قرص کلردیازپوکساید ۵ و ۱۰ برای چیست

برای آشنایی بیشتر با قرص کلردیازپوکساید ۵ و ۱۰ و تاثیر آن در کاهش اضطراب این مطلب را از دست ندهید.

قرص کلردیازپوکساید

کلردیازپوکساید (لیبریوم) یک بنزودیازپین است که برای درمان اختلالات اضطرابی یا ترک الکل استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با این قرص کلردیازپوکساید ۵ و ۱۰ و نحوه استفاده از آن این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

همچنین بخوانید: قرص پروپرانول برای کاهش استرس + بهترین زمان مصرف

قرص کلردیازپوکساید ۵ و ۱۰ برای چیست؟

قرص کلردیازپوکساید برای درمان کوتاه مدت اضطراب، علائم ترک الکل و بی خوابی نشان داده شده است. آنها متعلق به گروه دارویی بنزودیازپین هستند که نیمه عمر دفع آن بین 5 تا 30 ساعت است. به طور گسترده ای به عنوان درمانی برای اضطراب و برای مدیریت علائم الکل و سایر سندرم های محرومیت آرام بخش مورد استفاده قرار گرفته است.

این قرص ها پس از اعمال اثرات درمانی خود در کبد متابولیزه شده و از کلیه دفع می شوند. شناخته شده است که آنها با اثر بر روی مکان های آلوستریک بنزودیازپین کار می کنند که منجر به افزایش اتصال انتقال دهنده عصبی مهاری GABA به گیرنده GABAa می شود. ترکیب فعال قرص کلردیازپوکساید دارای فرمول مولکولی C16H14ClN3O با جرم مولی 299.75 گرم بر مول می باشد. آنها به داشتن فعالیت طولانی مدت با شیوه عمل هدفمند شناخته شده اند.

قرص کلردیازپوکساید را کی بخوریم؟

زمان مصرف قرص کلردیازپوکساید برای افرادی که به منظور آرام بخشی و خواب بهتر آن را مصرف می کنند، پیش از خواب است. مصرف دارو همراه یا بعد از غذا فرقی ندارد. دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

برای اضطراب:

  • بزرگسالان – 5 تا 25 میلی گرم (میلی گرم) سه یا چهار بار در روز.
  • افراد مسن – 5 میلی گرم (میلی گرم) دو تا چهار بار در روز.
  • کودکان 6 سال و بزرگتر – در ابتدا، 5 میلی گرم (میلی گرم) دو تا چهار بار در روز. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز شما را افزایش دهد.
  • کودکان کمتر از 6 سال – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

برای نگرانی و اضطراب قبل از جراحی:

  • بزرگسالان – 5 تا 10 میلی گرم (میلی گرم) سه یا چهار بار در روز، چند روز قبل از جراحی مصرف شود.
  • کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

برای علائم ترک الکل:

  • بزرگسالان – در ابتدا 50 تا 100 میلی گرم (میلی گرم). دوز ممکن است تا زمانی که تحریک کنترل شود تکرار شود. با این حال، دوز معمولا بیش از 300 میلی گرم در روز نیست.
  • کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

این دارو فقط برای استفاده کوتاه مدت (معمولاً 7 تا 10 روز) است. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: چرا فلوکستین باعث لاغری میشود؟

کلردیازپوکساید بعد از چند ساعت اثر می گذارد؟

اغلب در طول 30 دقیقه قرص کلردیازپوکساید جذب بدن می شود. جذب کامل دارو و اثر آن نیز تقریباً 2 ساعت طول می کشد.

قرص کلردیازپوکساید خواب آور است؟

قرص کلردیازپوکساید به خاطر خواص خواب آور برای درمان بی خوابی نیز تجویز شود. به این منظور کلردیازپوکساید 10 برای بزرگسالان توصیه می شود. درمان با این قرص حداکثر چهار هفته ادامه می یابد.

