مجله آلامتو

فناوري نقشه برداري گوگل اگر چه كاربردهاي چشمگير و بي بديلي در شناخت مناطق مختلف زمين و مكانيابي دارد اما در روي ديگر سكه مي‌تواند تهديدي جدي براي امنيت ملي كشورها باشد.

باند پرواز پهپادهاي جاسوسي آمريكا RQ-170 شناسایی شد

به گزارش آلامتو به نقل از ايسنا، با نقشه‌هاي گوگل به راحتي مي‌توان نام پايگاه‌هاي نظامي را جست‌وجو كرده و باندهاي پروازي آن و حتي اسرار نظامي را مشاهده كرد.

اخيرا تارنماي هوانوردي پرواز جهاني با استفاده از اين فناوري مدعي كشف باند پروازي آزمايشي پرنده بدون سرنشين سنتينل RQ-170 در يوكا ليك نوادا شد كه نمونه‌اي از آن در هفته گذشته توسط نيروهاي مسلح ايران شناسايي و پائين كشيده شد.

در نقشه‌هاي گوگل مي‌توان تصاوير ماهواره‌اي از پرنده‌هاي بدون سرنشين پريداتور يا ريپر را بر روي باند پروازي مشاهده كرد كه به گفته سايت پرواز جهاني در اين مكان به آزمايش RQ-170 نيز پرداخته مي‌شود.

همچنين مناطق و پايگاههاي ديگر نظامي نوادا در اين نقشه‌ها قابل مشاهده هستند كه در دسترس تمامي مردم جهان قرار دارد. اگرچه به گفته منابع نظامي، اين تصاوير قديمي بوده و تحقيقات جديد نظامي را دربر نمي‌گيرند.

پرنده‌هاي بدون سرنشين در طول زمان و از نسلي به نسل بعدي پيچيده‌تر، ‌سريعتر، ‌قويتر و هوشمندتر شده‌اند.

پرنده بدون سرنشين RQ-170 كه يك فروند از آن هفته گذشته در حال تجاوز به حريم هوايي ايران رهگيري و به زمين نشانده شد، ساخت شركت لاك‌هيدمارتين است كه به گفته كارشناسان،‌ پيشرفته‌ترين مدل از اين نسل هواپيماها است كه به دوربين‌هاي وضوح بالا، حسگرهايي با قابليت اسكن تسليحات هسته‌اي و يك پوسته رادارگريز پيشرفته براي محافظت از منظر رادارها مجهز است.

بحث بر سر تصاوير ماهواره‌اي از پايگاههاي سري نظامي از چندي پيش داغ شده است.

تصاوير ماهواره‌اي قبلي نشان‌دهنده يك پايگاه سري نظامي در نزديكي دنور و استان بلوچستان پاكستان بود كه در آن به نمايش پرنده‌هاي بدون سرنشين حاضر در پايگاه هوايي شمسي پرداخته بود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید