طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه

اگر قصد پوست کندن گردو سبز و خشک کردن آن را دارید، این مطلب از آلامتو طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه، مطالب مفیدی برای شما دارد.

طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه

از آنجایی که دوره برداشت گردو نسبتاً فشرده است و فصل پس از برداشت میوه گردو کوتاه است، برای جدا کردن پوست سبز آن و فرآیند خشک شدن گردوها باید در اسرع وقت اقدام کنید، در غیر این صورت، مغز گردو خواهد شد ممکن است دچار کپک زدگی شود که به شدت بر کیفیت گردو تاثیر می گذارد. در این مطلب از آلامتو طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه و روش پوست کندن گردو سبز را برای مقادیر کم گردو شرح می‌دهیم.

همچنین بخوانید: طریقه خشک کردن انجیر در منزل و روش نگهداری آن در یخچال

نحوه پوست کندن گردو سبز

1. پوست کندن گردو سبز به این صورت است که گردوهای سبز جمع آوری شده را به مکانی خنک در فضای باز منتقل کرده و به ضخامت حداکثر 50 سانتی‌متر روی هم چیده بریزید. اگر مقدار خیلی زیادی از گردوها را روی هم بریزید، گردو سبز به سرعت پوسیده می شود. دلیل اینکه نمی توان آن را مستقیماً در معرض آفتاب قرار داد این است که قرار گرفتن در معرض آن به راحتی می تواند منجر به تغییر رنگ شود و بر کیفیت گردو تأثیر بگذارد. در طول انباشته کردن گردوها روی هم، باید توجه داشت که از نفوذ آب حاصل از پوسیده شدن پوسته سبز تجمع گردو به داخل پوسته و کاهش ارزش تجاری گردو خودداری شود.

2.  سپس روی توده های گردو را با 10 سانتی متر کاه و علف های هرز بپوشانید. هدف افزایش دما در پوست گردو و تسریع در جدا شدن پوست گردو است. پس از 4-6 روز، پوست گردو منبسط شده و ترک می خورد. در این زمان با چوبی روی پوست گردو ضربه بزنید تا پوست گردو از بین برود. پوست گردو به راحتی ترک می خورد و می افتد.

3. اگر پوست سبز گردوها هنوز هم به راحتی جدا نمی‌شود، ابتدایی ترین روش این است که پوست را با دست جدا کنید، دستکش‌های لاستیکی به تیره نشدن پوست دست شما کمک می‌کند، حالا از سنگ یا چاقو برای کندن پوست استفاده کنید. معایب این روش بسیار آشکار، زمان بر و برای تولید انبوه مناسب نیست. در حین فرآوری، تمیز کردن آب پوست گردوی سبز نیز بسیار دشوار است که باعث لکه‌دار شدن دست‌ها می‌شود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه آلبالو خشکه خانگی آبدار و ترش با رب انار به روش بازاری

پوست کندن گردو سبز

طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه

پس از جمع آوری و تمیز کردن گردو از پوست سبز، باید آن را برای خشک کردن آماده کرد. خشک کردن گردو به طور مستقیم بر کیفیت مغز تأثیر می گذارد. اگر خشک کردن گردو تازه در خانه به درستی انجام نشود، مغز آن ممکن است طعم تلخ، مرطوب، یا کپک زده از نظر بو و مزه بدهد. در صورت خشک شدن بیش از حد گردوها، شکننده می شود و به سختی می توان مغز را درسته و کامل خارج کرد و همچنین بر طعم و خواص مفیدی که از بین می رود، تأثیر می گذارد.

می توانید گردوها را در فضای باز، داخل خانه و در خشک کن‌های مخصوص خشک کنید. خشک کردن گردو در فضای باز به شدت به شرایط آب و هوایی بستگی دارد . این گزینه برای صاحبان باغ های کوچک و افراد ساکن در مناطق با پاییز گرم و خشک مناسب است.

مراحل خشک کردن گردوی تازه

1. برای این کار ابتدا گردو را روی یک پارچه ضد آب مثل پارچه روغنی یا برزنت، در فضای باز پهن می کنند. بهتر است گردوها در سایه خشک کنید زیرا اگر هنوز مغز آن شیری و نارس باشد با خشک شدن در آفتاب بیش از حد خشک می شود.

2. گردو به طور یکنواخت در یک لایه پخش کنید. چند بار در روز، گردوها را باید برگردانید تا از همه طرف به یک اندازه خشک شود. اگر در مناطقی با هوا مرطوب شبانه زندگی می‌کنید، توصیه می شود شب‌ گردو را به داخل خانه ببرید تا شبنم فرآیند خشک شدن را خراب نکند. در روزهای آفتابی خشک، خشک شدن 3-5 روز طول می کشد، در آب و هوای نامساعد، زمان به 5-12 روز افزایش می یابد.

3. از طرف دیگر، توری‌های پلاستیکی ریخته و در ارتفاعی از زمین قرار داد. به دلیل گردش هوا بین گردوها، زمان کمتری برای خشک شدن نیاز دارد. مزیت خشک کردن در هوای تازه این است که نیازی به هزینه تجهیزات و برق، مراقبت، دانش و مهارت خاص ندارد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه آلو بخارا خانگی عالی با پوست به روش بازاری بدون گوگرد

طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه

خشک کردن گردو داخل خانه

اگر تصمیم دارید گردو را در داخل خانه خشک کنید، باید شرایط را نزدیک به طبیعی نگه دارید: مکانی گرم و خشک با دمای 27 تا 31 درجه سانتیگراد با گردش هوای خوب لازم است. این مهم است، زیرا در صورت عدم رعایت شرایط، گردو برای مدت طولانی خشک می شود و در نهایت مرطوب می‌ماند و کپک می زند. مقدار بسیار کمی گردو را می توان در خشک کن میوه و سبزیجات یا در فر (با حداقل دمای 40 درجه سانتی گراد) خشک کرد.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع طریقه خشک کردن گردو تازه در خانه و روش پوست کردن گردو سبز برای شما همراهان مفید باشد. اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، می‌توانید آن در دیگر شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید.


نظر خود را بیان کنید