مجله آلامتو

مدیریت زمان استفاده از موبایل را به فرزندان آموزش دهید

به فرزندانتان کمک کنید زمان استفاده از وسایل الکترونیک را مدیریت کنند
(امتیازی ثبت نشده است)

classmates-studying-at-home زمان استفاده فرزندان از لوازم الکترونیک

به گزارش آلامتو و به نقل از دونفره؛ تا همین چند سال پیش، تنها نگرانی پدر و مادرها در قبال بچه هاشون، حرف نزدن با غریبه ها و وقت تلف نکردن توی کوچه و بازی با بچه های همسایه بود. اما امروز، با وجود اینهمه گجت الکترونیکی که توی خونه ها پیدا میشه، از موبایل و تبلت گرفته تا کنسول های بازی حرفه ای، به نظر میرسه که باید به فکر راهکاریی برای مدیریت استفاده از این وسایل الکترونیک پیدا کنیم.

چطور میشه زمان استفاده نوجوانان از گجت های الکترونیکی رو طوری تنظیم کرد که بیش از حد سختگیرانه نباشه و در عین حال بهشون یاد بده که روشهای جالب و مفیدتر دیگه ای برای گذروندن اوقات فراغت وجود داره؟ ما 4 تا راهکار خیلی خوب در این زمینه داریم که بهتره امتحانشون کنید.

1. به جای ایجاد محدودیت، به تعادل داشتن تشویق کنید

اینکه صرفا به یه نوجوان بگید اجازه نداره از فلان وسیله استفاده کنه یا با رفتار خشن و بی منطق محدودش کنید، راه حل نیست. درسته که بیش از اندازه نشستن پشت مانیتور خوب نیست، اما خیلی از این گجت ها ممکنه مورد نیاز نوجوان ها بوده و به رشد و آگاهی اونها کمک کنه. پس به جای جمع کردن وسایل و گذاشتنشون توی گنجه، بهتره از الان تعادل برقرار کردن در مصرف این وسایل رو بهشون یاد بدین.

2. خودتون درگیر استفاده از همون وسایل الکترونیک بشید

اصلا خود شما بلدید از وسیله الکترونیکی فرزندتون استفاده کنید؟ در سرگرمی های فرزندانتون درگیر بشید و برای بازی کردن باهاشون وقت بذارید. اینطوری احساس صمیمیت بیشتری بینتون برقرار میشه و راحت تر ضرورت یا عدم ضرورت استفاده از گوشی یا تبلت در مواقع خاص رو میشه تشخیص داد.

نکته مهمی که باید حتما درباره اش تجدید نظر کنید اینه که آیا خود شما در استفاده از گوشی و تبلت و لپ تاپ و… توازن برقرار میکنید؟ اگه شما همیشه سرتون توی گوشی باشه و وقت برای گوش دادن به حرفهای دیگران نداشته باشید، قبول کردن نصیحت شما کار راحتی نخواهد بود…قبول دارین؟

3. مسافرتهای بدون تکنولوژی داشته باشید

خیلی خوبه اگه بتونید برای تعطیلیهای طول سال، برنامه های بدون تکنولوژی اما سرگرم کننده داشته باشید. مثلا یک روز طبیعتگردی بدون اینترنت و گوشی و تبلت. میتونید به یه پارک جنگلی برید و به جای سرگرمی های همیشگی، بالا رفتن از درخت، درست کردن آتش یا سرگرمی های واقعی دیگه رو کنار فرزندانتون تجربه کنید.

4. ناحیه های “رسانه-ممنوع” در خانه تعیین کنید

میتونید بر اساس نیازها و تشخیص خودتون، نواحی “تکنولوژی-ممنوع” داشته باشید. مثلا استفاده از گوشی و تبلت در اتاق خواب، سر میزغذاخوری، یا موقع انجام دادن تکالیف مدرسه ممنوعه!

قطعا جا انداختن عادتهای درست استفاده کردن از گجت های الکترونیکی کار آسونی نیست، اما همیشه یادمون باشه که آموزش دادن نتیجه خیلی بهتری به جا میذاره، تا محدود کردن. در عین حال که با فرزاندنتون رابطه دوستانه ای دارید، بهشون یاد بدید برقرار کردن توازن در استفاده از تکنولوژی و سرگرمی آدم با ارزش تری از اونها میسازه.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید