شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود؟

تجویز شیرین بیان برای معده، زخم معده و سایر بیماری ‌های آن در طب سنتی سابقه طولانی دارد. در ادامه این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود و بهترین زمان مصرف آن کی است؟

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود؟

پیش از اینکه بگوییم شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود، لازم بدانید شیرین بیان بیش از یک هزار سال سابقه استفاده در غذا و دارو دارد. این ریشه خوشمزه مملو از ریز مغذی های قوی پلی فنول است که اثرات دارویی قوی برای درمان هر چیزی از حالت تهوع گرفته تا سوزش سر دل و نشت روده دارد.

گیاه شیرین بیان بومی سرزمین های آسیا و اروپای جنوبی است و در برخی از آن مناطق به عنوان علف های هرز طبقه بندی می شود. محبوب ترین کاربرد آن در آب نبات و شیرین کننده ها است. این گیاه پرمصرف فواید سلامتی دارد و طب عامیانه از آن برای درمان انواع بیماری های التهابی استفاده می کند.

گلیسیریزین ترکیب پلی فنول فعال موجود در شیرین بیان است و همچنین مسئول عوارض جانبی مصرف بیش از حد شیرین بیان مانند فشار خون بالا است. در نتیجه، بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی و شرکت های مکمل در حال حاضر عصاره شیرین بیان را برای استفاده در کاربردهای درمانی و غذایی تولید می کنند – اما با حذف گلیسیریزین. این فرمول عوارض جانبی نامطلوب شیرین بیان را حذف می کند – که بیشتر به عنوان DGL شناخته می شود.

در اینجا می‌گوییم شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود؟ و بهترین زمان مصرف چه زمانی است. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: درمان سریع ترش كردن معده

خواص شیرین بیان برای معده

خواص شیرین بیان برای معده

خواص شیرین بیان برای معده به درمان بیماری هایی مانند رفلاکس اسید کمک می کند و برای تسکین مشکلات گوارشی، در برخی موارد زخم معده، سوزش سر دل و مسمومیت غذایی کاربرد دارد. عصاره ریشه شیرین بیان می تواند بهبودی شما را از عفونت ویروسی یا باکتریایی تسریع کند، به خصوص اگر از شیرین بیان DGL یا دی گلیسیریزینات استفاده می کنید DGL تولید مخاط را افزایش می دهد و از پوشش معده در برابر تولید اسید اضافی محافظت می کند. شیرین بیان برای درمان علائم درد و گرفتگی ناشی از زخم نیز مفید است.

ریشه شیرین بیان همچنین در درمان علائم ریفلاکس اسید و سوزش سر دل مرتبط با GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری) نویدبخش است. ریشه شیرین بیان همچنین به تسکین احساس تهوع و استفراغ کمک می کند. شیرین بیان به دلیل خواص ضدالتهابی و تسکین دهنده اش که به افزایش زمان بهبودی پوشش معده معروف است، تحریک را تسکین می دهد و تورم را تسکین می دهد.

نحوه مصرف شیرین بیان برای معده

نحوه مصرف شیرین بیان برای معده بسته به اینکه از کدام محصول آن استفاده می کنید، متفاوت است. این گیاه دارویی در طب سنتی به شکل عرق شیرین بیان، شیره بدست آمده از آن، پودر و … تجویز می شود. با این حال عرق شیرین بیان بیشترین تاثیر را در درمان معده دارد. میزان مصرف در سنین مختلف، تفاوت دارد و لازم است پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید. بزرگسالان می توانند تا روزانه 3 فنجان در فواصل زمانی بین وعده‌های غذایی آن را مصرف کنند. برای کودکان نیز روزانه نصف فنجان مجاز است.

همچنین شیرین بیان برای معده می تواند به صورت تهیه چای و دمنوش باشد. به این منظور نصف قاشق غذاخوری شیرین بیان تازه را بریده و آن را در ظرفی حاوی یک فنجان آب سرد بریزید. سپس آن را روی حرارت گذاشته تا بجوشد. در طول تهیه دمنوش باید حرارت را کم کرده تا برای 3 تا 5 دقیقه دم بکشد. در طول سه تا پنج روز، روزانه یک فنجان از این دمنوش را مصرف کنید.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای زخم معده و انواع ناراحتی معده چیست؟

نحوه مصرف شیرین بیان برای رفلاکس معده

نحوه مصرف شیرین بیان برای رفلاکس معده

نحوه مصرف شیرین بیان برای رفلاکس معده به صورت عرق، دمنوش و همچنین پودرهای تهیه شده به صورت کپسول می باشد. با این حال بهترین گزینه تهیه دمنوش و غرق شیرین بیان است که باید در مصرف آن تعادل داشت. مطالعات نشان داده است که شیرین بیان ممکن است به تسکین علائم سوء هاضمه یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) کمک کند.

نحوه مصرف شیرین بیان برای رفلاکس معده و مقدار آن به این ترتیب است که باید روزانه بین 1 تا 5 گرم شیرین بیان به مدت 4 تا 6 هفته به صورت روزانه مصرف شود. مقدار توصیه شده برای بزرگسالان است.

یک فرمول گیاهی دیگر حاوی نعناع و بابونه در کنار شیرین بیان می تواند به درمان رفلاکس معده کمک کند، دو گیاهی که اغلب برای سوء هاضمه استفاده می شود.

مقدار مصرف شیرین بیان برای زخم معده

DGL اغلب به عنوان درمانی برای زخم معده پیشنهاد می شود، اگرچه مشخص نیست که آیا موثر است یا خیر. چند مطالعه نشان داده اند که DGL و آنتی اسیدها به درمان زخم و همچنین برخی از داروهای تجویزی کمک می کنند.

به دلیل کمبود تحقیقات، هیچ دستورالعمل جهانی برای دوز ریشه شیرین بیان وجود ندارد. همیشه قبل از مصرف مکمل با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است.

مطالعات قبلی تخمین زده اند که دوز 1 تا 5 گرم (گرم) ریشه شیرین بیان برای اکثر بزرگسالان بی خطر است.

با این حال، مصرف بیش از حد ریشه شیرین بیان ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. دوز 800 میلی گرم (میلی گرم) یا بیشتر از ریشه شیرین بیان در روز با سطوح پایین پتاسیم مرتبط است.

بهترین زمان مصرف شیرین بیان برای معده

بهترین زمان مصرف شیرین بیان برای معده در بین وعده های غذایی است، بهتر است پیش از میل کردن غذا آن را مصرف کنید. اما زیاده روی پرهیز کرده و طبق دستور اطبا سنتی عمل کنید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف زنیان برای لاغری شکمی

خواص شیرین بیان برای میکروب معده

خواص شیرین بیان برای میکروب معده به صورت تجربی مشاهده شده است. این میکروب به نام هیکوباکتر پیلوری شناخته می‌شود. ریشه شیرین بیان برای مبارزه با این میکروب که از علل اصلی زخم معده است، تجویز می شود. در واقع شیرین بیان با می‌تواند از چسبیدن این میکروب به دیواره سلولی پیشگیری کند.

یک مطالعه نشان داد که اسید گلیسیریزیک می تواند باکتری سمی H. pylori را سرکوب کند و از رشد آن در روده جلوگیری کند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که به بیماری زخم معده، سوزش معده یا گاستریت مبتلا هستند، هنگام مصرف DGL علائم بهبودی را تجربه می‌کنند.

شیرین بیان دارای خواص “آنتی اکسیدانی، مهار رادیکال های آزاد و تحریک کننده سیستم ایمنی” است. همچنین ریشه شیرین بیان دارای خواص ضد التهابی است که می تواند باعث از بین رفتن میکروب معده شود.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عناوین خواص شیرین بیان برای معده، نحوه مصرف شیرین بیان برای معده، نحوه مصرف شیرین بیان برای رفلاکس معده و مقدار مصرف شیرین بیان برای زخم معده و … برای شما مفید بوده باشد. لازم به تاکید است که از مصرف خودسرانه و بیش از حد شیرین بیان پرهیز کنید، زیرا می تواند دارای عوارض جدی باشد.


نظر خود را بیان کنید