این دارو ممکن است باعث شود برخی افراد، به ویژه افراد مسن، دچار خواب آلودگی، سرگیجه، سبکی سر، بی ثباتی شوند، یا هوشیاری کمتری نسبت به حالت عادی دارند. قبل از رانندگی، استفاده از ماشین آلات، یا انجام هر کار دیگری که می تواند خطرناک باشد، اگر هوشیار نباشید یا نتوانید خوب فکر کنید یا ببینید، مطمئن شوید که چگونه به این دارو واکنش نشان می دهید.

قرص کلردیازپوکساید برای معده

از آنجاییکه اضطراب یکی از عوامل موثر در تحریک دستگاه گوارش است، قرص کلردیازپوکساید برای معده نیز موثر است زیرا می تواند استرس و اضطراب را کنترل کند.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

عوارض قرص کلردیازپوکساید

عوارض قرص کلردیازپوکساید

رایج ترین عوارض قرص کلردیازپوکساید خواب آلودگی، تکلم، اختلال حافظه، خستگی، حرکات ناهماهنگ بدن، تحریک پذیری، خشکی دهان، سردرد، یبوست، سرگیجه، افسردگی است.

هنگامی که کلردیازپوکساید به درستی و تحت نظارت پزشک استفاده شود، ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، اگر کلردیازپوکساید در دوزهای بالاتر، مکررتر یا برای مدت طولانی‌تر از دستور پزشک استفاده شود، می‌تواند شروع تحمل را تسریع کند، اثرات مخربی بر سلامتی داشته باشد و در نهایت منجر به الگوهای اجباری مصرف شود.

عدم تاثیر دارو زمانی اتفاق می‌افتد که فرد واکنش کمتری به کلردیازپوکساید را تجربه می‌کند، بنابراین برای احساس اثرات مطلوب، به مقدار بیشتری از دارو نیاز دارد. سوء مصرف از این دارو نیز می تواند احتمال اعتیاد را افزایش دهد. پتانسیل عوارض جانبی زمانی افزایش می‌یابد که کلردیازپوکساید با مواد دیگر، از جمله داروهای غیرقانونی و تجویزی خاص، و همچنین الکل مخلوط شود.

قرص کلردیازپوکساید چاق کننده است؟

قرص کلردیازپوکساید به خودی خود اثر چاق کنندگی ندارد. با این حال این دارو در کنار برخی از داروها از جمله آمی‌تریپتیلین می تواند موجب چاقی یا لاغری شود. در واقع این دارو با خواص آرام بخش و محرک اشتها روی تغییر وزن تاثیر دارد.

چگونه قرص کلردیازپوکساید را قطع کنیم؟

قرص کلردیازپوکساید هرگز نباید بدون مشورت با پزشک و به طور ناگهانی قطع شود. برای این منظور باید تحت نظر پزشک دوز دارو به مرور کم شود.

عوارض قطع ناگهانی قرص کلردیازپوکساید

عوارض قطع ناگهانی قرص کلردیازپوکساید می‌تواند پس از مصرف طولانی مدت ظاهر شود. این عوارض ممکن است پس از ترک تا 12 ماه طول بکشد. از جمله این عوارض می‌توان به حرکت غیر عادی عضلات، فعال و پرحرف شدن، گیجی، تغییرات شدید در خلق و خو و توهم شود.

همچنین بخوانید: روش سریع پایین آوردن تب کودک با گلاب در خانه

کلردیازپوکساید و فشار خون

قرص کلردیازپوکساید می تواند به علت اختلال در عملکرد شناختی فیزیکی موجب کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب شود. در واقع کلردیازپوکساید بر سیستم عصبی مرکزی اثر گذاشته و موجب کند شدن آن می شود. چنانچه این دارو بیشتر از دوز تعیین شده یا برای مدت طولانی‌تری مصرف شود، می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عنوان قرص کلردیازپوکساید 5 و 10 و اثر خواب آور آن برای شما همراهان مفید بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید