما دخالت می‌کند بترسید، حد وحدود نامناسب می‌تواند زندگی‌تان را به نابودی بکشاند.

وقتی به دیگران اجازه می‌دهید به زمان و فضای شخصی‌تان تجاوز کنند، احتمال این‌که دلخوری شما ازآنها روز به روز بیشتر شود وجود دارد.

نکته: نگذارید دیگران از شما سوء استفاده کنند. قدرت‌تان را دوباره به دست آورید و بپذیرید که بیان آزادانه عقاید شما ممکن است دیگران را عصبانی کند، اما به مرور زمان خواهید دید که ناخشنودی دیگران آنقدرها هم که تصور می‌کردید بد نیست.


قدرت‌تان را پیدا کنید تا درنوع خود بهترین باشید

وقتی تمام انرژی‌تان صرف راضی کردن همه اطرافیان‌تان شود، غیرممکن است بتوانید از نظر ذهنی احساس قدرت کنید. خبر خوب این‌که شما برای قدم برداشتن درجهت قوی‌ترین بودن در نوع خودتان، نیاز به اجازه و تائید هیچ‌کس ندارید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید