مجله آلامتو
yaranehدر ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها خوشه بندی ها به یک ماجرای طنز در سطح جامعه تبدیل شده بود. طبقه بندی اقشار در سه خوشه یک، دو و سه یک تجربه ناموفق در مسیر اجرای طرح هدفمندی یارانه بود که به خاطر نبود اطلاعات آماری دقیق از درآمد اقشار جامعه به شکست انجامید. حالا باز مجلس می خواهد یارانه سه دهک ثروتمند جامعه را حذف کند اما این ثروتمندان چگونه شناسایی می شوند؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: بالاخره مجلس درباره حذف یارانه سه دهک ثروتمند جامعه به توافق رسید. اتفاقی که از اسفندماه سال 90 با خالی شدن دست دولت زمزمه آن شروع شده و با تشکیل دولت جدید رفته رفته اجرا می شود. اما این روزها نگرانی در این است که با نبود اطلاعات آماری دقیق از درآمد اقشار، چگونه این یارانه بگیران ثروتمند شناخته خواهند شد.

 

نماینده های یارانه بگیر

یکی از همین اقشاری که احتمالا یارانه هایشان حذف می شود نماینده های مجلس هستند. در مجلس هشتم بسیاری از نماینده های مجلس از گرفتن یارانه انصراف دادند اما چند روز پیش ابراهیم نکو
چند روز پیش ابراهیم نکو دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس  گفته بود که دو سوم نمایندگان مجلس نهم یارانه می گیرند. او گفته بود که علاوه بر شماری از نمایندگان مجلس برخی مشاوران وزرا یا پست دیگری که حقوق کافی دارند هم یارانه می گیرند. او البته گفته که این نمایندگان قبل از نمایندگی مثل قاطبه مردم عمل می کردند و هنوز فرصت نکرده اند به سایت هدفمندی یارانه ها مراجعه کنند و از دریافت یارانه انصراف بدهند
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی  هم در گفت وگو با مهر با انتقاد از روند پرداخت یارانه به دارندگان درآمد های بالا از جمله ۱۵۰ نماینده مجلس از همکارانش خواسته است به صورت داوطلبانه یارانه خود را قطع کنند.نماینده مردم رشت در مجلس گفته است یارانه بیت المال نیست که به همه تعلق پیدا کند بلکه انفال است و حکومت باید در مورد آن تصمیم گیری کند.

 

نمایندگان چقد حقوق می گیرند

در مجلس هفتم انتشار فیش حقوقی یکی از نمایندگان مجلس به جلوگیری از ورود خبرنگاری که این فیش حقوقی را منتشر کرده بود منجر شد اما در همین مجلس نهم نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه فیش حقوقی خود را منتشر کرد. روی این فیش برای آقای نماینده 2 میلیون و 720 هزار تومان مزایا در نظر گرفته شده بود. سيدمحمد بياتيان نماينده بيجار و حسن‌آباد هم به عنوان رئيس مجمع نمايندگان استان كردستان و عضو هيئت رئيسه كميسيون صنايع و معدن مجلس شوراي اسلامي، براساس آخرين فيش حقوقي خود در مهر ماه امسال، 32 ميليون و 930 هزار ريال؛ 3 میلیون و 293 هزار ریال، درآمد دارد.

 

انصراف اجباری

«آقای … نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir مراجعه کنید، سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ه».
این متنی است که اسفندماه سال 90 از سازمان هدفمندی یارانه برای سرپرستان خانوارها پیامک می شد و از آن ها خواسته می شد جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir  مراجعه کنند. در آن مقطع ارسال این پیامک به اقشار کم درآمد از جمله قشر مستاجران و کارگران، اعتراض های زیادی را به همراه داشت که باعث عقب نشینی سازمان هدفمندی یارانه ها از موضع اولیه شد
این در حالی بود که در حالی که پیش از ارسال این پیامک ها، محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم در یک برنامه تلویزیونی گفته بود با متمکنین مکاتبه خواهد شد تا به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند، اما متن پیامک اینگونه القا می کرد که انصراف اجباری است.
17 فروردین سال 91 مرحله دوم ارسال این پیامک ها آغاز شد اما باز قطع یارانه ها در یک سال پایانی عمر دولت دهم به سرانجامی نرسید و دولت ترجیح داد به هر نحو ممکن و با هر تبعاتی پول یارانه مردم را از هر جایی تامین کند تا  پرونده واریز یارانه به حساب مردم را ناقص نگذاشته باشد.

 

 

چگونه شناسایی می شوند

چندی قبل احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نحوه شناسایی ثروتمندان یارانه بگیر را توضیح داده بود. او گفته بود شناسایی این افراد آسان است، به طور مثال کارمندان دولتی که بیش از دو تا سه میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند کاملا قابل شناسایی هستند، افرادی که خودروی شخصی آنها از مدل و قیمت خاصی بالاتر باشد به راحتی قابل شناسایی هستند، دارایی بسیاری از افراد از طریق میزان مالیاتی که پرداخت می کنند قابل پیگیری است و در صورتی که این اقدام صورت نگیرد دولت نمی تواند کسری بودجه 54 هزار میلیارد تومانی که با اجرای قانون هدفمندی دست به گریبانش شده است را جبران کند.
وی بعدها در مقاله مستندی توضیحات دقیق تری و راهکاری عملی تری برای این کار ارائه داد. او گفت  بانک مرکزی گردش مالی تمامی صاحبان حساب های بانکی را دارد. می توان با حکمی قانونی بانک را مکلف نمود که اسامی تمام دارندگان چرخش مالی از حد معینی به بالا را، بدون ورود در جزئیات، در اختیار دولت بگذارد.
و ی توضیح داده بود: سازمان مالیاتی کشور می تواند مؤدیانی را که از حد معینی به بالا مالیات می دهند، به دولت معرفی کند یا راهنمایی و رانندگی را می توان ملزم نمود که اسامی دارندگان خودرو از انواع خاصی و از مدلی به بالا را معرفی کند سازمان ثبت املاک و اسناد کشور می تواند اسامی مالکان خانه هایی از متراژ معینی به بالا را معرفی کند. جهاد کشاورزی زمین داران از مساحت معینی به بالا را مشخص کند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید