بهترین قرص برای وسواس فکری و عملی شدید

بهترین قرص برای وسواس فکری و عملی

اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک بیماری مزمن است که می تواند باعث ناراحتی و ناتوانی مشخص شود. این یک اختلال پیچیده با ابعاد مختلف علائم است که برخی از آنها کمتر شناخته شده است. تشخیص زودهنگام و درمانهای اختصاصی وسواس فکری عملی ممکن است نتایج را بهبود بخشد، اما اغلب در تشخیص تاخیر وجود دارد. بیماران می توانند با درمان بهبود قابل توجهی را تجربه کنند و برخی ممکن است به بهبودی کامل برسند. در ادامه بهترین قرص برای وسواس فکری و عملی شدید معرفی کرده و می‌گوییم برای وسواس فکری چه بخوریم؟

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

بهترین قرص برای وسواس فکری

برخی داروهای روانپزشکی می توانند به کنترل وسواس و اجبار OCD کمک کنند . معمولاً ابتدا داروهای ضد افسردگی امتحان می شوند.

داروهای ضد افسردگی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) برای درمان وسواس فکری عبارتند از:

  • فلوکستین (پروزاک) برای بزرگسالان و کودکان 7 سال و بالاتر.
  • فلووکسامین (لووکس) برای بزرگسالان و کودکان 8 سال و بالاتر.
  • پاروکستین (پاکسیل) فقط برای بزرگسالان.
  • سرترالین (Zoloft) برای بزرگسالان و کودکان 6 سال به بالا.
  • کلومیپرامین (Anafranil) برای بزرگسالان و کودکان 10 سال و بالاتر.

با این حال، پزشک شما ممکن است سایر داروهای ضد افسردگی و داروهای روانپزشکی را تجویز کند.

بهترین قرص برای وسواس عملی شدید

بهترین قرص برای وسواس عملی شدید

SSRI ها یا همان مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، به ویژه هنگامی که با درمان شناختی رفتاری (CBT) ترکیب شوند، در کاهش علائم وسواس فکری و عملی شدید بهترین عملکرد را دارند. انجمن روانپزشکی آمریکا پیشنهاد می کند اگر SSRI دیگری کمک نمی کند، به SSRI دیگری بروید. اگر SSRI ها به بهبود OCD کمک نکنند، TCA مانند کلومیپرامین ممکن است استفاده شود. برخی از مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین عبارتند از: (پروزاک)، سرترالین (زولوفت)، فلووکسامین (لووکس) و پاروکستین (پاکسیل).

همچنین بخوانید: بهترین قرص گیاهی نعوظ بدون عوارض

برای وسواس فکری چه بخوریم؟

اگر می خواهید بدانید برای وسواس فکری چه بخورید، محققان معتقدند رژیم غذایی غنی از غلات کامل و پروتئین ممکن است برای کاهش علائم وسواس فکری و جلوگیری از واکنش های اضطرابی مفید باشد.

سروتونین و وسواس فکری

غذاهایی که بر سروتونین تاثیر می گذارند می‌تواند در کاهش علائم وسواس فکری موثر باشد. اسید آمینه تریپتوفان که تأثیر مستقیمی بر تولید سروتونین دارد، در انواع غذاها از جمله غذاهای غنی از پروتئین مانند بوقلمون، مرغ، شیر، تخم مرغ و پنیر وجود دارد.

مصرف غلات کامل مانند برنج قهوه ای و کینوآ؛ لوبیا و حبوبات؛ كدو حلوايي؛ دانه های آفتابگردان و کنجد؛ آجیل و خشکبار؛ و سبزیجات ریشه دار برای غلبه بر وسواس فکری اهمیت دارد. افزایش مصرف این غذاها می تواند تولید سروتونین در مغز شما را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به کاهش سودمند علائم OCD شود.

هیپوگلیسمی و وسواس فکری

تئوری جالب دیگر در مورد ایجاد وسواس فکری تأثیر ترشح بیش از حد آدرنالین بر هیپوگلیسمی است. به گفته محققان وسواس فکری و عملی ممکن است مستقیماً با مقاومت به انسولین مرتبط باشد. مقاومت به انسولین زمانی رخ می دهد که بدن شما نتواند سطح قند خون خود را تثبیت کند و منجر به افزایش تولید هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول می شود. این هورمون ها باعث افزایش اضطراب و وحشت می شوند. پس رعایت یک رژیم کاهش قند خون ممکن است به عادی سازی سطح قند خون و جلوگیری از ترشح بیش از حد هورمون‌های استرس کمک کند، که به نوبه خود ممکن است علائم وسواس فکری و عملی شدید را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند.

بهترین روش درمان وسواس فکری بدون دارو

گاهی اوقات، روان درمانی و داروها نمی توانند علائم وسواس فکری را کنترل کنند. در مواردی که به درمان پاسخ نمی‌دهند، گزینه‌های دیگری ممکن است ارائه شوند:

مواجهه و پیشگیری از پاسخ عملی (ERP)

برنامه‌های درمانی کامل که بر اصول مواجه درمانی یا ERP تاکید می‌کنند ممکن است به افراد مبتلا به وسواس فکری که به دلیل جدی بودن علائم با توانایی عملکرد خود دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کند. این برنامه ها معمولا چند هفته طول می کشد.

تحریک عمیق مغز (DBS)

را برای درمان وسواس فکری و عملی در بزرگسالان 18 سال و بالاتر که به درمان سنتی پاسخ نمی دهند تأیید کرده است. تحریک عمیق مغزی شامل کاشت الکترودها در نواحی خاصی از مغز شما است. این الکترودها تکانه های الکتریکی تولید می کنند که ممکن است به کنترل تکانه های غیر معمول کمک کند. روش درمانی تحریک عمیق مغزی به طور گسترده در دسترس نیست، و به ندرت استفاده می شود.

تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

این روش درمانی برای بزرگسالان تأیید شده است. این دستگاه‌ها زمانی استفاده می شوند که درمان سنتی موثر نبوده باشد. این روش درمانی نیازی به جراحی ندارد. از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز برای بهبود علائم وسواس فکری و عملی استفاده می کند. در طول جلسه تحریک مغناطیسی مغز، یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر شما نزدیک پیشانی شما قرار می گیرد. سیم پیچ یک پالس مغناطیسی ایجاد می‌کند که سلول های عصبی را در مغز شما تحریک می کند.

اگر به DBS یا TMS فکر می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که تمام جوانب مثبت و منفی و خطرات احتمالی سلامتی را درک کرده اید.

همچنین بخوانید: بهترین قرص آهن ایرانی و خارجی برای خانم ها

قرص برای وسواس شستشو

قرص برای وسواس شستشو

اختلال وسواس شستشو زیرگروهی از اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) با تمرکز بر نظافت، یک اختلال روانی است که با افکار وسواسی و رفتارهای اجباری مرتبط با نظافت مشخص می شود.

افراد مبتلا به وسواس تمیزی مجبور هستند که اطراف خود یا خود را بیش از حد و به طور مکرر تمیز کنند، حتی زمانی که نیاز واقعی وجود ندارد. این رفتارهای اجباری ناشی از اضطراب شدید و این باور است که پاکیزگی از آسیب یا فاجعه جلوگیری می کند. این افراد ممکن است به شدت از کثیفی، میکروب یا آلودگی متنفر باشند.

قرص برای وسواس شستشو شامل مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. برخی از نمونه‌ها عبارتند از فلوکستین (پروزاک)، سرترالین (زولوفت)، فلووکسامین (لووکس) و پاروکستین (پاکسیل). آنها با متعادل کردن سروتونین در مغز کار می کنند که می تواند شدت علائم OCD را کاهش دهد.

کلومیپرامین ضد افسردگی سه حلقه ای (آنافرانیل): کلومیپرامین ممکن است به اندازه SSRI ها موثر باشد. با این حال، عوارض جانبی بالقوه بیشتری دارد.

همچنین بخوانید: بهترین قرص جلوگیری از بارداری بدون عوارض

سخن آخر

امیدواریم این پست از آلامتو با موضوع بهترین قرص برای وسواس فکری و عملی شدید برای شما همراهان مفید بوده باشد. با این حال فراموش نکنید که مصرف خودسرانه این داروها می‌تواند عواقب جبران ناپذیر به همراه داشته باشد و باید از آن اجتناب کرد.


نظر خود را بیان کنید